Po prvi put primjećuješ perut u kosi? Evo zbog čega nastaje i kako je se riješiti

Ni jedna od nas ne želi vidjeti bijele ljuskice u kosi. Perut je uobičajeno stanje, ali može biti neugodno i teško ga se riješiti. Istražile smo kako se riješiti peruti, ali i kako spriječiti da se pojavi

Po prvi put primjećuješ perut u kosi? Evo zbog čega nastaje i kako je se riješiti

Ako si ikad malo bolje pogledala reklame za šampone protiv peruti, možda si dobila dojam da je to stanje kože koje utječe na vlasište nešto čega bi se trebala sramiti. To ne može biti dalje od istine jer perut može dobiti svatko od nas, a nema nikakve veze s higijenom.

No, iako perut nije razlog za sram, u potpunosti je razumljivo da ga ne želiš u svojoj kosi - pogotovo ako dolazi s neugodnim simptomima poput svrbeži vlasišta i bijelim ljuskicama. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Pronašle smo 10 najboljih šampona protiv peruti od 20 do 105 kuna


Perut je stanje vlasišta koje uzrokuje pojavu ljuskica na koži i često je praćeno neugodnim svrbežom

Perut je uobičajeno stanje, ali može biti neugodno i teško se liječi.Nije povezano s higijenom, ali pranje i četkanje kose može pomoći u uklanjanju starih ljuskica kože. Jedan od čimbenika rizika može biti i korištenje neprikladnih proizvoda za kosu.

Kako bi se mogla riješiti peruti, moraš biti sigurna da je u pitanju perut, a ne suho vlasište.  Heidi Prather, dermatologinja sa sjedištem u Teksasu, rekla je za Allure kako je perut rezultat povećanje proizvodnje ulja i prekomjernog rasta kvasca na vlasištu. "Perut se obično pojavljuje kao bijele ljuskica, ali može prerasti u seboreični dermatitis - žute, masne ljuskice s crvenilom i iritacijom kože", kaže Prather.

Sastojci u šamponima na koje trebaš obratiti pažnju

Većina šampona protiv peruti sadrži barem jedan od sljedećih aktivnih sastojaka:

  • Ketokonazol: učinkovito sredstvo protiv gljivica. Šamponi koji sadrže ovaj sastojak mogu biti vrlo korisni. 
  • Selenium sulfida: smanjuje proizvodnju prirodnih ulja žlijezdama u vlasištu. Učinkovit je u liječenju peruti.
  • Cink piriton: usporava rast i razmnožavanje gljivica.
  • Salicilne kiseline: pomažu vlasištu da se riješi starih stanica kože. Mnogi pilinzi za vlasišta sadrže salicilne kiseline. Tretman može ponekad ostaviti vlasište suhim.
  • Ulje čajevca: već se dugo koristi kao anti-gljivično sredstvo, antibiotik i antiseptik. 

Najbolja strategija je odabrati šampon koji sadrži jedan od ovih sastojaka i svaki dan šamponirati kosu dok perut ne bude pod nadzorom.

Razlika između peruti i suhog vlasišta

Perut uzrokuje ljuskanje vlasišta. U nekim slučajevima to je zbog gljivične ili druge infekcije vlasišta. Do suhog vlasišta dolazi kada ono ne stvara ili ne zadržava dovoljno vlage.

Suho vlasište

Do suhog vlasišta dolazi kada nema dovoljno ulja. Kao i drugi oblici suhe kože, i ovo može uzrokovati svrbež, ljuštenje i iritaciju. Također može uzrokovati da kosa izgleda suho. Ljudi sa suhom kožom skloniji su suhom vlasištu. To znači da mnoge stvari koje uzrokuju suhu kožu mogu uzrokovati i suho vlasište, uključujući:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • suh zrak, posebno u zimskim mjesecima
  • pretjerano pranje
  • problemi s kožom, poput ekcema
  • prhut

Perut

Tjeme, kao i ostatak kože, 'izbacuje' mrtve stanice kože. Prhut nastaje kada se taj proces ubrza, to jest kada stanice kože rastu i odumiru previše brzo. Ljuskice od peruti zapravo su mrtve stanice kože. Prema Američkoj akademiji za dermatologiju, neki mogući uzroci peruti su:

  • gljivične infekcije vlasišta
  • ulja koja izlučuje vlasište
  • osjetljivost na neke sastojke u proizvodima za kosu


Perut i suho vlasište mogu izgledati vrlo slično, ali ih uzrokuju potpuno različite stvari. Jednom kada si sigurna da su masno vlasište i ljuskice uzrokovane peruti, onda je vrijeme da pronađeš i krivca. Evo što je sve mogući uzrok peruti:

1/6