Dijeta koja 'liječi' crijeva

Kontroverzna GAPS dijeta - ima li više prednosti ili nedostataka?

GAPS dijeta ima za cilj promicanje zdravlja crijeva i "liječenje" crijeva, no ima li više prednosti ili nedostataka i treba li joj uopće dati priliku?

profimedia-0247278118.jpg
Foto: Profimedia.hr

Što možeš jesti na GAPS dijeti?

Postoje tri faze GAPS dijete: uvodna dijeta, puna GAPS dijeta i ponovno uvođenje. Uvodna dijeta ima šest faza, s ciljem da se izliječi sindrom propusnog crijeva prije prelaska na punu GAPS dijetu. Sindrom propusnog crijeva odnosi se na rupe ili pukotine u sluznici crijeva. Ako postoje pukotine u crijevnoj barijeri, neprobavljena hrana ili bakterije mogu iscuriti van, uzrokujući upalu i probavne probleme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Temeljne namirnice u uvodnoj fazi su mesni temeljci, juhe i fermentirana hrana. Koliko dugo ostati u svakoj fazi varira od tri do pet dana te četiri do šest tjedana ili više. Nakon što se proljev ili drugi teški probavni simptomi povuku, može se prijeći na sljedeću fazu. Campbell-McBride kaže da je važno unositi male količine hrane polako dok prolaziš kroz faze kako bi vidjela što možeš tolerirati.

Image
Foto: Unsplash

Puna GAPS dijeta uvodi više namirnica usmjerenih na liječenje i obnavljanje crijeva, prema Campbell-McBride. Ona preporučuje da ljudi slijede punu GAPS dijetu od 18 mjeseci do dvije godine. U prehrani, oko 85% namirnica koje svakodnevno konzumiraš trebaju biti meso, riba, temeljci, jaja, fermentirana hrana, povrće i voće, uz pečene proizvode od brašna od orašastih plodova ili sjemenki.

Nakon šest mjeseci normalne probave i pražnjenja crijeva, možeš započeti fazu ponovnog uvođenja. Za to vrijeme možeš početi vraćati namirnice u svoju prehranu, polako i pomalo, kako bi vidjela kako ih podnosiš. Ne postoji točan redoslijed hrane za ponovno uvođenje, međutim, Campbell-McBride preporučuje da počneš s krumpirom i fermentiranim žitaricama bez glutena. Također preporučuje osobama na dijeti i dalje izbjegavati visoko prerađenu hranu i hranu s visokim sadržajem šećera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Unsplash

Što se tiče hrane koju možeš jest na GAPS dijeti, to su uglavnom jaja, meso, riba, svježe povrće, voće, orašasti plodovi, sjemenke, češnjak i maslinovo ulje. Hrana koju ne smiješ jesti su žitarice, šećeri, krumpir, jogurt, svježi sir, riža, kava, kukuruz, hrana s umjetnim zaslađivačima, sva prerađena hrana u pakiranjima ili konzervama te mlijeko bilo koje životinje.

2/5