Ljudi s dijabetesom nemaju samo povećan rizik od lomova kostiju, već im one sporije zarastaju. Znanstvenici sa Sveučilišta Pennsylvania u Philadelphiji na tragu su oralnoj terapiji koja će ubrzati zacjeljivanje kostiju kod dijabetičara, stoji u studiji objavljenoj u časopisu Biomaterial.
Odlično je to što će biti svima dostupna, kaže za portal Medical News Today voditelj istraživanja dr. Henry Danielli. "Preko 50 godina, inzulin proizveden u kvascu ili bakterijama spašava milijune života, no mnogima nije dostupan", objašnjava dr. Danielli.
(FOTO: Pexels)
Inzulin se proizvodi u gušterači i pomaže tijelu da šećer pretvori u energiju. Organizam dijabetičara ne proizvodi inzulin te je ključno uzimati ga kako se ne bi ugrozilo zdravlje. No, inzulin je skup u proizvodnji i vrlo nestabilan, odnosno nezahvalan za transport i skladištenje, a zahtjeva i sterilne injekcije kako bi ga osoba mogla uzeti. Oralni protein bio bi odlično rješenje za sve one koji ga trebaju, a po svemu sudeći znanstvenici su na dobrom putu da ga stvore i to iz listova zelene salate.
Ubrizgat će određeni protein u biljne stanice nakon čega će biljke početi proizvoditi taj gen u svojim listovima. Potom će se listovi salate sušiti i pretvarati u prah te stavljati u kapsule. Rok trajanja, dodaje dr. Danielli, bit će im tri godine.
Znanstvenici su uspjeli izazvati rast nekoliko tipova stanica, među kojima su i one za izgradnju tkiva i kostiju. Dobiveni lijek testiran je na miševima koji su imali dijabetes i pokazalo se da pospješuje zacjeljivanje kostiju i njihovo jačanje. Na pitanje zašto se koristi baš zelena salata za proizvodnju proteina, među kojima je i inzulin, dr. Danieli kaže da je ona idealna jer je vrlo tanka, brzo se suši i nitko nije alergičan na nju.