Jesen je vrijeme bundeva, povrća koje dominira, ne samo svojom veličinom i bojom, već i nutritivnim sastavom. Možda nisi znala, ali bundeva je lijek za oči - obiluje vitaminima, osobito vitaminom A i jakim antioksidansom beta karotenom (zahvaljujući kojem ima narančastu boju) te karotenoidima luteinom te zeaksantinom koji skupa štite oči od bolesti i popravljaju vid.
Osim na vid, bundeva dobro djeluje i na srce jer obiluje kalijem, a on u kombinaciji s antioksidansima iz ovog jesenskog povrća čuva kardiovaskularno zdravlje.
Uvrstiš li je u svoju prehranu, a sada je pravo vrijeme za to jer je sezona bundeva, ali i krajnji trenutak da pripremiš organizam za nadolazeće viroze i prehlade, ojačat ćeš imunitet. Kombinacija nutrijenata koju sadrži bundeva (vitamina A, C, E, željezo i kalij) povoljno djeluju na njegov sustav obrane. Bundeva je također odličan saveznik u snižavanju lošeg kolesterola jer sadrži fitosterol, prirodnu kemikaliju koja ga snižava te omega-3 masne kiseline koje pridonose smanjivanju razine triglicerida u krvi.
Ne zaboravi i na njezine sjemenke od kojih se radi dobro poznato i izuzetno ukusno bundevino, odnosno bučino ulje. Njega bi redovito trebali jesti muškarci jer čuva zdravlje prostate.
I ne samo što je zdrava i ukusna, nego ne sadrži puno kalorija (u sto grama tek 26) te obiluje vlaknima zbog čega je idealna namirnica za sve one koji žele smršavjeti.
U nastavku ti donosimo nekoliko recepata od bundeve, buče ili tikve - kako god zvala ovaj ukusni i zdravi jesenski plod.
Smoothie od bundeve
Postupak:
Sve sastojke, osim slatkog vrhnja, stavi u blender i izmiksaj dok ne dobiješ svilenkastu teksturu. Izlij smoothie u čaše, izmuti slatko vrhnje u šlag i ukrasi ga njime.
Sastojci:
- 0,3 dcl kokosovog mlijeka ili šalica jogurta
- 1 smrznuta banana
- šalica pirea od bundeve
- žličica javorovog sirupa
- žličica mješavine začina za pitu od bundeve cimet, muškatni oraščić, đumbir, klinčići)
- 1/4 žličice ekstrakta vanilije
- po želji slatko vrhnje
Tjestenina s kobasicama i bundevom
Postupak:
Sitno narezani luk dinstaj na ulju, dodaj kobasicu narezanu na kolutiće i češnjak narezan na listiće. Pusti da se kobasica zapeče, dodaj listiće kadulje, popapri, posoli pa dodaj pire od bundeve i podlij temeljcem te ostavi da se jelo kuha dok se ne pretvori u umak u koji ćeš dodati kuhanu tjesteninu i žlicu kiselog vrhnja.
Sastojci:
- jedna istarska kobasica
- manja glavica luka
- 2 češnja češnjaka
- 1 šalica pirea od bundeve
- 1 šalica pilećeg temeljca ili vode
- šalica vrhnja
- sol, papar
- kadulja
- maslinovo ulje
Njoki od bundeve
Postupak:
Bundevu oguli i nareži na kockice te skuhaj u vodi i od nje napravi pire. Nakon što se pire ohladio, dodaj mu jaje, brašno i sol te umijesi tijesto i razvaljaj ga na trake od kojih ćeš raditi njoke. Zakuhaj lonac vode, posoli vodu te u nju stavljaj njoke. Kada isplivaju, gotovi su.
Ako ti se tijesto lijepi dok radiš njoke, dodaj još malo brašna te pospi brašnom radnu površinu.
Sastojci:
- 3 šalice hladnog pirea od bundeve
- 250 grama brašna
- jedno jaje
- sol
Keksići od bundeve
Postupak:
Zobene pahuljice usitni u sjeckalici te sve sastojke pomiješaj dok ne dobiješ pomalo ljepljivu gustu masu. Možeš ju uz pomoć žlice stavljati na pleh obložen papirom za pečenje. Keksiće peci 20 minuta na 170 Celzijevih stupnjeva. Kad ih izvadiš iz pećnice i dalje će biti mekani, no ne brini, stvrdnut će se kad se ohlade.
Sastojci:
- 2 veća jaja (samo bjelanjak)
- prstohvat soli
- 35 grama šećera
- šalica pirea od bundeve
- 25 grama konopljinog proteina
- 90 grama brašna
- 100 grama zobenih pahuljica
- 4 žličice začina po želji
- 10 grama maslaca
- žličica ekstrakta vanilije
- 60 grama javorovog sirupa
- 20 grama tamne čokolade
- 15 grama grožđica