Osobe sa srčanim bolestima trebale bi izbjegavati unos svih masti
Osobe s kardiovaskularnim bolestima svakako bi trebale smanjiti unos zasićenih masti - koje se nalaze u namirnicama poput maslaca, keksa, slanine i kobasica - te djelomično hidrogeniziranih i trans masti, koje se nalaze u namirnicama poput pekarskih proizvoda, smrznute pizze, i kokica za mikrovalnu.
Međutim, nezasićene masti mogu pružiti dobrobiti. Na primjer, postoje neki dokazi da bi omega-3, koja je polinezasićena masnoća, mogla zaštititi zdravlje srca.
Američko udruženje za srce preporučuje "da sve odrasle osobe jedu ribu (osobito masnu) najmanje 2 puta tjedno. Riba je dobar izvor proteina i ima malo zasićenih masti. Ribe, posebno masne vrste poput skuše, pastrve, haringe, srdele, tune i lososa, pružaju značajne količine dvije vrste omega-3 masnih kiselina za koje se pokazalo da su kardioprotektivne (eikosapentaenska kiselina i dokozaheksaenska kiselina)."
Također preporučuju jesti omega-3 masne kiseline biljnog podrijetla. Oni se mogu pronaći u tofuu i drugim oblicima soje; kao i u orasima, lanenim sjemenkama i ulju repice.