Ne kaže se uzalud za osobe koje imaju niži krvni tlak da će živjeti 100 godina, a one s visokim krvnim tlakom upola manje.
Visoki krvni tlak nekad je bila bolest osoba koje su već bile u zlatnim godinama, no danas mnoge osobe već u 20-tim godinama iskuse povišeni krvni tlak. Osim stresa koji može biti jedan od faktora za povišenje krvnog tlaka, svakako ulogu u sklonosti visokom krvnom tlaku ima nasljeđe. Ipak, čini se da su prekomjerna tjelesna težina i pretilost, te nedostatak tjelesne aktivnosti najčešći uzroci pojave povišenog tlaka.
No, zbog čega je visoki krvni tlak ili hipertenzija toliko opasna? Naime, visoki krvni tlak opterećuje srce i krvne žile, što može uzrokovati bolesti srca, pa i srčani te moždani udar. Osobe s povišenim krvnim tlakom mogu imati probleme s glavoboljama, umorom, mučninom, povraćanjem, drhtanjem, lupanjem srca, šumom u ušima i tako dalje… U današnje vrijeme postoje lijekovi koji mogu pomoći u snižavanju, odnosno regulaciji krvnog tlaka, no i to se u mnogo slučajeva može izbjeći pravilnom prehranom, gubitkom viška kilograma i redovitom tjelesnom aktivnošću.
Evo kako si sami možete pomoći u snižavanju visokoga krvnog tlaka, no svakako se prije posavjetujte s liječnikom.
Zdrava tjelesna težina – Normalna tjelesna težina sukladna godinama života svakako je jedan od preduvjeta regulacije krvnog tlaka. Kod nekih gubitak samo nekoliko kilograma može puno utjecati na pad tlaka, i obrnuto, povećanje tjelesne težine od samo nekoliko kilograma može utjecati na njegovo povećanje. Zato je vrlo važno održavanje zdrave tjelesne težine.
Tjelesna aktivnost – Za zdravlje organizma, pa tako i smanjenje i održavanje tjelesne težine vrlo je važna redovita tjelesna aktivnost, a to znači između 120 i 150 minuta tjedne tjelovježbe. Primjerice, rasporedite 40 minuta tjelovježbe na tri puta na tjedan. Što se tiče tjelovježbe, to može biti bilo što od čega ćete se oznojiti. To može biti šetnja kvartom ili trčanje, te sve između, na vama je da odredite intenzitet prema vlastitim tjelesnim sposobnostima. Ako počinjete s tjelovježbom od „nule“, čak i nekoliko minuta za početak će biti dovoljno. Važno je da redovito pomičete granice izdržljivosti i rezultati će vrlo brzo biti vidljivi.
Manje soli – Sol je jedan od najvećih neprijatelja visokom krvnom tlaku jer ga povisuje. Važno je iz prehrane izbaciti procesuiranu slanu hranu (polugotova jela, grickalice), ali i smanjiti soljenje hrane koju spremate kod kuće. Osobama s izrazitom hipertenzijom savjetuje se potpuno izbacivanje soli iz prehrane, ali samo na kraće vrijeme, jer je ona s druge strane potrebna organizmu. Dakle, važno je da smanjite unos soli za jednu žličicu na dan.
Jedite više voća, povrća i cjelovitih žitarica – Sve te namirnice ne samo da pomažu u smanjenju i regulaciji tjelesne težine nego i zdravlju organizma. Posebno je važan unos hrane bogate magnezijem, kalcijem i antioksidansima koji pomažu u snižavanju tlaka. Hrana bogata kalijem pomaže u smanjenju učinka soli na krvni tlak. Povećajte unos vlakana koji su zaslužni za proizvodnju dobrih bakterija u crijevima, odnosno probiotika, koji prema najnovijim istraživanjima pomažu u snižavanju krvnog tlaka.
Smanjite ili u potpunosti prestanite pušiti piti alkohol i kavu – Alkohol i cigarete općenito loše utječu na krvožilni sustav, odnosno utječu na sužavanje krvnih žila, te s time povećanje krvnog tlaka. Ako ih se ne želite u potpunosti odreći, svakako smanjite dnevni unos – pet cigareta i dva decilitra vina dnevno.
Kava je isto tako poznata da trenutačno povisuje tlak, no ako već ionako imate visoki tlak, svakako vam neće pomoći još njegovo povišenje, pa makar bilo kratkotrajno.
Opustite se – Osim tjelesne aktivnosti koja može djelovati na smanjenje stresa, a s time i smanjenje krvnog tlaka, svakako i druge aktivnosti kao što su hobiji, pa i seks mogu utjecati na opuštanje. Nemojte zanemariti i tu životnu komponentu.
Budite na svježem zraku – Boravak u prirodi povećava razine vitamina D. Naime, osobe s premalom količinom vitamina D u organizmu, mogu imati probleme s povišenim krvnim tlakom.
Foto: © anaumenko - fotolia