Liječenje
Ako je miom malen i ne narušava kvalitetu života (nema simptome), liječenje nije potrebno. Tada će se samo pratiti stanje pacijentice. Uzrokuje li miom bolove, liječnik može propisati analgetike i preporučiti uzimanje željeza. Posebno to vrijedi u slučaju obilnih menstruacija. Iako postoje lijekovi koji mogu smanjiti veličinu mioma, oni djeluju kratkotrajno.
Kirurško liječenje namijenjeno je onim pacijenticama kod kojih miom brzo raste, uzrokuje neizdrživu bol i pritisak na mokraćni sustav ili crijeva. Isto se čini i ako žena primijeti ponavljajuća krvarenja iz maternice. Više je kirurških postupaka koji se tada mogu učiniti. Konzultira se s pacijenticom i sagledava se veličina i oblik mioma te opće zdravlje žene.
U kirurško liječenje ubrajamo odstranjivanje mioma (miomektomija). To se može učiniti laparoskopijom (LPSC), histeroskopijom (HySC) ili laparotomijom, a odabir ovisi o položaju i veličini ovog dobroćudnog tumora. Postoji i mogućnost odstranjivanja maternice, no to je zaista krajnja opcija i u težih slučajeva.