Suočeni s mnogim proizvodima koji nam obećavaju svježiji dah, bjelije i zdravije zube, nije ni čudo da kad vam ponestane paste za zube provedete najmanje 15 minuta odlučujući koju ćete novu kupiti. Kako biste lakše odlučili što odabrati i što je najbolje za zdravlje vaših zubi napravili smo ovaj mali popis. Nikad nije kasno da svoje zubiće dovedete u top formu, pa pročitajte kako…
1. Sve se vrti oko fluora.
S gomilom sastojaka u zubnoj pasti i ovakvim i onakvim dodacima, lako je zaboraviti na ono najvažnije. Bez obzira na to koje su vaše individualne potrebe (izbjeljivanje zubi, svjež dah, očuvanje zubnog mesa…), stomatolozi se slazu da je fluor najvažniji. Prema američkoj Akademiji opće stomatologije (Academy of General Dentistry) četkanje zubi zubnom pastom koja sadrži fluorid može smanjiti kvarenje zubi za čak 40 posto.
2. Paste za izbjeljivanje djeluju – ali do određene granice.
Brojni proizvodi obećavaju bjelji osmijeh, no djeluju li oni uistinu? Zubne paste za izbjeljivanje - kao i sve druge paste - sadrže blage abrazive kako bi se uklonile površinske mrlje sa zubi. Oblik čestica koje se koriste u proizvodima za izbjeljivanje, je ipak modificiran kako bi bolje očistio te mrlje, tako da bi se učestalom primjenom trebala vidjeti razlika u tome kako izgledaju vaši zubi. Međutim, ovi proizvodi ne sadrže preoksid zbog čega je nemoguće da takve paste dramatično izbjele zube, onako kako bi to bilo profesionalnim tretmanom izbjeljivanja.
3. Manje je više.
“Unatoč što vidite na reklamama, četka puna zubne paste neće očistiti vaše zube ništa bolje od polovice te količine.”, tvrdi E. Jane Crocker, RHD, predsjednik stomatološke udruge iz Massachusettsa. "Sve što trebate je pasta za zube veličine zrna graška!" Ne samo da će toliko paste učinkovito obaviti posao (čišćenje i uklanjanje plaka, mrlja i ostataka hrane), već ćete produljiti i trajanje jedne tube paste za zube.
4. Kako četkate zube je puno važnije od toga s čime ih četkate.
Možete kupiti najbolju pastu za zube i najbolju četkica za zube koji se mogu pronaći na tržištu, ali ako ne četkate pravilno nećete vidjeti rezultate. Da biste to učinili ispravno, četkica vam mora biti pod kutem od 45 stupnjeva, kako bi vam vlakna dosegnula i područja između zubi i desni. Četkajte zube malim kružnim pokretima, i iščetkajte sve zube i izvana i iznutra. Sve ovo trebali bi trajati od dvije do tri minute.
5. Organska zubna pasta može biti jednako efikasna kao i “obična”.
Ako ste spremni potrošiti malo novaca, prirodne i organske paste za zube mogu biti dobra ekološka alternativa komercijalnim markama, naravno, pod uvjetom da sadrže fluor. "Prirodne i organske paste za zube koje sadrže fluor u svojim sastojcima, jednako su učinkovite kao i sve ostale paste za zube s fluorom", tvrdi Crocker. Samo što ćete uz ove paste za zube izbjegavati i umjetne konzervanse, sladila i umjetne boje.
6. Moglo bi vas iznenaditi što se nalazi u vašoj pasti za zube.
Vi možda ne možete prepoznati imena s popisa na pasti za zube, sastojci kao što su alge ili deterdžent mogu se naći u mnogim pastama za zube sa flourom. Prema Američkoj stomatološkij udruzi (American Dental Association - ADA) zajedničko sredstvo za zgušnjavanje su koloidi algi, mineralni koloidi i karbomeri. U pasti se mogu pronaći i hidrirani silicij-dioksid čije su veće količine kancerogene, te triklosan koji može prouzročiti alergijske reakcije i afte (ranice) u ustima, a dovodi se i u vezu s oštećenjem jetre i nadraženošću očiju. U njoj mogu biti i pirofosfati, saharin i brojnin drugi konzervansi, a jedan od potencijalno opasnih sastojaka je natrijev lauril sulfat (SLS) - deterdžent i sredstvo za stvaranje pjene.
SLS se dodaje uglavnom zbog ugodnog okusa. Ako ste skloni dobivanju ranica u ustima ili aftama, smatrajte SLS potencijalnim krivcem, jer može uzrokovati jaku nadraženost osjetljive kože oko usta. SLS nije potreban kako bi vaši zubi bili čistiji, no ljudi su navikli na pjenušave paste koje daju osjećaj temeljitog pranja, ali upravo ta pjena s nečistoćom odstranjuje i prirodna ulja koja naša koža proizvodi kao zaštitni sloj od vanjskih utjecaja. Danas su dostupne paste bez SLS-a. Iako je osjećaj tijekom pranja drukčiji od uobičajenog, zbog toga što se ove paste ne pjenušaju, paste bez SLS-a su izrazito zdrave i učinkovite.
7. Paste ili gelovi – svi će očistiti zube
Ovisno s kim razgovarate, možda ste čuli da su gelovi ili paste bolji jedno od drugog, no sudeći prema stručnjacima – oboje jednako dobro čiste zube. Osim okusa, teksture i toga kako se osoba osjeća kad njima pere zube, nema značajnih razlika između različitih vrsta sredstava za pranje zubi",kaže Crocker. "Mislim da se radi o osobnom izboru i preferencijama do kojih ćete doći kroz seriju pogrešaka i pogodaka. Ja ohrabrujem svoje pacijente da koriste bilo koji proizvod koji ih potiče da peru zube."