Svatko od nas želi biti sretan, no znanstvenici upozoravaju kako, stavljajući preveliki fokus na sreću, činimo upravo suprotno - udaljavamo se od nje.
"Ako si preokupirana željom da budeš sretna, trošiš previše energije na upravljanje svojim emocijama jer se neprestano propitkuješ o tome kako se osjećaš i je li te to što upravo činiš usrećuje te se trudiš osjećati se sretno", kaže za Huffpost Sonja Lyubomirsky, glavna psihologinja na Sveučilištu California Riverside i autorica knjige "The How of Happiness".
Ona i njezin tim proveli su istraživanje o sreći te ga nazvali "A Dark Side of Happiness? How, when and Why Happiness Is Not Always Good". U njemu su došli do zaključka da je način na koji shvaćamo sreću nerijetko glavni uzrok toga da smo nesretni.
"Ljudi koji precjenjuju sreću i nastoje u svakom trenutku života biti sretni ustvari su manje sretni od ostalih", kaže psihologinja te dodaje kako je sasvim u redu i normalno ne biti dobro u teškim situacijama poput pandemije.
Ono što možeš učiniti za svoju sreću, umjesto nastojati biti sretna, jest poraditi na tome da ti bude dobro, odnosno usvojiti vještinu, naučiti se činiti dobro za sebe i zaštiti se.
To ćeš učiniti tako što ćeš naučiti živjeti u sadašnjem trenutku, kakav god on bio. Ako je težak, naučiti nešto iz njega i biti zahvalna na iskustvu, a ako je lijep, uživati u njemu. Također, sreću ćeš uhvatiti ako naučiš biti blaga prema sebi i odnositi se prema sebi kao što se odnosiš prema svojoj najboljoj prijateljici ili osobi koju voliš - s puno empatije, nježnosti i razumijevanja.
Kada to naučiš, bit će ti puno ugodnije u vlastitoj koži, što znači i da ćeš biti sretnija i zadovoljnija osoba. Postoji kratkoročna sreća, može se svesti pod termin hedonizam, no ona nije bila predmet ovog članka. U interesu ti je postići dugoročnu sreću, a to ćeš učiniti mijenjajući stav prema životu i odnos prema sebi. Sretno!