Ugljikohidrati nas često zbunjuju, jako ih volimo jesti ali znamo da su na lošem glasu. Zato sam odlučila istražiti što je to toliko loše u njima i koliko ih smijemo jesti kako bi nam ne bi štetili nego se savršeno uklopili u zdravu prehranu.
Kao prvo, tvrdnja da su svi ugljikohidrati štetni je mit. Oni su općenito vrlo potrebni organizmu jer se pretvaraju u energiju koja ti je potrebna za svakodnevne zadatke. Osim toga, oni čak mogu pomoći kod hormonalne ravnoteže a korisni su i za metabolizam šećera.
Jako je važno znati da nisu svi ugljikohidrati isti, pa će se isto tako različito ponašati u organizmu. Dok su jedni dobri za tebe i pridonose tvom zdravlju, drugi su vrlo nezdravi i narušavaju zdravlje. U nastavku sam ti pripremila 5 vrsta ugljikohidrata koje smiješ jesti, i 5 iz ove druge štetne skupine.
''Dobri'' ugljikohidrati
Kruh i tjestenina od cjelovitih žitarica
Proizvodi od cjelovitih žitarica sadrže vlakna i nisu toliko industrijski prerađeni kao proizvodi od bijelog brašna. Također su mnogo zasitniji pa trebaš pojesti manju količinu kako bi se osjećala sito i imala dovoljno energije za cijeli dan. Ovi proizvodi sadrže vitamin B koji je važan za dobro funkcioniranje metabolizma i održavanje energije. Zbog svega toga te proizvodi od cjelovitih žitarica neće debljati kao proizvodi od bijelog brašna.
Mahunarke
Ovo povrće sadrži znatnu količinu ugljikohidrata, ali onih ''dobrih''. Mahunarke su također dobre za zdrav metabolizam, a obiluju folnom kiselinom, kalijem, magnezijem i vlaknima. Zbog toga mogu regulirati razinu šećera u krvi i pomažu u održavanju zdrave probave.
Voće
Iako ti možda voće uopće ne pada na pamet kada netko spomene ugljikohidrate, ono ih isto sadrži zbog svog šećera. Kod jedenja ugljikohidrata je važno da ih okružiš s ostalim nutrijentima, pa je voće savršen izbor jer također sadrži hrpu vitamina, minerala i antioksidansa.
Tikve
Sve vrste tikva bogate su ugljikohidratima, ali i vlaknima te ostalim važnim nutrijentima poput betakarotena, vitamina A i vitamina C. Butternut tikvu možeš čak koristiti kao zdravu zamjenu za špagete od bijelog brašna. Samo je prereži na pola, ispeci u pećnici, te odvoji njeno vlaknasto meso vilicom kako bi dobila ''špagete'' od tikve.
Cjelovite i proklijale žitarice
Da bi bile zdrave, to jest obilate dobrim ugljikohidratima, žitarice moraju biti ne-prerađene, to jest u velikim smeđim zrncima. Ovo uključuje žitarice poput smeđe i divlje riže, kvinoje, ječma, amaranta, heljde i prosa. Proklijale žitarice još su jedan vrlo zanimljiv izbor zdravih ugljikohidrata. One su najzdraviji oblik žitarica i obiluju svim nutrijentima koji su potrebni tijelu. Proklijale žitarice općenito se smatraju ''super hranom'' i ubrajaju se među najzdraviju hranu na svijetu. Odlične su kao salata a možeš ih dodavati i jelima u woku, juhama i sendvičima.
''Loši'' ugljikohidrati
Bijeli kruh i tjestenina
Bijelo brašno je industrijski procesuirano, te u tom procesu gubi većinu vlakna, vitamina i minerala. Zbog toga se jako brzo probavlja te tako ubrzano diže razine šećera u krvi. Tako proizvodi od bijelog brašna znatno povećavaju rizik od pretilosti, dijabetesa, raka i srčanih bolesti.
Bijela riža
Bijela riža ne služi ničem drugom nego jeftinom popunjavanju tanjura. U njoj gotovo da i nema nutrijenata i vlakana, te je organizam vrlo brzo pretvara u šećere. Ustvari, problem je gotovo isti kao i kod proizvoda od bijelog brašna, ali je iz nekog razloga (potpuno neopravdano) riža na puno boljem glasu nego ti proizvodi.
Čips
Ugljikohidrati iz čipsa te također neće tako brzo zasititi i zato ih možeš pojesti jako puno odjednom. Opet ista stvar kod i ostalih namirnica koje sadrže loše ugljikohidrate – čips jako brzo podiže razine šećera u krvi i vodi većem riziku od raznih kroničnih bolesti.
Žitne pahuljice
Žitne pahuljice smatraju se odličnim i zdravim izbor za doručak, no to je uglavnom krivo. One su najčešće prepune šećera i drugih zaslađivača, dok im istovremeno nedostaje vlakana. Zato nisu baš zasitne i većina ljudi ima naviku odjednom pojesti dvostruku preporučenu dnevnu dozu. Domaća zobena kaša s voćem jedan je od najboljih izbora za zdravi doručak, dok su kupljene žitne pahuljice vrlo daleko od toga.
Nemasne grickalice
Ovo ti sigurno zvuči kao zdravija opcija, ali nije. Ustvari, ovakve bi se grickalice trebale izbjegavati pod svaku cijenu jer sadrže loše ugljikohidrate, dok istovremeno ne sadrže vlakna ni druge nutrijente. Pošto ne sadrže ni masti, ovakve te grickalice neće zasititi nego će te navesti da ih pojedeš mnogo više od preporučene dnevne doze.