Maslačak - ljekovita biljka iz vašeg dvorišta

Maslačak je predugo vremena bio tretiran kao korov koji raste u dvorištima i na travnjacima.

Maslačak - ljekovita biljka iz vašeg dvorišta

Maslačak je u narodnoj medicini još od davnina poznat kao iznimno korisna ljekovita i jestiva biljka. Isto je tako dugo godina gledan kao korov kojega se teško riješiti s dvorišnih travnjaka. No, danas sve više ljudi ponovno počinje razmišljati upravo o njegovim ljekovitim svojstvima.

Naime, on je biljka koja je savršena za proljetno čišćenje organizma. Sadrži više od 30 djelatnih tvari koje omogućuju izlučivanje teško topivih organskih otpadaka koji nastaju izmjenom tvari. Maslačak je ne samo antioksidans, nego i diuretik. Maslačak je bogat esencijalnim uljima, masnim kiselinama, proteinima, vitaminima A, B1, B2, B3, C i E, zatim kalcijem, željezom, magnezijem, manganom, kalijem, selenom, cinkom, natrijem, selenom, kromom...
Zanimljivo je spomenuti da svježi sok maslačka ima iznimno dobra antibakterijska svojstva pa ga možete nanijeti na otvorene rane i tako spriječiti pojavu ili širenje upala, a time i ubrzati zacjeljivanje. S obzirom na ta iznimna antibakterijska svojstva, on se može koristiti u liječenju upala bubrega, mjehura te mokraćnih putova. Također, regulira djelovanje probavnih žlijezda te izlučivanje žuči.

Kako ga upotrjebljavati?

Osim što se mlado lišće maslačka može spravljati na salatu, kada je u pitanju spravljanje čaja, meda i soka od maslačka, trebat će vam sušeno lišće, cvjetovi i korijen. Sada je pravo vrijeme da uberete maslačak, osušite ga i pospremite za upotrebu cijele godine.

Čaj za gubljenje kilograma

Uberite listove i korijenje maslačka. Korijenje narežite na kolutiće te s lišćem stavite na tepsiju u pećnicu i sušite ih na 40 ºC nekoliko sati.Na taj će način nestati većina kiselina koja može nadražiti želučanu kiselinu prilikom konzumiranja čaja.
Dvije čajne žličice osušenog korijenja maslačka stavite u pola litre hladne vode, zavrijte i pustite kuhati 15 minuta. Nakon toga dodajte dvije žličice suhog lišća koprive te pokrijte posudu da odstoji još 10 minuta. Čaj ocijedite i dolijte još 1,5 litre tople vode.

Ovaj čaj od maslačka i koprive zaista je vrlo dobar antioksidans te vam može pomoći u čišćenju organima od štetnih tvari i skidanju suvišnih kilograma. Možete ga konzumirati ako imate probleme s upalom bubrega i mjehura, ali u tom ga slučaju morate popiti što je više moguće u što kraćem vremenu. Čaj pijte tri tjedna ujutro i navečer, po jednu šalicu.

Med od maslačka

Sastojci:
60 cvjetova maslačka, rastvorenih, svježe ubranih
1 litra hladne vode
1 kg šećera
pola limuna

Priprema:

Cvjetove maslačka stavite u jednu litru hladne vode i polako zagrijavajte do vrenja. Pustite da zakipi, mahnite lonac sa štednjaka i pustite da sve odstoji preko noći. Sljedeći dan procijedite tekućinu kroz gusto cjedilo i istisnite cvjetove. U sok umiješajte jedan kilogram šećera i dodajte pola limuna narezanog na kriške. Smjesu počnite zagrijavati na sasvim laganoj vatri. Tekućina mora polako isparavati bez vrenja. S vremena na vrijeme promiješajte, a kako se bude počelo zgušnjavati i pretvarati u med, miješajte češće. Med ne smije biti pregust, ali ni prerijedak.

Med od maslačka je savršen za zaslađivanje čajeva, stavljanje u kolače te liječenje grlobolje i bronhitisa. Može se uzimati žlicom kao lijek, a smiju ga uzimati i djeca.
Najbolje je uzimati jednu žlicu nakon svakog obroka.

Sok od maslačka

Uberite svježe lišće i korijenje maslačka i iscijedite dvije do tri žlice soka. Stavite ih u čašu mlijeka i zasladite medom.
Sok je savršen protiv tegoba u probavnom sustavu i za liječenje hemeroida. Preporučuje ga se konzumirati 20-ak dana svako jutro na prazan želudac.  

(vam)