PRAKTIČNI SAVJETI

Jednostavni i učinkoviti savjeti za ublažavanje nadutosti

Ako te nadutost muči, evo nekoliko korisnih i praktičnih savjeta kako je ublažiti i spriječiti

probava
Foto: Shutterstock

Nadutost je čest problem s kojim se većina nas susrela barem jednom, bilo nakon obilnog obroka, radi stresa ili konzumacije hrane koju naše tijelo teže probavlja. Prema Googleovim trendovima, sve više ljudi traži načine kako spriječiti i smanjiti nadutost, što ukazuje na njezinu učestalost i neugodu koju izaziva.

Uzroci nadutosti mogu biti raznoliki – od sindroma iritabilnog crijeva do reakcija na određene namirnice – stoga je važno razumjeti njezine korijene kako bismo je učinkovitije kontrolirali.

Image
Vlakna na stol!

Za zdravu probavu i brže mršavljenje: Pet ideja za doručak bogat vlaknima

Na društvenim mrežama, osobito na TikToku, tema nadutosti ima stotine milijuna pregleda, ali nažalost, mnogi savjeti nisu utemeljeni na stručnom znanju. Popularni proizvodi poput "detoks čajeva" često su ne samo neučinkoviti, već i potencijalno štetni. Zato je ključno osloniti se na provjerene savjete stručnjaka kako bi se osigurala dugoročna dobrobit probavnog sustava.

Ako te nadutost muči, evo nekoliko korisnih i praktičnih savjeta kako je ublažiti i spriječiti:

Pobrini se za motilitet crijeva

Motilitet, odnosno sposobnost probavnog sustava da hranu učinkovito pomiče kroz crijeva, ključan je za sprječavanje nadutosti. Ako je ta pokretljivost spora, vjerojatnije je da ćemo doživjeti nadutost, pojasnili su stručnjaci za Vogue.

Ako si kronično pod stresom, prioritiziraj opuštanje – prakticiraj vježbe disanja, prošeći ili jednostavno odloži mobitel na dulje vrijeme. Ako je uzrok problema prečesto jedenje, stručnjaci preporučuju da ostaviš barem 12 sati između večere i doručka sljedećeg jutra te da izbjegavaš grickanje između obroka. Ciljaj na razmak od tri do četiri sata između obroka tijekom dana. Šetnja je također odlična za probavni sustav jer djeluje kao prirodni pokretač motiliteta crijeva, pomažući hrani da se učinkovitije kreće kroz probavni trakt. Pokušaj hodati nakon obroka ili jednostavno povećaj broj šetnji tijekom dana.

Image
Foto: Pexels

Izbjegavaj sirovu hranu

Iako povrće bogato vlaknima i vitaminima zvuči kao odličan izbor, sirova hrana može biti teže probavljiva i dodatno opteretiti probavni sustav. Prebaci se na kuhano ili pirjano povrće dok ne osjetiš poboljšanje. Osim toga, temeljito žvakanje hrane olakšava probavu i smanjuje opterećenje na želudac.

Pokušaj s jabučnim octom

Jabučni ocat je poznat po svojim blagotvornim učincima na probavu. Pomaže kiselosti želuca, što pospješuje aktivaciju probavnih enzima. Pomiješaj 30 ml jabučnog octa s vodom i popij prije obilnog obroka.

Izbjegavaj alkohol

Ako konzumiraš alkohol, biraj pića koja manje opterećuju probavu. Izbjegavaj pjenušava vina, bijelo vino i slatke koktele. Umjesto toga, odluči se za organski crni pinot, cabernet sauvignon ili alkohol s niskim udjelom šećera poput votke, gina ili tekile – naravno, u umjerenim količinama.

Image
Foto: Pexels

Dodatni savjeti za zdravu probavu

  • Pij dovoljno vode tijekom dana kako bi potaknula prirodne procese čišćenja organizma.
  • Dodaj đumbir ili metvicu u čajeve, jer smiruju probavni sustav.
  • Izbjegavaj gazirana pića koja mogu povećati osjećaj nadutosti.

Usvajanjem ovih savjeta možeš olakšati probavu i osjećati se ugodnije u svakodnevnom životu. Ako nadutost potraje ili postane intenzivna, svakako se konzultiraj s liječnikom ili nutricionistom.