Najvažniji ayurvedski savjeti za značajno poboljšanje zdravlja

Savjeti (i detox vikend) koji vam mogu promijeniti život

Najvažniji ayurvedski savjeti za značajno poboljšanje zdravlja

Ayurveda kao „znanost o životu“ pristupa čovjeku na cjelovit način, uči ga kako živjeti zdravo i u harmoniji s prirodom te prepoznaje bolest prije nego stvori disbalans u tijelu. Mijenjajući lifestyle kroz prehranu, jogu, meditaciju i druge ayurvedske tretmane, promjene se, tvrdi dr. Ajith Chakrapani Somarajan, specijalist Ayurvede iz Thermana & Veda Ayurveda Centra Laško, primjećuju već nakon nekoliko dana.

Uz jelo nije dobro piti nikakvo piće, osobito se to odnosi na hladna pića u kombinaciji s toplim, masnim jelima. Naime, hladni napici „smrznut“ će masti na stijenkama našem probavnog sustava, pa će ih tijelo puno teže probaviti, tj. masti će se dulje zadržati u tijelu. A neprobavljivu hranu tijelo shvaća kao toksin.

Nadalje, u jednom obroku nije preporučljivo miješati tople i hladne namirnice (dakle, salata se jede kao zaseban obrok!), a nije preporučljivo konzumirati niti svježe pripremljenu hranu s ostacima od ranije. Suprotno onome što mnogi od nas čine, dan ne treba započeti voćnim ili povrtnim smoothiejem - za prvi jutarnji obrok bolje je odabrati nešto kuhano poput zobene kaše.

Pripaziti treba i na to kako se jede i sprema hrana: jesti treba sporo i svaki zalogaj dobro prožvakati, a kod pripreme hrane važno je da to ne činimo s negativnim mislima i osjećajima jer i to utječe na kvalitetu hrane. Hranu se preporučuje začiniti zdravim začinima poput đumbira, kardamoma, cimeta, kumina, kurkume, bosiljka, papra, korijandera, komorača...

Image


Pobijedite pretilost, probavne tegobe ili hipertenziju

Ova i slična pravila proizašla iz najstarije medicine svijeta – Ayurvede – već godinama mijenjaju život mnogima koji u potrazi za ravnotežom uma, duha i tijela dolaze u Thermanu Laško, gdje od 2012. godine djeluje Thermana & Veda Ayurveda Centar Laško, a u njemu liječnik specijalist, joga majstor, ayurvedski kuhar i nekoliko terapeuta koji svi dolaze iz pokrajine Kerale na jugu Indije. Upravo je ova pokrajina u svijetu poznata po implementaciji načela Ayurvede, uz to ondje je klima idealna za uzgoj bilja iz kojeg nastaju svi ayurvedski lijekovi i preparati koji se u ovom centru koriste u terapeutske svrhe. Pobijediti moderne bolesti poput pretilosti, probavnih tegoba ili hipertenzije najlakše je uz pomoć ove tradicionalne medicine.

„Ayurveda se zasniva na tri temeljna načela, tj. doše. Vata, Pitta i Kapha glavni su elementi tijela, naši pokretački principi o kojima ovisi fizičko i mentalno zdravlje. Sve tri doše prisutne su kod svih ljudi, ali obično prevladava jedna. Ona koja je dominantna kontrolira sve aktivnosti unutar tijela, pa je Vata odgovorna za disanje, emocije, apsorpciju i izlučivanje hrane; Pitta kontrolira probavu, imunitet i inteligenciju, a Kapha je odgovorna za rast i održavanje organizma.

"Kroz prehranu, tjelesnu aktivnost (jogu), pulsnu dijagnostiku, ayurvedske lijekove i tretmane harmoniziramo tijelo i um, a mijenjajući lifestyle, promjene je moguće vidjeti već unutar nekoliko dana“, kaže dr. Ajith Chakrapani Somarajan, ajurvedski liječnik specijalist u Thermani Laško. Svakom se pacijentu pristupa individualno na temelju razgovora i sveobuhvatnog upitnika, a kad se dobije uvid u „profil“ cjelokupnog života te fizičkog i psihičkog zdravlja, određuje se „terapija“ i provjerava napredak.

Image


dr. Ajith Chakrapani Somarajan


Važnost posta i unosa dovoljne količine tekućine

Neki od savjeta koje svatko od nas može već danas početi primjenjivati su: da, za početak jedan dan na mjesec postimo, odnosno ne konzumiramo ništa osim tekućine - vode i biljnih čajeva (nezaslađenih). S vremenom se učestalost povećava sve dok ne dođemo do posta jednom na dva tjedna ili čak jednom na tjedan. Ovaj tekući post imat će velike koristi za imunitet, poboljšanje probave i čišćenje crijeva te poboljšanje kožnih problema.

I ostale dane unos dovoljno tekućine je veoma važan, a općenita je preporuka piti u stojećem, a ne u sjedećem položaju, jer je tako učinak filtracije u bubrezima bolji. "Dnevno treba popit i do tri litre mlake ili tople tekućine, pravilno raspoređene od 8 do 20 sati. Nakon 20 sati više se ništa ne jede i ne pije, kako bi tijelo imalo vremena probaviti hranu i kako se ne bismo budili u noći odlascima na WC te tako remetili san koji je također iznimno važan za zdravlje (potrebno je barem 7 sati kvalitetnog sna). Također, želite li pojesti voće, neka to bude barem jedan sat nakon obroka, jer ga kao i sirovo povrće, nije dobro kombinirati s drugom hranom“, savjetuje specijalist Ayurvede iz Thermane Laško gdje se od 8. do 10. lipnja organizira Ayurveda detox vikend. Program uključuje pregled specijaliste, popuste na ayurvedske tretmane, opuštanje u bazenima, vježbanje joge te obroke pripremljene po ayurvedskim principima. Djeca do pet godina borave besplatno. Više nawww.thermana.si.

Image



Image