Koronavirus: stomatološke prakse su ograničene - šta trebate znati?

Koji su kućni lijekovi koji djeluju i kako se sami možete nositi s problemi s desnima

Koronavirus: stomatološke prakse su ograničene - šta trebate znati?

Prevencija, tj. pravilna profilaksa

Izuzetno je važno voditi računa ne samo o higijeni ruku, dezinfekciji predmeta i površina, već i o higijeni usne šupljine. Drugim riječima: svaki dio našeg tijela koji može imati bilo kakav kontakt s patogenima je kritičan.

Pravilna higijena usne šupljine pomoći će nam da smanjimo rizik od mnogih bolesti koje ne utječu samo na taj dio tijela. Bakterije karakteristične za taj okoliš mogu se putem našeg kardiovaskularnog sustava prenijeti na druge organe i sustave. Tako se povećava rizik od sustavnih bolesti ili pak kronične bolesti postaju akutnije, npr. dijabetes, upala bubrega, endokarditis ili reumatoidni artritis.



1. korak – REDOVITO ČIŠĆENJE USNE ŠUPLJINE

Ako je to moguće, pokušajte oprati zube nakon svakog obilnog obroka kako biste redovito sprečavali nakupljanje ostataka hrane i stvaranje zubnih naslaga. Ako to nije moguće, pridržavajte se uobičajene rutine: pranje zubi ujutro i navečer.

2. korak – PRANJE ZUBNOM ČETKICOM

Odaberite najprikladniju četkicu. Na vama je odabir između klasične ili električne zubne četkice. Ipak, trebate znati da se četkice s okruglom 3D glavom, odnosno četkice koje su opremljene oscilirajuće-rotacijski-pulsirajućim načinom rada, trenutno smatraju najučinkovitijim uređajima za pranje zubi. Modeli Oral-B Genius X i Oral-B 10000 N odlični su primjeri takvih četkica. To su najsuvremeniji uređaji koji čak prate pritišćemo li previše četkicu na zube ili desni, a kada pandemija napokon završi, zubi će nam biti zdravi i bijeli kao kod holivudskih zvijezda.

3. korak – ČIŠĆENJE ZUBNIM KONCEM

Da bismo adekvatno vodili brigu o svojoj usnoj šupljini, ključno je temeljito ukloniti ostatke hrane, uključujući i one u interdentalnim prostorima. Kako bismo bili sigurni da nije ostao ni najmanji komadić, trebamo koristiti zubni konac.

4. korak – ISPIRANJE USNE ŠUPLJINE

Nakon što ste oprali zube četkicom i očistili ih zubnim koncem, izvrsna je navika temeljito isprati usnu šupljinu posebnom vodicom za ispiranje usta. Ona ne pomaže samo u potpunom uklanjanju svih sitnih ostataka, već i dah čini svježim te ima antibakterijski učinak.
Ako se želite pobliže upoznati s ponudom proizvoda za cjelovitu oralnu higijenu, kliknite ovdje: https://www.ekupi.hr/hr/Ku%C4%87anski-aparati/Aparati-za-osobnu-njegu/Aparati-za-njegu-zubi-i-pribor/c/10116?q=%3Arelevance%3Abrand%3AOral%2BB&text=#

5. korak – PREHRANA I ŽIVOTNI STIL

Vrijedno je obratiti pozornost i na ono što jedemo i pijemo. Nemojmo se ograničiti samo na količinu šećera u čistom obliku, koji povećava rizik od kvarenja zubi. Provjerimo sadrži li naša prehrana previše ugljikohidrata. Provjerimo je li dovoljno bogata vitaminima i mineralima. Alkohol je savršeno sredstvo za dezinfekciju, ali ne kada se konzumira. Kod pretjerane konzumacije on slabi naš organizam. Isto vrijedi i za cigarete – one ne dezinficiraju, već smrde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
4/4