Jabuke su vjerojatno najpopularnije voće u kojem uživaju ljudi diljem svijeta. Osim za jelo, jabuke se koriste kao bi se preradile u ocat te u jabukovaču. Jabučni ocat ne sadrži kemikalije, a nastaje u procesu farmacije jabučnog soka uz pomoć bakterija octene kiseline. Octena i jabučna kiselina dat će octu karakteristični kiseli i intenzivan okus i miris. Jabučni ocat za liječenje bolesti počeo je koristiti još Hipokrat, "otac medicine". Od tada sve do današnjih dan ova je tekućina zlatne boje poznata zbog svog blagotvornog djelovanja na naše zdravlje.
Jabučni otac koriti se i u jelu, na primjer, kako bi se začinila salata ili kao prirodni konzervans, a može se dodati i u kolače. Osim toga, vrlo je koristan i u kućanstvu, kao prirodno sredstvo za čišćenje i uklanjane mrlja. Ova zlaćana tekućina koristi se i u njezi kože i kose jer obiluje vitaminima C, B i A te mineralima poput magnezija, fosfora i beta-karotena.
Koliko octa treba popiti na dan?
Preporučena dnevna količina iznosi jedna čajna žlica, a s obzirom na to da ima prilično intenzivan okus koji nekima ne odgovara, može se pomiješati s vodom. Osim toga, postoje i razni recepti za napitke s jabučnim octom. Evo jednog:
Limunada s jabučnim octom
Sastojci
- 1 litra voda
- 8 jušnih žlica jabučnog octa
- 1 jušna žlica javorovog sirupa
- Šaka sjeckanog đumbira
Postupak
Pomiješaj sve sastojke. Ostavi limunadu u hladnjaku 1 sat i zatim je procijedi. Posluži uz krišku limuna.
Što se zdravlja tiče, jabučni ocat u narodu je poznat po svojim ljekovitim svojstvima. Evo kod kojih sve tegoba pomaže:
Probavni problemi
Jabučni ocat potiče probavu, a ako imaš osjetljiv želudac, žlica octa na dan može riješiti tvoj problem. Octena kiselina potiče stvaranje sline, želučane kiseline te također probavnih sokova - točnije probavnih enzima tripsina i lipaza. Probava će tako biti učinkovitija, a umanjit će se problem sa žgaravicom, zatvorom i napuhnutošću.
Nestabilna razina šećera u krvi
Ako uživaš u hrani bogatoj ugljikohidratima, a imaš povišenu ili nestabilnu razinu šećera u krvi, dobro je da uzimaš jabučni ocat. Naime, ocat koji se konzumira u kombinaciji s ugljikohidratima povećat će osjetljivost na inzulin. Drugim riječima to znači da će inzulin djelovati intenzivnije, a stanice će moći iskoristi više šećera i ugljikohidrata. Rezultat toga bit će taj da ćeš osjećati manje umorno i imat ćeš više energije.
Česte prehlade i viroze
Osim navedenih vitamina i minerala, ocat sadrži i željezo, kalij, bakrov silicij te pektin. Radi toga je ova kiselkasta tekućina savršen 'booster' našeg imuniteta. Najbolje je kombinirati zdravu prehranu uz konzumaciju jabučnog octa – na taj ćeš način najviše učinit za svoje zdravlje.
Višak kilograma
Jabučni ocat pomaže i kod mršavljenja. Ovo dokazuje i jedno istraživanje: sudionici u koji su konzumirali su jabučni ocat tijekom dana prosječno su unosili 275 kalorija manje od sudionika iz testne skupine. Razlog tome je što jabučni ocat pojačava naš osjećaj sitosti pa ćemo onda imati manju potrebu za hranom.
Bakterije i gljivice
U narodu je poznato kako jabučni ocat djeluje protiv antifungalno i antibakterijski. Ovaj ocat sadrži polifenole koji navodno vežu slobodne radikale i imaju protuupalno djelovanje. Jabučni se ocat također oduvijek koristiti za dezinfekciju rana i kože.
POGLEDAJ VIDEO: KAKO SE ZDRAVO HRANITI NA POSLU?