Od ljekovitog i aromatičnog bilja u Hrvatskoj se najviše uzgajaju lavanda, menta, kamilica, kadulja i neven. Ljekovito bilje koje raste u našim krajevima široko je primjenjivo u liječenju raznih bolesti i zdravstvenih tegoba. Kod uzgoja ljekovitog bilja barem prve dvije godine zahtijevaju ulaganje i naporan rad, no, nakon toga to je već biznis od kojeg se može dobro zaraditi.
Isplativost uzgoja kamilice
Ljudi se sve više okrecu uzgoju ljekovitog bilja, u Hrvatskoj se tako proteklih godina bilježi rast površina zasađenim ljekovitim i aromatičnim biljem. Među njima se posebice ističe uzgoj kamilice. Kamilica je otporna kultura pa joj nepovoljni uvjeti uzgoja, kao što su dugi kišni periodi, iznadprosječno niske temperature i mraz neće naškoditi u rastu i razvoju, niti značajno umanjiti prinose. Što se tiče tla i klime za uzgoj jedna je od manje zahtjevnih biljaka jer može rasti gotovo na svakakvom zemljištu i izdržati iznimno niske temperature.
Proizvodnja kamilice je jednostavna ali da bi bila unosna treba je proizvoditi u velikim količinama, primjerice, preko 10 hektara. Nakon berbe cvijet se u najkraćem roku mora otpremiti u sušare na sušenje, jer već nakon dva sata dolazi do smanjenja kvalitete cvijeta, zato što latice mijenjaju boju. Kamilica se uspješno uzgaja i kao monokultura, a trajanje usjeva ovisi o primjeni odgovarajućih agrotehničkih mjera. Za otkup i tržište ne treba brinuti jer iskustvo onih koji su se primjerice, nakon sadnje duhana okrenuli uzgoju kamilice i uz to još dobili i poticaje od države, pokazuje da svu proizvodnju uspjevaju prodati tvrtkama koje kamilicu izvoze. Svjetski trendovi pokazuju porast potražnje za aromatičnim i ljekovitim biljem od strane farmaceutske, kozmetičke i prehrambene industrije.
Kamilica liječi i njeguje
Kamilica se uzgaja radi njezina cvijeta kojim se liječe mnoge bolesti. Ljekovitost kamilice poznata je od davnina. Pomaže kod upala, grčeva i bolova u unutarnjim organima te kod probavnih tegoba. Čaj od kamilice ima antiseptičko i antibiotsko djelovanje te djeluje kao blagi sedativ. Mnogima je čaj od kamilice bio prva ljekovita biljka s kojom su se susreli. Čaj od cvjetova kamilice daje se malim bebama, a vatom namočenom u kamilicu ispiru im se oči i pupak, njeguje iritirana koža.
Protuupalna, antibakterijska, sedativna i antialergijska svojstva kamilice pokazuju djelotvornost u liječenju groznice, mučnine, astme, kolika, kožnih bolesti i upala, želučanih bolesti, prehlada. Kod upale sinusa i prehlada pomaže inhaliranje čajem kamilice. Istraživanja su pokazala da kamilica zbog antiupalnog djelovanja može biti djelotvorna protiv stafilokoka i kandide. Koristi se i za obloge i ispiranje upaljenih očiju, upale očne spojnice, kad je riječ o kožnim osipima koji izazivaju svrab i suzenje, za grgljanje kad boli zub i ispiranje rana, ali i za smirenje.
Kamilica u kozmetici
Ne treba zaboraviti kamilicu kad je riječ o njezi i ljepoti, jer je široka njezina primjena u kozmetičke svrhe. Kamilica je sastavni dio mnogih losiona, šampona, balzama, gelova i krema. Isperemo li svijetlu kosu nakon pranja čajem kamilice, dobit će poseban sjaj. Kod peruti i upala vlasišta, preporuča se i redovno utrljavati ulje kamilice u tjeme. Redovno ispiranje i masiranje uljem potiče rast kose, vraća joj elastičnost i sjaj, smiruje upale tjemena. Od kamilice će kosa postati mirisna, meka i sjajna. Kod upala, nečiste i suhe kože, preporuča se parenje lica po desetak minuta nad čajem kamilice, te masaža kože pilingom od žlice samljevenog praha suhih cvjetova kamilice, žlice kukuruzne krupice i 3 žlice bademovog ulja. Taj se piling preporuča koristiti za kožu cijeloga tijela. Nakon primjene koža se ispere mlakom vodom i lagano osuši ručnikom.
Foto: goce risteski - fotolia