Jabuke su vjerojatno najpopularnije voće u kojem uživaju ljudi diljem svijeta. Osim za jelo, jabuke se koriste kao bi se preradile u ocat te u jabukovaču. Jabučni ocat ne sadrži kemikalije, a nastaje u procesu farmacije jabučnog soka uz pomoć bakterija octene kiseline. Octena i jabučna kiselina dat će octu karakteristični kiseli i intenzivan okus i miris. Jabučni ocat za liječenje bolesti počeo je koristiti još Hipokrat, "otac medicine". Od tada sve do današnjih dan ova je tekućina zlatne boje poznata zbog svog blagotvornog djelovanja na naše zdravlje.
Jabučni otac koriti se i u jelu, na primjer, kako bi se začinila salata ili kao prirodni konzervans, a može se dodati i u kolače. Osim toga, vrlo je koristan i u kućanstvu, kao prirodno sredstvo za čišćenje i uklanjane mrlja. Ova zlaćana tekućina koristi se i u njezi kože i kose jer obiluje vitaminima C, B i A te mineralima poput magnezija, fosfora i beta-karotena.
Koliko octa treba popiti na dan?
Preporučena dnevna količina iznosi jedna čajna žlica, a s obzirom na to da ima prilično intenzivan okus koji nekima ne odgovara, može se pomiješati s vodom. Osim toga, postoje i razni recepti za napitke s jabučnim octom. Evo jednog:
Limunada s jabučnim octom
Sastojci
- 1 litra voda
- 8 jušnih žlica jabučnog octa
- 1 jušna žlica javorovog sirupa
- Šaka sjeckanog đumbira
Postupak
Pomiješaj sve sastojke. Ostavi limunadu u hladnjaku 1 sat i zatim je procijedi. Posluži uz krišku limuna.
Što se zdravlja tiče, jabučni ocat u narodu je poznat po svojim ljekovitim svojstvima. Evo kod kojih sve tegoba pomaže: