Gotovo da u današnje vrijeme nema osobe koja se katkad ne koristi određenim vrstama analgetika za suzbijanje boli ili, primjerice, antipireticima za snižavanje tjelesne temperature kada je ona povišena. Paracetamol, ili na američkom kontinentu poznatiji kao acetaminophen, glavni je sastojak ili jedan od glavnih sastojaka brojnih tableta koje se upotrebljavaju za suzbijanje slabijih do srednje jakih bolova, ali i snižavanja povišene temperature.
Zanimljivo je spomenuti da još uvijek nije točno utvrđeno na koji način on djeluje organizmu. No, njegova upotreba u raznoraznim proizvodima raznih farmaceutskih industrija raste, te je zbog toga vrlo važna informiranost o načinu primjene, doziranju, na što morate obratiti pozornost, te mogućim nuspojavama.
Paracetamol je inače derivat nekada poznatog analgetika i antipiretika fenacetina, no za razliku od njega, paracetamol se ne smatra kancerogenim ako se uzima u preporučenim količinama.
Za što se upotrebljava?
Upotrebljava se za liječenje raznih bolova kao što su glavobolja, bol u mišićima, artritis, bol u leđima, zubobolja, ublažavanje simptoma prehlade i gripe, te snižavanje povišene temperature. Isto tko treba napomenuti da nema gotovo nikakvo protuupalno djelovanje.
Neke osobe mnogo bolje reagiraju na liječenje simptoma paracetamolom, dok druge osobe osjećaju vrlo blagi ili nikakav utjecaj, pa im mnogo bolje odgovaraju drugi analgetici i antipiretici. U kombinaciji s drugim analgeticima mogu se upotrebljavati i za ublažavanje jakih bolova, no oni se najčešće mogu dobiti na recept. Zbog brze apsorpcije njegovo djelovanje počinje već nakon 11 minuta, a traje između jednoga i četiri sata.
Doziranje i problemi
Odrasla osoba odjednom ne smije uzeti više od 1000 miligrama paracetamola, dok dnevna doza ne smije prelaziti 4000 miligrama, jer u protivnom može doći do trovanja s ozbiljnim posljedicama, kao što su oštećenje i otkazivanje jetre. Najbolje će djelovanje imati ako se uzima u pravilnim intervalima i jednakim dozama. Osobe koje već imaju oštećenje jetre ne bi smjele uzimati paracetamol, jer može uzrokovati njezino potpuno zatajenje i smrt. Ako pak pijete alkoholna pića, nije preporučljivo uzeti više od 2000 mg dnevno.
Malo nuspojava
Ono zbog čega je paracetamol toliko „popularan“ i široko upotrebljavan sastojak jest taj što većina ljudi nema nikakve nuspojave od njegovog uzimanja ili, ako ih ima, one su vrlo blage. Vrlo je blag za želudac, jer ne izaziva proizvodnju želučane kiseline, odnosno ne iritira želučanu sluznicu, te nema anikoagulacijska svojstva poput aspirina.
Liječnici ih preporučuju trudnicama, no samo kada je to nemoguće izbjeći. Paracetamol također kroz majčino mlijeko prelazi na novorođenče, pa ga treba uzimati s oprezom i uz liječničku konzultaciju.
Određena istraživanja koja su dosad provedena pokazala su indikaciju da su djeca koja su u vrlo ranoj dobi uzimala paracetamol imala u dobi od šest - sedam godina života probleme s astmom ili rinokonjuktivitisom ili ekcemom. No, isto tako, rezultate istraživanja treba uzeti s rezervom.
Način primjene
Paracetamol je dostupan u obliku tableta, kapsula, šumećih tableta, čepića, sirupa, te u intravenoznim i intramuskularnim oblicima. Najčešće doze za odrasle kreću se od 500 do 1000 miligrama, dok su za djecu prilagođene manje doze, najčešće 120 mg. U preporučenim dozama za inače zdrave bebe, djecu i odrasle ne bi smjelo biti problema, što znači da je riječ o relativno sigurnom lijeku. No, kao i svakog drugi analgetik i antipiretik potrebno ga je uzimati s oprezom, što rjeđe i u što manjim količinama.
Foto: © stryjek - Fotolia