Kada pomisliš na narcisoidni tip osobe, vjerojatno odmah misliš da se radi o osobi koja je glasna i voli se hvaliti. Iako su to uobičajene osobine otvorene narcisoidnosti, radi se ipak samo o jednom tipu. Prikriveni narcisi imaju iste osobine, ali obično su tiši i stidljiviji od otvorenog tipa. Oni mogu biti podjednako opasni i manipulativni, pa je važno prepoznati što je prikrivena narcisoidnost i kako se nositi s takvim osobama.
Prikrivena narcisoidnost naziva se ranjivim narcizmom ili hipersenzitivnim narcizmom. "Prikriveni narcisti vjeruju da su drugačiji od drugih ljudi", objašnjava Craig Malkin, klinički psiholog i predavač s Harvarda. "Oni se mogu osjećati kao neshvaćeni geniji i njihova bol je važnija od boli osoba oko njih", dodaje dalje za Mindbodygreen.
Osobe s narcističkim poremećajima ličnosti (NPL) ovisne su o tome da se osjećaju posebno, pojašnjava Malkin. U slučaju prikrivenog narcisa njihova posebnost proizlazi iz doživljavanja, barem u njihovom umu, nepodnošljive ili jedinstvene patnje. "Trpio sam više nego što je ikada prije netko trpio' - rečenica je koju će prikriveni narcis često izgovoriti. Oni očekuju da će drugi shvatiti koliko su povrijeđeni i koliko boli proživljavaju, ali ne mare za osjećaje drugih", objašnjava psiholog dr. sc. Daniel Fox.
(Foto: Pixabay)
Evo sedam znakova da imaš posla s prikrivenim narcisom i savjeti za lakšu komunikaciju: