Kada čitamo savjete o tome kako smršavjeti, često se spominje 'izbjegavati alkoholna pića'. Nameće se pitanje – možemo li se uistinu udebljati od alkohola? Wellness koordinatorica iz bolnice Providence St. Joseph u Kaliforniji, Krissy Maurin, za Health je otkrila kako alkohol zapravo utječe na naše tijelo.
Održavanje zdrave tjelesne težine svima nam je prioritet, a da bismo postigli tu neku idealnu kilažu, najvažniji su zdrava prehrana i fizička aktivnost. Zdrava prehrana ne odnosi se samo na hranu, već i na pića koja unosimo u svoje tijelo.
Blagdani su nam sve bliže, a s njima dolazi i vrijeme raznih domjenaka i božićnih partyja. To ujedno znači i pokoja čašica više, a ako se pokušavaš riješiti suvišnih kilograma, u nastavku ti otkrivamo sve što trebaš znati o alkoholu i debljanju.
Alkohol sprečava naše tijelo u sagorijevanju kalorija
Alkoholna pića sadrže prazne kalorije, a to su one kalorije koje u nutritivnom smislu nemaju nikakvu vrijednost. Naš probavni sustav drugačije tretira alkohol ostalih namirnica i trudi se eliminirati ga iz našeg tijela. Za organizam je alkohol poput toksina pa ga tijelo nastoji što prije sagorjeti, a pritom zanemaruje ostale makronutrijente koje smo unijeli hranom. Alkohol negativno utječe na rad metabolizma odnosno 'koči' ga i smanjuje sposobnost tijela u sagorijevanju kalorija te tako posljedično dovodi do debljanja.
Izuzetno je kaloričan
Neka alkoholna pića sadrže više, a neka pak manje kalorija. Primjerice, alkoholni kokteli najviše debljaju jer u sebi sadrže puno dodanih šećera, masti i drugih nezdravih dodataka. Želiš li piti alkohol, a vodiš brigu o svojoj težini, drži se niskokaloričnih opcija poput suhog crnog ili bijelog vina. Ipak, nemoj pretjerivati s količinama.
Remeti hormonalnu ravnotežu
Hormoni igraju ključnu ulogu u normalnom funkcioniranju svih organa u našem tijelu. Alkohol može poremetiti ravnotežu hormona u našem tijelu te tako izazvati debljanje. Naime, pretjerana konzumacija alkohola može narušiti funkcije žlijezda koje oslobađaju hormone, a to može rezultirati nizom zdravstvenih problema, objašnjavaju nutricionisti. Konzumacijom alkohola raste razina kortizola koji je povezan s debljanjem.
Loše utječe na san
Iako alkohol ima sedativni učinak te izaziva osjećaj opuštenosti i pospanosti, prekomjerna konzumacija alkohola povezana je s lošom kvalitetom sna. Osobe koje su ovisne o alkoholu najčešće se bore s nesanicom. Posljedično, loš san potiče apetit i žudnju za nezdravim namirnicama što dovodi do debljanja.
Povećava apetit
Nakon nekoliko pića može se pojaviti želja za hranom, a to se događa iz nekoliko razloga. Naime, alkohol može uzrokovati pad razine šećera u krvi, a to pak utječe na apetit i povećava našu žudnju za hranom koja obiluje ugljikohidratima. Također, znanstvenici su otkrili kako alkohol utječe na područje mozga koje kontrolira apetit te može uzrokovati intenzivnu glad, osobito dan nakon konzumacije. Postoje i indikacije o tome da alkohol može utjecati na hormone koji su povezani s osjećajem sitosti.
Ako piješ alkohol, najvažnija je umjerenost. Pretjerena konzumacija alkohola povezana je s mnogim bolestima, između ostalog i s povećanim rizikom od razvoja raka, srčanih bolesti, mentalnih bolesti i demencije.