Kako ih pravilno ukloniti ili najsigurnije - u potpunosti izbjeći?
Najbolji plan za prevenciju bolesti koje se prenose krpeljima je izbjegavanje krpelja. Evo što Centar za kontrolu i prvenciju bolesti preporučuje:
- Ostani na utabanom putu. Izbjegavaj lutanje izvan staza ili u visoke trave, a travu drži dobro uređenu u svom dvorištu.
- Pokrij se. Nosi duge rukave i hlače, a nogavice ili gamaše uguraj u duge čarape.
- Koristi snažno sredstvo protiv krpelja. Redovito primjenjuj i ponovno nanosi provjerene sprejeve za krpelja.
- Provjeri cijelo tijelo. Da bi bila sigurni da nemaš krpelja, dobro provjeri područje ispod ruku i koljena, unutar i oko ušiju i kose, između nogu i svugdje drugdje. Ne zaboravi provjeriti i kućne ljubimce nakon svakog odlaska u prirodu.
- Isperi ih. Nakon što provedeš vrijeme na teritoriju krpelja, istuširaj se što je prije moguće i baci odjeću koju si nosila na pranje.
Ako slučajno na sebi nađeš krpelja, najbolji način da ga ukloniš je da pomoću male pincete na način da nježno uhvatiš glavu krpelja i odmakneš je od tijela. Zatim područje temeljito očisti vodom i sapunom ili antiseptikom poput alkohola.
Nikad, ali baš nikad krpelja nemoj ničim premazivati - alkoholom, kremom, uljem, lakom za nokte, petrolejem - niti 'paliti' plamenom, ne povlačiti ga naglo, ne stiskati ga niti gnječiti, jer se on zbog toga grči i pojačano izlučuje veće količine sekreta i, ako je krpelj zaražen, uzročnika bolesti u ljudsko tijelo, pa se tako lakše prenese zaraza.
Liječniku se ne trebaš javljati, osim ako se nakon ugriza krpelja u roku od četiri tjedna (a najčešće kroz 7 dana) pojavi osip i/ili povišena temperatura i zimica. Kako ističe Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, pojava osipa i/ili temperature i zimice najvjerojatnije je odraz bakterijske infekcije bakterijom (borrelia burgdorferi) koja se uspješno liječi antibiotikom.