SAVJET LIJEČNIKA

Petra Meštrić za Žena.hr: Kako menopauza utječe na tijelo i kako se nositi s njom?

Još jedna tema o kojoj se nerado govori je menopauza. I dok neke žene oblije hladan znoj već od same pomisli na ovu temu, druge kažu da su taj period vrlo lagano prošle

petra_mestric.PNG
Foto: Privatni album

Menopauza je poput promjene godišnjeg doba, turbulentna i neizbježna, ali svaka žena kroz nju kroči na svoj jedinstven način. To novo poglavlje života, koje, iako obasjano valovima hormonskih promjena, nosi sa sobom mogućnosti za osobnu transformaciju.
Ova faza, koja je u prošlim vremenima često bila shvaćena kao kraj, danas postaje početak novog puta, puta prema unutarnjoj ravnoteži i zdravlju.

Menopauza je završetak reprodukcijskog ciklusa žene, period kada dolazi do prestanka menstruacije. Obično započinje između 45. i 55. godine života, ali se može razviti prije ili nakon ovog dobnog raspona.

Prijevremena menopauza je ona koja nastupi prije 40. godine života. Uzrok menopauze postupno je iscrpljivanje funkcije jajnika, pri čemu na kraju potpuno prestaje produkcija ženskih spolnih hormona estrogena i progesterona.

Perimenopauza je razdoblje koje započinje nekoliko mjeseci ili godina prije zadnje menstruacije, u tom razdoblju dolazi do postupnog prestanka aktivnosti jajnika i smanjene sinteze estrogena. Može početi već u srednjim 30-ima ili čak sredinom 50-ih. Neke žene su u perimenopauzi samo kratko vrijeme, ali za mnoge traje 4 – 8 godina. Tijekom predmenopauze plodnost opada, ali još uvijek se može zatrudnjeti.

Postmenopauza je razdoblje nakon što je žena prošla kroz menopauzu. Nema više ovulacija. Simptomi menopauze mogu biti blaži ili potpuno nestati.

Menopauza dolazi spontano ili joj uzrok mogu biti histerektomija, kemoterapija i zračenje, Prijevremena ovarijska insuficijencija (POI)... Menopauza je posljednja menstruacija u životu, a njezina se dijagnoza može postaviti kada žena unazad godinu dana nije imala menstrualna krvarenja. S godinama se smanjuje reproduktivna sposobnost žene, jajnici proizvode sve manje količine estrogena te se posljedično mijenja i kvaliteta i trajanje menstrualnih ciklusa. Osim toga, smanjenje razine ženskih spolnih hormona utječe na gotovo sve organske sustave u tijelu žene, a te se promjene manifestiraju različitim simptomima.

Simptomi menopauze:

  • osjećaj umora i iscrpljenosti
  • napadaji vrućine (valunzi)
  • promjene raspoloženja
  • noćno znojenje
  • poteškoće sa spavanjem
  • smanjena seksualna želja (libido)
  • dobivanje na tjelesnoj težini
  • nadutost i problemi s probavom
  • glavobolje i vrtoglavice
  • problemi s mokraćnim sustavom
  • vaginalna suhoća
  • promjene na koži i kosi
  • problemi s pamćenjem
  • osjetljivost u različitim dijelovima tijela
  • bolovi u zglobovima i mišićima

Važno je napomenuti da simptomi kao ostale karakteristike menopauze variraju od žene do žene.

Savjeti kako se izboriti s nekim od simptoma:

Osjećaj umora i iscrpljenosti

Kod velikog broja žena umor i iscrpljenost se javljaju kao jedni od prvih simptoma menopauze. Često se pojavljuju već i prije, u perimenopauzi. U ovom periodu se oni javljaju iznenada i bez nekog očitog razloga, ponekad već i ujutro nakon prospavane noći. Važno je uspostaviti pravilan ritam spavanja uz 7-9 sati sna svaku noć. Važno je piti dovoljno tekućine, hraniti se pravilno i raznovrsno.. Redovita tjelesna aktivnost može značajno pomoći u poboljšanju ovih simptoma.

Napadaji vrućine

Jedan od najčešćih simptoma. Pojavljuju se iznenada a završavaju obično znojenjem. Potrudite se da imate dovoljno kisika, nosite lagane stvari, kvalitetnih materijala, oblačite se slojevito.

Promjene raspoloženja

U ovom periodu života žene mogu postati anksiozne, razdražljive, depresivne...Te promjene mogu uvelike utjecati na kvalitetu života kao i same žene tako i njezine okoline.

Životne navike kao što su zdrava prehrana, tjelesna aktivnost, spavanje i izbjegavanje alkohola, pušenja mogu znatno pridonijeti poboljšanju raspoloženja. Ako se jave česte promjene raspoloženja potrebno je javiti se liječniku.

Što jedna žena doživljava tijekom ovog razdoblja ovisi o mnoštvu čimbenika - od nasljeđa, sredine iz koje potječemo, prehrane, očekivanja, zdravstvenog stanja... Ipak, većina žena proživljava neku nelagodu i neugodne simptome u menopauzi.Ako smatrate da se sa simptomima ne možete izboriti same, javite se liječniku koji će vas usmjeriti dalje i pomoći vam odabrati adekvatno rješenje za vas -bila to psihoterapija, promjena životnih navika ili pak hormonsko liječenje.

Image
NAŠA LIJEČNICA

Tko je Petra Meštrić? Liječnica posvećena pacijentima i doktoratu iz nutricionizma