Pretpostavka je da će se svaka peta žena u jednom razdoblju u svom životu susresti s nekim od poremećaja štitnjače. Osim stresa, bolesti štitnjače pogoduje nepravilna prehrana, hormonalni disbalans koji uzrokuje trudnoća ili menopauza, a i genetika ima veliku ulogu.
Štitnjača je žlijezda koja izgleda poput leptira, a smještena je s prednje strane, u donjoj polovici vrata. Ta mala endokrina žlijezda izlučuje dva hormona trijodtironin i tiroksin, a upravo ti hormoni utječu na energiju u stanicama i tkivima pa njezini poremećaji mogu izazvati brojne zdravstvene tegobe.
Najčešće bolesti štitnjače vezane su za previše ili premalo lučenja tih hormona.Tireotoksikoza je sindrom povišene razine hormona štitnjače u krvi, a hipotireoza označava da je njihovo lučenje ispod normalne razine. Osim toga, štitnjača je podložna tumorima i Hashimotovoj bolesti.
Primarna metoda utvrđivanja bolesti je analiza hormona štitnjače u krvi, te ultrazvuk, a kao daljnja obrada može se raditi i punkcija. Kada je riječ o poremećajima štitnjače, uglavnom ih je potrebno adekvatno liječiti - tretirati lijekovima ili zračiti ovisi o bolesti i njezinom stadiju.
Simptomi bolesti su raznoliki i neki su toliko općeniti da nikada ne bi pomislila da te probleme stvara štitnjača. Iako većina njih nije vezana samo za štitnjaču, već može biti simptom neke druge bolesti, postoje rani znakovi bolesti štitnjače koje možeš prepoznati i na vrijeme reagirati, a mi ti ih donosimo u nastavku.