5 uobičajenih namirnica koje loše utječu na zdravlje

Svi znamo za izreku 'ono su što jedeš', ali ponekad namirnice koje jedemo svaki dan mogu biti loše za naše zdravlje

nezdrava hrana
Foto: Shutterstock

Naš probavni sustav svaki dan radi težak posao kako bi organizam funkcionirao kako treba. Izuzetno je važno jesti hranu koja pomaže tvojim crijevima da ostanu u optimalnom stanju jer neke im namirnice u tome mogu odmoći. Naime, ako jedeš 'pogrešnu hranu' crijevne će se bakterije početi probijati kroz stijenke crijeva. Ovo može biti vrlo opasno jer dovodi do kroničnih crijevnih bolesti – u najgorem slučaju loš izbor hrane povećat će rizik od pojave raka debelog crijeva. Zapamti, bez zdravog probavnog sustava nema ni zdravlja općenito.

Postoje namirnice koje se svakodnevno nađu na tanjuru većine nas, ali koje nažalost imaju svoju lošu stranu kad je zdravlje u pitanju. To su sve redom sasvim uobičajene namirnice od kojih neke čak niti nisu na lošem glasu – a u tome i leži problem.

Ako si odlučila više pažnje posvetiti zdravoj ishrani, možeš početi od toga da sljedeće namirnice maksimalno izbjegavaš i pronađeš način kako ih zamijeniti zdravijim opcijama:

Crveno meso

Postoji nedvosmislena povezanost između prekomjerne konzumacije mesa i pojava raka crijeva i ovo su dokazala brojna svjetska istraživanja. Posebno je u tom smislu loše crveno meso, kao što je svinjetina, janjetina, govedina i divljač, ali jednako je opasno i dimljeno meso i usoljeno meo kao što su slanina i kobasice. Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) sa sjedištem u Parizu prerađeno je meso svrstala u skupinu 1 tvari za koje ima dovoljno dokaza povezanosti s rakom, u istoj su skupini i duhan, azbest te dizelska isparavanja.

"Opasnost razvoja raka debelog crijeva zbog konzumiranja mesnih prerađevina malena je za pojedince, no rizik raste s količinom pojedenog mesa", kaže dr. Kurt Straif iz IARC-a, odjela koji djeluje unutar WHO-a.

Prema istraživanju IARC-a, rizik pojave ovog kancera povećava se za 18 posto s unosom svakih dodatnih 50 grama crvenog mesa na dan.

Gotova jela

Ponekad jednostavno nemamo vremena za kuhanje i nije problem tu i tamo iz zamrzivača izvaditi gotovu pizzu ili skuhati juhu iz vrećice. No tako nešto ne bi trebala postati svakodnevna navika. Naime, gotova i polugotova jela mogu sadržavati cijelu listu sastojaka koji štete našim crijevima. Između ostalog šećer, pojačivač okusa, arome, konzervanse i učvršćivače.

Image
Foto: Pexels

Alkohol

Ovo baš i nije preveliko iznenađenje, no iako znamo kako alkohol utječe na naše tijelo, rijetko tko si ne priušti čašicu vina ili po koju pivu nakon napornog radnog dana. Alkohol nas opušta i čini nas veselima te je često neizostavni dio proslava i druženja. Ipak, 'čašica' ne bi trebala postati dio naše svakodnevice jer alkohol čini veliko opterećenje za naša crijeva. Osim toga, pretjerana konzumacija alkohola povećava rizik od nastanka raka crijeva.

Voćni šećer

Možda nisi znala, no namirnice koje sadrže fruktozu također mogu biti opterećenje za tvoja crijeva, osobito ako istovremeno ne sadržavaju vlakna kakva u velikim količinama ima voće. Takav je slučaj, recimo, sa slatkišima jer se šećer sastoji 50 posto od voćnog šećera. Šećer ne samo da deblja, nego i uništava probavane organe. Ako jedeš previše slatkog to će posljedično uzrokovati kronične upale crijeva.

Image
Foto: Pexels

Antibiotici

Doduše, nije riječ o pojedinačnoj namirnici, ali meso proizvedeno u masovnoj mesnoj industriji sadrži antibiotike. U današnje se vrijeme ovaj lijek koristi prilično olako, čak i u preventivne svrhe. Za naša su crijeva antibiotici velika muka jer uništavaju i dobre bakterije pa bi antibiotik trebalo uzimati samo onda kad nem drugog rješenja, a spomenuto bi meso trebalo izbjegavati.

Image
JEDNOSTAVNO I FINO

Brzi recept - tjestenina s tunom u umaku od rajčica i kapara