Ako se većinu dana jedva dižeš iz kreveta, započinješ jutro odgodom (više) alarma i onda jedva otvorenih očiju skrolanjem po mobitelu (dok se pokušavaš ustati), bezvoljno obavljaš kupaonicu i ne želiš nikoga vidjeti i čuti prije nego popiješ svoju šalicu kave - vjerojatno baš i nisi jutarnja osoba.
Međutim, ako maštaš o tome da si jedna od onih žena koje se dižu energično na prvi zvuk alarma (ili čak bez alarma jer već imaju prirodan bioritam), koje obave jutarnju tjelovježbu, tuširanje i pojedu hranjiv doručak te se još stignu i našminkati prije posla i sve to napraviti u potpunom miru bez imalo žurbe - ima nade i za tebe.
"Ako imate užurbano jutro, vaša razina stresa najvjerojatnije će se povisiti do trenutka kada počnete raditi. To će onda utjecati i na razinu koncentracije, produktivnost i kvalitetu vašeg rada", naglasila je psihologinja Elena Touroni.
Uz psihologinju, još je nekoliko stručnjaka za portal Who What Wear objasnilo kako najjednostavnije unijeti neku strukturu (i zen!) u život te su otkrili obavezne jutarnje rituale za produktivniji dan.
(Foto: Unsplash)
Napravi popis
Popis je nešto što definitivno svi možemo učiniti. Pridržavati se navedenog popisa je sasvim druga situacija. Suzy Reading, psihologinja i autorica knjige 'The Little Book od Self Care', objašnjava: "Kvalitetno jutro započinje večer prije. Rasporedite odjeću i napravite popis obaveza koji vas može čekati do jutra. Čak i da se radi o samo nekoliko stvari, svakako ga napišite na papir ili u određenu aplikaciju."
Uspori
Lako je osjetiti kako si preopterećena onog trenutka kada ti mozak krene u brzinu, odnosno već pri samom otvaranju očiju. Ključ mirnog početka jutra ipak je prevladavanje stresa.
"Kad se probudite, prije nego što uzmete mobitel u ruke ili počnete razmišljati o svom popisu stvari koje treba napraviti, razmislite o jednoj stvari u vašem danu, kojoj se istinski radujete, čak i ako se radi o ponovnom odlasku u krevet nakon cijelog dana. Osjetite energiju i optimizam koji to donosi. Prije nego što ustanete iz kreveta, zatvorite oči i uronite u svoja osjetila", kaže psihologinja Reading.
Njega kože kao prioritet
Iako se jutarnja rutina njege kože može činiti kao još jedna stvar na popisu zadataka koji potiču stres, ali ispada da svjesno uživanje u njoj može promijeniti sve.
"Započnite dan s dodirivanjem lica i kože i dobit ćete oksitocin koji cirkulira - smirujući hormon zbog kojeg ćete se osjećati dobro. Naš režim ljepote i njege ne samo da nam pomaže da se osjećamo skladno, već mijenja i našu kemiju mozga", objašnjava Reading. U čemu je trik? "Umjesto da se bez razmišljanja, automatski namažete ili našminkate, nježno nanesite hidratantnu kremu, losion za tijelo ili šminku. Obuhvatite ovu akciju stvarnom pažnjom i samoosjećanjem, podsjećajući sebe da i sami možete biti svoje sigurno mjesto", dodaje psihologinja.
Uzmi u obzir hranu i piće
Ako se ne smatraš osobom koja voli doručak ili koja ne može jesti rano ujutro, razmisli ponovno. Bez obzira radiš li za radnim stolom, na kauču ili si cijeli dan na nogama, blagodati hranljivog doručka nadilaze fizičke. Ako misliš da ne možeš jesti rano ujutro, sjeti se da je sve stvar navike, pa tako i doručak.
(Foto: Unsplash)
"Prehrana hrani vaše raspoloženje i mentalnu jasnoću jednako koliko i vaše tijelo", kaže Reading. "Ciljajte na dobar izvor proteina. Razmišljajte o doručku kao o hrani za mozak. Unesite nekoliko dobrih hranjivih sastojaka sa svježim i cjelovitim namirnicama. Jedan od mojih najdražih doručaka za energiju su jaja i tost s avokadom", dodaje.
A dobra vijest je da nitko ne predlaže da se odrekneš jutarnje kave ili čaja. Međutim, važno je kada ih konzumiraš. Svakako nije dobro popiti kavu ili čaj na prazan želudac, već nakon prvog obroka ili prije podneva, kako kofein ne bin utjecao na tvoj san.
Istezanje i disanje
Ako se probudiš i inzistiraš na ležanju u krevetu još pola sata 'kako bi došla k sebi', ne radiš dobru stvar. "Ljudi su jedina vrsta koja se ne probudi i istog trenutka se ne rasteže i postaje aktivna. Postali smo 'sjedeća vrsta' bića, a od velike važnosti je da se ujutro sjetimo kretati se", objašnjava učitelj joge i autor brojnih knjiga, Michael James Wong.
Najbolji način kretanja u ranim jutarnjim satima? Psihologinja Reading savjetuje pretvaranje jutarnjeg istezanja u ritual. "Čvrsto stanite na prostirku ili na pod i duboko udahnite kroz nos, podižući ruke prema van i iznad glave. Pogledajte ruke i osjetite kako vam ovo podiže raspoloženje. Dok izdišete kroz nos, polako spustite ruke prema dolje i gledajte prema naprijed s osjećajem fokusa", predlaže i dodaje: "Zapalite mirisnu svijeću ili štapić za dodatnu snagu. Miris može biti tako jednostavan, a moćan način da promijenite svoje raspoloženje."
Svježi zrak
Ako radiš od kuće, pronalaženje vremena za izlazak iz svog doma prije nego što započneš radni dan može biti poprilično teško za neke, ali stručnjaci upozoravaju da to nije ritual koji treba zanemariti. "Čak i ako se ne stignete prošetati, izađite na balkon ili otvorite prozor i upijte malo sunčeve svjetlosti i svježeg zraka u ranim jutarnjim satima. Puštanje svjetlosti u sebe i okruženje u obliku zelenila može vam pomoći pojačati cirkadijanski ritam", zaključuje psihologinja Reading.