Uz ove ayurvedske jesenske rituale tvoj imunitet nikad neće biti jači i otporniji

Svaka pomoć pri održanju organizma vitalnim i zdravim je dobrodošla, pa smo pronašle pet ayurvedskih savjeta kako se dodatno zaštiti od prehlada i bolesti ove jeseni

Uz ove ayurvedske jesenske rituale tvoj imunitet nikad neće biti jači i otporniji

Jesen je vrijeme kada je potrebno dodati ojačati imunitet i pripremiti se za nadolazeću sezonu gripe. S obzirom na to da se ove godine, osim standardne pripreme, trebamo brinuti i zbog zaraze koronavirusom, posebno je bitno ojačati i okrijepiti vlastiti imunološki sustav prije no što upalimo grijanje, zavučemo se u stanove i općenito budemo slabijeg zdravlja.

Image
ZDRAVLJE IZ PRIRODE

Ojačaj imunitet: Đumbir pomaže kod prehlade, ali i smanjuje apetit

Kako bismo uspjeli spriječiti obolijevanje od raznih bolesti, ayurveda nam nudi niz savjeta i rituala koji nam u tome mogu pomoći. Kao tradicionalna istočnjačka medicina, ayurveda se prakticira već tisućama godina te se milijuni ljudi svake godine odlučuju upravo za slijeđenje ayurvedskih rituala kao najbolje prevencije slabljenja imuniteta.


Ayurveda nam tako govori da je iznimno bitno prehranu i životni ritam prilagoditi prirodi, odnosno godišnjem dobu. Okrećemo se tako toplim napitcima, juhama i varivima, liježemo ranije i dopuštamo tijelo da više odmara te jedemo masniju hranu. Masiramo se zagrijanim uljima, konzumiramo zagrijavajuće začine poput cimeta, klinčića i đumbira te se bavimo lakom tjelovježbom.

Donosimo ti pet ayurvedskih jesenskih rituala i savjeta koje bi trebalo slijediti želimo li da nam organizam bude u optimalnom stanju prije dolaska zime.

Tople juhe i variva

Ayurveda drži da je izuzetno važno prehranu i dnevnu rutinu usklađivati s godišnjim dobima. To mnogi čine već intuitivno. Ljeti će, primjerice, jesti puno salate i lubenice – jer hlade organizam. U jesen se pak kuhaju juhe od bundeve i hrana koja nas grije. Ayurveda tijekom jesenskih mjeseci posebno preporučuje stalno konzumiranje hranjivih, bogatih juha, obilato korištenje pročišćenog maslaca ghee-a te kuhanje korjenastog povrća.

Preporučuje se jesti mnogo kvalitetnih masnoća i hranjivih juha, toplu hranu bogatu proteinima. Variva neka budu često na meniju, koristi zagrijavajuće začine i jedi orašaste plodove. Također, bitno je da doručak bude topao i krepak – primjerice kuhane zobene pahuljice.

Ayurveda također nalaže da u jesen možemo jesti više mesa i jaja, kao i mahunarki. Općenito se preporučuje konzumirati proteinima nabijena hrana koja jača organizam. U jesen svakako smanji unos sirovog povrća jer ono može pothladiti organizam, izbjegavaj jesti hladnu i smrznutu, te suhu hranu.

Jala Neti tehnika ispiranja nosa

Jala Neti je tehnika ispiranja nosnica toplom vodom koja uvelike olakšava jesensko i zimsko razdoblje u kojem problemi s dišnim putevima, začepljenost nosa, upale grla, uha i sinusa nisu rijetkost. Jala (voda) neti (nos, nosni) postupkom čistimo područje nosa i sinusa pomoću posudice Neti poti te tako uklanjamo suvišne nečistoće, toksine i nakupljenu sluz.

Za ovo efikasno čišćenje sinusa potrebna nam je prokuhana voda ugodne temperature kako bi je bez straha mogli primijeniti na sluznicu, posuda Neti poti i prstohvat soli. Primjena je iznimno jednostavna - samo žljebić Neti pota prislonimo na desnu nosnicu, a glavu nagnemo na lijevu stranu nakon čega će voda početi curiti na lijevu nosnicu van. Ponovimo postupak na drugu stranu.

Ovo je odlična dnevna rutina za održavanje higijene dišnih puteva koja nam osigurava snažniji imunitet i zdravlje sinusa. 

Samomasaža uljima

Tretman toplim uljem prirodna je metoda uz pomoću koje možemo revitalizirati oštećenu kosu i kožu nahraniti je kako bi ona bila lijepa, sjajna i čvrsta. Ulje jojobe, maslinovo, sezamovo, čajevca ili pak badema sjajno će nahraniti naše tijelo te nas dubinski zagrijati.

Ayurveda predlaže da se najmanje dva puta tjedno u jutarnjim satima masiramo lagano zagrijanim prirodnim uljima te tako probudimo organizam i zagrijemo ga već na samom početku dana. Bogata ulja njeguju i hidratiziraju kožu, a sezamovo je poznato i po tome što izvlači toksine.

Započni svoje jutro uz ovaj ayurvedski ritual i već nakon nekoliko dana ćeš osjetiti blagotvorne učinke.

Lagana jesenska tjelovježba

Najbolje vrijeme za tjelovježbu je rano jutro i večer , a ayurveda nam sugerira da se tijekom jesenskih mjeseci bavimo laganim aktivnostima koje neće pretjerano narušiti naš duševni mir. Nježni lagani pokreti, yoga, šetnje i istezanje, kao i boravak u prirodi iznimno su preporučljivi.

Boravak na čistom zraku okrijepit će tijelo, a lagana ga tjelovježba održati u formi i zagrijati. Svakodnevno izvođenje yogijskih Pozdrava Suncu trebalo bi postati dio jutarnje svakodnevice te odmah zagrijati tijelo za početak radnog dana.

Uspostavljanje dnevne rutine

Jedan od najučinkovitijih načina za održavanje organizma zdravim tijekom jesenskih mjeseci jest uspostavljanje dnevne rutine.  
Pokušaj raditi iste stvari u točno vrijeme svaki dan (ustajanje, tjelovježba, obroci, odlazak na spavanje…). Pokušaj se ustajati rano, u zoru, osjeti mir i svježinu jutra. Potom se opusti i razbudi, te uzemlji svoju energiju masažom tijela toplim sezamovim uljem.

Ayurveda naglašava kako bismo u danu svakako trebali pronaći vrijeme za sebe i ono što najviše volimo. Bila to yoga praksa, duga šetnja sa psom, pisanje ili čitanje – svejedno je, ali je bitno barem sat vremena uživati sa svojim mislima i činiti ono u čemu uživamo.

Po mogućnosti idi spavati u isto vrijeme, oko 22 sata i diže se oko 6. Možda će ti u početku biti teško „ufurati“ se u taj ritam, ali tvoje će ti tijelo s vremenom pokazati koliko je zahvalno na odmoru i dubokom snu u trajanju od 8 sati, kao i na ranom startu dana.