Za mnoge koji rade u uredu, razmišljanje o položaju sjedenja može biti tek misao, jer u većini ureda stolovi i stolice često omogućuju radnicima da stopala drže na tlu, a leđa ravno. Za one koji rade kod kuće, međutim, namještaj u dnevnoj sobi ili mekane površine u spavaćoj sobi nisu ni približno idealne za rad - privremena udobnost mogla bi se uskoro pretvoriti u jake grčeve u leđima ili bolove u tijelu . To je posebno istinito sada za vrijeme pandemije COVID-19, kada su se mnogi prebacili na rad od kuće na puno radno vrijeme.
Unatoč onome što si možda čula, ravno držanje leđa i stopala na tlu ne znači uvijek da adekvatno podržavaš mišiće. "Jedan od izazova kod držanja jest da je to vrlo osobna stvar - nisu svi isti. Ali većina boli koju osjećamo zbog načina na koji sjedimo ima veze s umorom i iritacijom mišića", kaže ortopedski kirurg, doktor Rahul Shah za portal GoodHousekeeping.
Usavršenje sjedećeg položaja samo je pola bitke - vrsta stolice na kojoj sjedimo također je važan faktor, a na umor može utjecati i to bavimo li se tjelesnom aktivnošću. Dr. Shah objašnjava zašto preskakanje vježbanja zapravo izaziva bol i kako pravilno držanje i pravilan sjedeći položaj mogu pomoći da izbjegneš ukočenost i umor.
(Foto: Pexels)
Koji je pravilan sjedeći položaj?
Najvažniji savjet dr. Shaha za održavanje ispravnog držanja dok sjedimo zapravo ima veze s načinom na koji stojimo. Obično se glava i leđa ne naginju naprijed kad se krećemo - to bi značilo da se saginjemo. Kada smo nagnuti nad naš radni stol ili prijenosno računalo, mišići na leđima naporno podupiru glavu i leđa kako se ne bismo "prevrnuli", objašnjava dr. Shah. Stoga ima smisla njegov ključni savjet, a to je da glava uvijek bude usmjerena iznad zdjelice, kako ne bismo preopteretili i umorili.
"Obično se naginjemo kako bismo se mogli usredotočiti na svoja računala, a to može biti veliki izazov za leđa, koja su već satima bila preopterećena", kaže dr. Shah i dodaje još nekoliko važnih smjernica za pravilan položaj sjedenja.
(Foto: Pexels)
Noge i koljena drži pod kutom od 90 stupnjeva u odnosu na zdjelicu. Iako bi trebala prilagoditi noge ako se tijekom dana osjećaš nelagodno, stopala bi trebala držati ravno na tlu jer to potiče pravilno držanje. Koljena bi se trebala nalaziti točno ispred tebe - uredske stolice mogu se prilagoditi za održavanje ovog kuta, ali neki se kućni namještaj ne možeš prilagoditi.
Ramena povuci unatrag - u skladu s držanjem glave nad zdjelicom, ramena treba držati visoko kako bi podržala kralježnicu. Jednostavno naginjanje glave unatrag neće poboljšati tvoje držanje ako su ti ramena spuštena i nagnuta prema naprijed. Iako ramena ne bi trebala držati napetima, pokušaj ih postaviti u skladu sa svojim rebrima.
Laktove drži unutra - primijetit ćeš da se to događa prirodno ako je glava postavljena iznad zdjelice, a ne ispred nje. Iako se to može teško održavati dok radiš na laptopu, držanje laktova pod produženim kutom od 90 stupnjeva također može dovesti do bolova u podlaktici.
(Foto: Pexels)
Podesi položaj svakih 20 minuta. Doktor Shah kaže da je važno ustati i odmoriti, jer kretanje mišića potiče veći protok krvi i dugoročno djeluje protiv umora. Ustani, ispruži noge i ruke i zatim ponovno zauzmi pravilni položaj.
Gdje bi trebala sjediti ako radiš od kuće?
Ako nemaš pristup odgovarajućoj uredskoj stolici i radnom stolu, dr. Shah kaže da druga najbolja opcija može ovisiti o tvom domu i tvojim željama. "Sjedni tamo gdje si obično navikla sjediti dugo vremena. Razmisli o tome: gdje u biti provodimo većinu svog vremena sjedeći kad smo kod kuće? Obično je to za stolom u blagovaoni", ističe dr. Shah.
A ako su ti kauč i krevet jedini izbor za sjedenje u tvom kućnom uredu, slijedi uputstva dr. Shaha. Ne sjedi prekriženih nogu na krevetu, već na njegovom rubu i izbjegavajte "uranjanje" u jastuke kauča, već sjedi uspravno uz naslon za ruku. I ovdje je važno kretati se što je češće moguće, jer dr. Shah kaže da je veća vjerojatnost da ćeš razviti mišićni umor dok radiš na krevetu ili kauču.
(Foto: Pexels)