U šumama Srednje i Južne Amerike krije se mala biljka čiji su učinci na ljudsko zdravlje mjerljivi s najskupljim lijekovima koje je konvencionalna medicina proizvela kad su u pitanju maligne bolesti. Tu izuzetnu ljekovitost u borbi s karcinomom pokazuje graviola (Annona muricata), tropsko drvo niskog rasta, s plodom velikog oblika i slatkastog okusa.
Danas raste u Meksiku, na Karibima, u Kolumbiji, Peruu i Venezueli. Kora, korijen, lišće i sjeme graviole stoljećima se upotrebljavaju u medicini južnoameričkih Indijanaca za liječenje bolesti srca, astme i problema s jetrom. Tako se, primjerice, u Peruu lišće graviole uzimalo za smirenje, kao diuretik i analgetik, a u Brazilu kao lijek za jetru, kod artritisa, astme, te bolesti krvožilnog sustava. U Indiji se preporučuje za bolji san, protiv bolesti žuči, kod prehlade. U Africi graviolu koriste kao analgetik, te ima primjenu i u liječenju dječje groznice.
Jača od kemoterapije
Graviola je najpoznatija po svojemu djelovanju na stanice raka. U liječenju karcinoma graviola djeluje tako da uništava stanice raka, ali uz to nema štetnih nuspojava. Ujedno štiti imunološki sustav, te pomaže u izbjegavanju smrtonosnih infekcija. Za razliku od konvencionalnih lijekova graviola ne šteti zdravim stanicama, a učinkovito ubija stanice karcinoma. Prema laboratorijskim testovima jednog američkog proizvođača lijekova, ekstrakt biljke graviole ubija maligne stanice 12 vrsta karcinoma. Među njima su karcinom debelog crijeva, dojke, prostate, pluća i gušterače. Spojevi stabla graviole i do 10 000 puta su jači od adriamicina koji se obično koristi u kemoterapiji. Sve veći broj znanstvenika i liječnika zagovara graviolu kao prevenciju te alternativnu opciju izlječenja karcinoma. Terapija graviolom ne uzrokuje ekstremne mučnine, gubitak težine te gubitak kose te je pogodna za pomoć pri liječenju raznih tipova karcinoma.
Način djelovanja
Za graviolu je specifično njezino selektivno djelovanje na tumorske stanice pluća, debelog crijeva, gušterače, prostate tako što ih ubija, a zdrave stanice ostavlja netaknutima. Za navedeno svojstvo zaslužni su acetogenini koji djeluju kao inhibitori enzimskih procesa koji se odvijaju na staničnoj membrani tumorske stanice.
Ljekovitost graviole
Osim što djeluje na rak, graviola ima i druga ljekovita svojstva, pa tako djeluje protiv bakterija, gljivica i parazita, regulira krvni tlak i pomaže kod stresa, depresije te živčanih poremećaja. Ima antibakterijsko, antigljivično i antiparazitno djelovanje, jača imunološki sistem i štiti od smrtonosnih infekcija. Jača tijelo i pojačava životnu energiju, pomaže kod stresa, depresije te ostalih nervnih poremećaja. Ima umirujući učinak. Snižava visoki krvni pritisak, te pomaže u liječenju bolesti srca, astme, artritisa, dijabetesa, te problema sa jetrom.
Kako se uzima?
Ako je moguće, najbolje je uzimati svježe voće. List graviole može se kupiti u obliku praha, tableta i kapsula. Primjena u kapsulama podrazumijeva jednu do dvije kapsule na dan, najbolje uz večeru, 2-3 sata prije spavana. Prah graviole je najbolje zamiješati u 2dl tople vode, čaja, prirodnog soka ili jogurta. Ovisno o kvaliteti lista graviole, preporučena dnevna doza može biti 3 do 5 grama praha usitnjenog lišća. Za vrijeme terapije sa graviolom potrebno je unositi dovoljno tekućine, najmanje 1,5 litru na dan radi ispiranja štetnih tvari iz organizma. Pri dugotrajnom korištenju savjetuje se pauza od 7 do 15 dana nakon svaka 3 mjeseca uporabe.
Tko treba pripaziti?
Djeca, trudnice i dojilje bi trebali izbjegavati graviolu, te osobe sa Parkinsonovom bolesti. Ako osobe uzimaju suplemente: koenzim Q10 ili visoke doze antioksidanata kao što su vitamin A i selen, tada se njihova uporaba treba prekinuti 2 tjedna prije uzimanja graviole.
(M.G.)
Foto: © Shariff Che'Lah - Fotolia.com