Uh, taj loš zadah! Svi koji su iskusili tu boljku znaju koliko je ona nezgodna. Jasno da nam iz usta ne miriše kad se tek probudimo i jasno da ćemo tada posegnuti za četkicom. U našim se ustima nalaze dobre i loše bakterije, a upravo su loše bakterije jedan od glavnih uzročnika lošeg zadaha. No ne i jedini. Neugodan zadah najčešće se pojavljuje kad su nam suha usta ili je između zubi ostalo komadića hrane.
Zato je savjet stručnjaka da uz jutarnju kavu obavezno piješ vodu i da ne preskačeš doručak. Najvažniji obrok u danu aktivira žlijezde koje proizvode slinu što smanjuje rizik od suhoće usta, a time i lošeg zadaha. Uz sebe trebaš imati bočicu vode i noć nakon proslave na kojoj se konzumirao alkohol – razni kokteli također isušuju usta i mogli bi te dovesti do 'neugodnjaka'. Uzrok lošem mirisu iz usta mogu biti i loše prehrambene navike ili preveliki unos proteina te neadekvatna briga o zubima. Oni koji dišu na usta znaju da i to može biti uzročnik miomirisa.
Uz četkanje barem dva do tri puta na dan (uključujući i jezik), dobro je uz sebe imati zubni konac. Svakodnevno bismo, naime, trebali čistiti i prostor među zubima. To se, osim koncem može činiti i onom malenom interdentalnom četkicom.
No što ako ti to nije pri ruci, a čeka te dug dan? Daleko od četkice… Tu u pomoć uskače nekoliko jednostavnih i provjerenih savjeta. Radi se o instant rješenjima koje možda neće riješiti uzrok problema pa se, u slučaju dugotrajne borbe s lošim zadahom, obrati stomatologu. I ne zaboravi na redovite godišnje stomatološke preglede! Znaš kako se kaže: prevencija je pola zdravlja. U sklopu pregleda stomatolog može obaviti profesionalno čišćenje zubi i najbolje te savjetovati.
Sad kad to imaš na umu, vratimo se na instant rješenja rješavanja lošeg zadaha. Bilo to zbog ručka koji si upravo pojela ili nečeg drugog.