Mišljenje stručnjaka

Krema za sunčanje i preplanuli ten: Može li SPF spriječiti tamnjenje kože?

Dermatolozi ističu kako ne postoji 'zdravo sunčanje' jer su sunčeve zrake jako štetne pa je samim time i dugotrajno izlaganje suncu bez zaštite potencijalno štetno za zdravlje

pexels-armin-rimoldi-5269657.jpg
Foto: Pexels

Kako djeluje krema za sunčanje?  

Na tržištu je danas dostupan uistinu širok spektar proizvoda za zaštitu od sunca, a kada govorimo o kremama za sunčanje, važno je razlikovati kemijske i mineralne filtere. Kreme s kemijskim filterima sadrže organske spojeve i one djeluju na način da pretvaraju UV zrake u toplinu, a zatim oslobađaju tu toplinu iz kože pritom se apsorbirajući u dubljim slojevima kože. S druge strane, kreme s mineralnim filterima sadrže aktivne mineralne sastojke koji odbijaju štetne UV zrake prije nego one prodru u kožu. Prema tome, kreme za sunčanje blokiraju ili apsorbiraju štetne UV zrake koje, ako se ne zaštitimo, oštećuju kožu i potencijalno mogu izazvati rak kože.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Pexels

Nekoliko je čimbenika koji mogu smanjiti učinkovitost kreme za sunčanje, a najčešći problem je taj što ne nanosimo dovoljno proizvoda na kožu za adekvatnu zaštitu. Kako ističu dermatolozi, važno je držati se uputa o doziranju koje su najčešće navedene na ambalaži samog proizvoda.

Nadalje, korištenje kreme za sunčanje kojoj je istekao rok trajanja ili koja se nije čuvala na odgovarajući način također može smanjiti njezinu učinkovitost. Ljudi često zaboravljaju da ti proizvodi imaju rok trajanja i ne preporuča ih se koristiti nakon što taj rok istekne. Krema za sunčanje treba se čuvati na suhom i hladnom mjestu, a kada je izložena visokim temperaturama postaje manje stabilna i neučinkovita.

2/5