Istina, miris nije nešto čime se može pohvaliti, ali zbog toliko drugih kulinarskih i zdravstvenih prednosti češnjaka, tu "sitnicu" ćeš zanemariti. Osim toga, može biti dobar test je li nekome zaista do tebe stalo. Ako je, malo češnjaka neće ga odbiti.
Češnjak se odavnina koristi u prehrani i medicini. Već u starom Egiptu i Kini za njim se posezalo u liječenju različitih bolesti, a a ako tjera vampire što ne bi mogao i jednu običnu gripu?
Zdravstvene dobrobiti češnjaka
- pomaže u prevenciji kardiovaskularnih bolesti
- snižava krvni tlak
- snižava razinu lošeg kolesterola u krvi
- regulira šećer u krvi
- jača imunitet
- vrlo je učinkovit kod prehlada, bronhitisa i gripe
- prirodan je antibiotik
- ima antikancerogena svojstva
- čini kožu blistavom, "briše" akne s lica
- pozitivno utječe na rast kose
- čuva mikrobiom crijeva
- ima antiparazitski učinak
Češnjak obiluje antioksidansima koji su ključni u neutraliziranju utjecaja slobodnih radikala na stanice. Sadrži visoku količinu cinka i vitamina C koji su učinkoviti protiv infekcija te pomažu smanjenju upala u organizmu. Obiluje natrijem, kalijem, fosforom, sumporom i magnezijem te vitaminima B skupine, vitaminom E i karotenom. Kao što smo već spomenuli, odličan je protv bakterija jer sadrži alicin - biljni antibiotik.
Ako ne jedeš češnjak zbog njegova mirisa, dobra je vijest da ga možeš neutralizirati peršinom, metvicom ili majčinom dušicom. Jednostavno uzmi grančicu nekog od ovog aromatičnog biljka i grickaj.
Osim toga postoji i crni češnjak. Mogli bismo reći da je to "frizirana" inačica običnog češnjaka. Dobiva se fermentacijom, ima puno više vitamina, minerala i antioksidansa od svježeg češnjaka te ono što je najvažnije - ne smrdi. Iznenađujeće je slatkastog okusa.
U nastavku ti donosimo nekoliko recepata s češnjakom.
Češnjak u ulju
Češnjak možeš pripremiti i kao zimnicu. Vrlo je jednostavno, a rezultat izuzetnoukusan i zdrav.
Sastojci za jednu teglicu:
Postupak
Očisti češnjak od ljuske i režnjeve stavi u zdjelicu te prelij hladnom vodom u koju si dodala žličicu soli. Ostavi da odstoji u njoj 30 minuta pa ga izvadi na papirnati ručnik i posuši. U lonac ulij vino i ocat, dodaj žličicu soli, lovorov list pa kad proključa ubaci češnjak i kratko prokuhaj (2-3 minute) pa ga izvadi i ocijedi.
Ostavi ga na papirnatim ručnicima da se osuši i ohladi. U međuvremenu u pećnici steriliziraj staklenke. Puni ih lovorovim listo, nasjeckanom čili papričicom, peršinom i češnjakom te zalij suncokretovim ili maslinovim uljem. Potom, sad pune staklenke pasteriziraj.
- 4 glavice češnjaka
- čili papričica
- vezica peršina
- lovorov list
- sol
- ulje
- 250 ml vinskog octa
- 500 ml bijelog vina
Bijeli umak od češnjaka
Ovaj umak odličan je dodatak mesu i povrću s roštilja.
Sastojci
Postupak
Češnjak nareži na što sitnije ili protisni kroz gnječilicu. Dodaj vrhnje, majonezu i sol te dobro izmiješaj. Ostavi pola sata u hladnjaku da se sastojci prožmu.
- glavica češnjaka
- jedno kiselo vrhnje (200 ml)
- 2 žlice majoneze
- sol
Tjestenina aglio olio
Ovo je najjnednostavnije i najbrže jelo koje možeš pripremiti kad dođeš kući s psola gladna, a pritom je zdravo.
Sastojci
Postupak
Nakon što si skuhala tjesetninu u dubokoj tavi zagrij maslinovo ulje i na njega stavi češnjak narezan na ploskice, narezanu papričicu čilija i peršin te odmah na to dodaj tjesteninu. Sve dobro pomiješaj, pospoli i popapri. Na kraju pospi parmezanom. Dobar tek!
- špageti
- 1 dcl maslinovog ulja
- sol i papar
- 4-5 režnjeva češnjaka
- lis peršina
- čili papričica
- parmezan