Brojni ljudi, različitih životnih dobi nisu svjesni da pate od probavnog poremećaja nazvan – sindrom iritabilnog crijeva. To ne znači da izostaju simptomi koji upućuju da je upravo riječ o tom poremećaju, nego im uopće ne pridaju pozornost koliko bi trebali.
Radi se o bolovima u trbuhu, nadutosti, neugodnim vjetrovima i poremećaju stolice, koji mogu varirati od proljeva do zatvora. Taj sindrom ne treba se javljati svaki dan, iako postoji i ta mogućnost.
Zanimljivo je spomenuti da od tog sindroma pati više žena nego muškaraca, iako to ne mora značiti da je u realnosti to zaista slučaj, jer muškarci zbog problema s probavom nemaju naviku ići liječniku.
Simptomi
Ni danas nije poznato zbog čega nastaje ovaj sindrom, ali postoje pretpostavke. U većini slučajeva, vjerojatno se radi o više stvari koje mogu rezultirati pojavom ovog sindroma.
Jedan od mogućih razloga je intolerancija na određene vrste hrane, no vrlo ju je teško dokazati, jer je jedino moguća ukoliko se strogo provodi eliminacijska dijeta, dakle dijeta u kojoj se ubacuju i izbacuju određene namirnice, te se vodi dnevnik prehrane. Ona mora biti obavezno pod kontrolom liječnika. Osjetljivost se često javlja kod konzumacije žitarica, kave, mliječnih proizvoda, luka, bijelog vina, cvjetače i drugih prehrambenih proizvoda koji u crijevima proizvode veću količinu plinova.
Jedan od mogućih uzroka je napetost i stres koju proživljava većina populacije, a nekome se upravo manifestira preko probavnih smetnji. Tu je također, sklonost depresiji koja može utjecati na brzinu prolaska hrane kroz crijevo.
Neki ljudi jednostavno imaju abnormalnu osjetljivost crijeva, odnosno ima smanjeni prag boli za rastezanje crijeva, što može biti zaista neugodno.
S druge strane može doći do abnormalnih kontrakcija crijeva, bilo debelog, bilo tankog. To pak uzrokuje grčeve u trbuhu.
U određenim slučajevima, jedan od uzroka ovog sindroma mogu biti različite upale i infekcije crijeva, barem tako tvrde stručnjaci, no za to treba obaviti dodatne pretrage.
Pretrage
Kao što smo već spomenuli, najočitiji simptomi sindroma iritabilnog crijeva su proljev i zatvor koji se pojavljuju u određenom vremenskom razdoblju bez ikakvog povoda, barem ne onog kojeg vi možete dokučiti.
Proljev se primjerice, javlja tijekom dana, najčešće nakon jela, često je praćen bolnim grčevima, koji pak izazivaju mučninu. Često se javlja jedan za drugim nekoliko puta na dan. U takvoj mekanoj stolici može se javiti i sluz.
S druge strane, tu je zatvor koji može trajati danima. Stolice su tanke, tvrde, a nakon pražnjenja, često je prisutan osjećaj nedovoljnog pražnjenja. Česti su problemi s vjetrovima, nadutosti, mučnina te pečenje žgaravice.
Prilikom prvog posjeta vašem liječniku opće prakse, zbog ovakvih simptoma trebao bi vas uputiti na laboratorijske pretrage kao što je krvna slika, zatim na pregled stolice i mikrobiološke pretrage, te ako postoje indikacije, na pretragu hormona štitnjače. Dodatna pretraga na koju moraju ići mlađi od 40 godina je rektosigmoindoskopija, a ako ste stariji od 40 godina - kolonoskopija.
Liječenje
Kada se i dijagnosticira sindrom iritabilnog crijeva, slijedi liječenje, koje je individualizirano s obzirom da ni uzroci nisu uvijek isti.
Vrlo je važno da sama osoba koja pati od sindroma može prepoznati situacije nakon kojih se javlja određen simptom.
Primjerice, nakon stresnog dana na poslu, javlja se proljev ili kada pojedete određenu hranu nastaje zatvor i imate mučninu u želucu.
Dakle, radi se na tome da se uklone uzroci koji su doveli do sindroma, te da se olakšaju simptomi samog sindroma.
Naravno, jedna od najsigurnijih i najzdravijih metoda je liječenje dijetom, probioticima i biljnim pripravcima.
Postoji mogućnost liječenja antidepresivima, ukoliko je to jedan od uzroka sindroma, te naravno, psihološka terapija.
Ukoliko je pak jedan od glavnih uzroka stres, postoje određene metode opuštanja kako biste smanjili stres.
Tu su i lijekovi koji ublažavaju proljev ili zatvor, te smanjuju nadutost, ukoliko imate problema s vjetrovima.
Važno je da pokušate vlastitom promjenom prehrane i životnog stila ublažiti simptome koji zaista mogu biti vrlo neugodni i mogu vam zadavati probleme.
Ono što je najvažnije je da obavijestite o svojem problemu liječnika, kako bi se pretragama isključile neke druge ozbiljnije bolesti probavnog trakta, koje mogu biti i opasne po život, posebno kod osoba starijih od 50 godina.
(vam)