Simptomi koji najavljuju moždani udar

Što je 'moždani udar upozorenja' i kako ga prepoznati?

Prolazni ishemijski napad nastupa iznenadno i s izraženim simptomima. Potrebno je odmah zatražiti liječničku pomoć jer može značiti da bi u sljedećim danima mogla doživjeti moždani udar

pexels-karolina-grabowska-5979728.jpg
Foto: Pexels

Kako nam je u nedavnom razgovoru istaknula neurologinja prof. dr. sc. Arijana Lovrenčić-Huzjan, moždani udar drugi je uzrok smrti u Hrvatskoj, a od njega više umiru žene nego muškarci. Primjera radi, na tri tisuće umrlih žena od moždanog udara dolazi dvije tisuće muškaraca, navodi Lovrenčić-Huzjan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moždani udar može rezultirati invalidnošću, motoričkim deficitom, depresijom i demencijom, a prema američkom neurologu Brandonu Gigliju, 85 posto svih moždanih udara u SAD-u čine ishemijski moždani udari što ukratko znači da su uzrokovani nedostatkom dotoka krvi u mozak. Oko 15 posto su hemoragijski moždani udari do kojih dolazi kada pukne krvna žila.

Image
"Dan CRVENIH HALJINA"

Prof. dr. sc. Arijana Lovrenčić-Huzjan: 'Žene više umiru od moždanog udara nego muškarci'

Mnogi ljudi koji su doživjeli moždani udar prethodno dožive takozvani 'moždani udar upozorenja' (prolazni ishemijski napad). On se može dogoditi danima, tjednima ili mjesecima prije 'pravog' moždanog udara. Kako piše Huffpost, jedna od pet osoba mogla bi doživjeti prolazni ishemijski napad te je stoga nužno na vrijeme prepoznati njegove simptome da bi se preveniralo ono najgore.

Image
Foto: Pexels

Prolazni ishemijski napad nastupa iznenada, traje kratko i ne rezultira trajnim neurološkim smetnjama. Prolazni ishemijski napad ima slične simptome kao i moždani udar – s tim da kod ishemijskog napada simptomi nestaju nakon sat vremena, no mogu se zadržati i nekoliko sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Prolazni ishemijski napad mnoge upozorava da će ubrzo doživjeti moždani udar – možda već u roku 48 sati, a možda unutar sljedećih sedam, 30 ili 90 dana'', rekao je neurolog Giglio za Huffpost. Kako ga prepoznati i što učiniti, otkrij u nastavku.

1/3