Srčani i moždani udar su pojmovi koji su nam svima poznati, a vrlo često možemo čuti da je netko doživio upravo ovakve probleme i da su bili fatalni. Moždani udar je drugi uzrok smrti u Europi i svijetu, ali i u našoj zemlji. U Hrvatskoj je 2019. umrlo preko pet tisuća osoba, a još se godišnje zbog moždanog udara liječi oko 12 tisuća osoba.
Što je moždani udar?
Moždani udar je neurološki poremećaj koji se događa u mozgu kada je poremećena cirkulacija zbog čega dolazi do nedovoljne opskrbe dijelova mozga kisikom i hranjivim tvarima. U čak 80 posto slučajeva ovo se događa kada krvni ugrušak blokira arteriju ili ako su krvne žile oštećene. Bez dotoka krvi, odnosno kisika moždane stanice ne mogu normalno funkcionirati, ako ova situacija traje dulje moždane stanice umiru.
Posljedice moždanog udara ovise i o tome koliko je trajao nedostatak kisika. Manji moždani udar se događa kada su krvne žile samo privremeno blokirane, a simptomi mogu nestati nakon nekoliko minuta te onda nema trajne štete na moždanim stanicama. Međutim, manji moždani udar može biti simptom da je veći moždani udar na putu pa je vrlo važno sve simptome shvatiti ozbiljno i potražiti pomoć, čak ako simptomi nestanu.
Nakon manjeg moždanog udara, 4 od 10 ljudi će imati moždani udar, piše Cardiacscreen.com.uk, a koji su simptomi i čimbenici rizika za moždani udar, pročitaj u nastavku.