Česta dijagnoza

Sve što trebaš znati o miomima – najčešćim dobroćudnim tumorima maternice

Miomi pogađaju više od polovine žena do 50. godine, a mogu se javiti bez simptoma i jasnih znakova. Zato je važno redovito ići na ginekološke preglede te znati ovih nekoliko stvari

profimedia-0295887135.jpg
Foto: Profimedia.hr

Liječenje

Ako je miom malen i ne narušava kvalitetu života (nema simptome), liječenje nije potrebno. Tada će se samo pratiti stanje pacijentice. Uzrokuje li miom bolove, liječnik može propisati analgetike i preporučiti uzimanje željeza. Posebno to vrijedi u slučaju obilnih menstruacija. Iako postoje lijekovi koji mogu smanjiti veličinu mioma, oni djeluju kratkotrajno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kirurško liječenje namijenjeno je onim pacijenticama kod kojih miom brzo raste, uzrokuje neizdrživu bol i pritisak na mokraćni sustav ili crijeva. Isto se čini i ako žena primijeti ponavljajuća krvarenja iz maternice. Više je kirurških postupaka koji se tada mogu učiniti. Konzultira se s pacijenticom i sagledava se veličina i oblik mioma te opće zdravlje žene.

Image
Foto: Profimedia.hr

U kirurško liječenje ubrajamo odstranjivanje mioma (miomektomija). To se može učiniti laparoskopijom (LPSC), histeroskopijom (HySC) ili laparotomijom, a odabir ovisi o položaju i veličini ovog dobroćudnog tumora. Postoji i mogućnost odstranjivanja maternice, no to je zaista krajnja opcija i u težih slučajeva.

5/6