PRAKTICIRANJE SVJESNOSTI

Kako prestati razmišljati unaprijed i ostati u sadašnjem trenutku?

Naš mozak ima tendenciju stalno 'trčati pred rudo' i vrtjeti misli o onome što će tek biti - ili neće biti. Protuotrov za naviku mozga da stalno razmišlja o budućnosti jest svjesnost

pexels-anastasia-shuraeva-4091205.jpg
Foto: Pexels

Naši mozgovi obično očekuju nagrade i usmjeravaju nas prema budućnosti. Ako previše 'nasjednemo', propustimo prilike za povezivanje, stvaranje i utjecanje na trenutak u kojem se nalazimo. Posjedovanje trenutka kroz svjesnost pomaže nam uključiti se i iskoristiti sadašnjost.

Image
Potraga za srećom

Nakon 80 godina istraživanja 3 najvažnija faktora za sreću su ova

U svijetu obilježenom trenutnim zadovoljstvom i neprestanom stimulacijom, razmišljanje 'unaprijed' postaje prilično uobičajena navika. Ovaj fenomen oko kompulzivnog očekivanja onoga što dolazi potiče otpuštanje dopamina u našem mozgu.

No, što ako postoji način da se oslobodimo tog ciklusa i pronađemo pravo zadovoljstvo u sadašnjem trenutku?

Čak i znanost potvrđuje da prakse temeljene na svjesnosti i prisutnosti u sadašnjem trenutku pružaju odgovor na pitanje zadovoljstva.

Razumijevanje "razmišljanja unaprijed'

Ovo se može opisati stalnim razmišljanjem o budućnosti, uzbuđenjem pri pomisli na ono što će doći i time što nismo u sadašnjem trenutku. Zapravo, takvo razmišljanje ima i kemijsku stranu; upada u dopaminske staze našeg mozga i stvara ciklus očekivanja i nagrađivanja. Svi dobro znamo da stalno razmišljanje o tome što slijedi, što nas čeka i što će se dogoditi u budućnosti brzo uzrokuje osjećaje tjeskobe, nezadovoljstva i manjka ili prevelikog odmaka od sadašnjosti.

U nama stalno postoji osjećaj da ono što imamo nije dovoljno, da ne bi trebalo biti dovoljno i da je dobro samo ono što dolazi. A to stalno dolazi, ali mi se nikada ne zaustavljamo. Istraživanje koje je recenzirao Taber i dr. 2012. godine duboko je zaronilo u neuronske osnove ovog ponašanja.

Image
Foto: Pexels

Istraživanje pokazuju da okolina potiče očekivanje nagrada (putem nekog senzornog signala poput mirisa, oglasa, obavijesti na našim telefonima, čak i odabira jedne jedine riječi), što aktivira dopaminski sustav mozga, potičući ciklus formiranja navika i očekivanja nagrade koju osigurava to kemijsko otpuštanje. Ovaj neurokemijski odgovor objašnjava zašto razmišljanje o sljedećem događaju, o budućnosti, brzo postaje 'ovisnost'.

Mozak to povezuje:

  • mentalno ("želim to" ili "kada bih barem mogao"),
  • emocionalno (tj. osjećaji želje) ili
  • ponašajno.

Svjesni protuotrov: svjesnost i stvarnost trenutka

Svjesnost s naglaskom na prisutnosti ovdje i sada te svjesnost trenutka pruža snažan odgovor na razmišljanje unaprijed.

Umjesto jednostavnog posjedovanja ili kontroliranja rezultata, prihvaćanje mentaliteta "onoga što imamo" omogućava nam da se uključimo u sadašnji trenutak bez prosuđivanja - prihvaćamo trenutak koji je pred nama, a da nas sve misaone i emocionalne komponente ne opterećuju i ne guraju prema onome što slijedi.

Studije poput istraživanja Brewera i dr. (2011.) nagovještavaju da prakse svjesnosti mogu smanjiti aktivaciju mreže podrazumijevanog načina rada mozga povezanog s lutanjem uma i tjeskobnim te unaprijed usmjerenim mislima.

Nedavna istraživanja magnetskom rezonancom (MRI) pokazuju da redovita, kratka praksa svjesnosti može smanjiti aktivnost u toj mreži moždanih struktura koje vas naginju prema prisilnim mislima "kada bih samo mogao" ili "kad dobijem" ili "moram"…

To je kao da bi okrenula volan od maštarija i težnji prema razmišljanju. Svjesnost ne briše misli, biraš kamo ćeš usmjeriti svoju pažnju kako bi doživjela trenutke onakvima kakvi jesu.

Image
Foto: Pixabay

Kako izgleda prakticiranje svjesnosti u praksi?

Promatraj se kada počneš razmišljati unaprijed ili kad počneš govoriti "što ako", "kad se dogodi" i slično. Možda tijekom sastanaka ili trenutaka kada si sama?

  • Zaustavi se. Sposobna si to učiniti. Uhvati misao i zaustavi je.
  • Duboko udahni. Osjeti disanje, izdahni i budi svjesna ovog trenutka. Promatraj svoje misli izdaleka. Nisi tvoje misli, ti si samo promatrač. Osjeti noge na podu ili ruku na prsima. To je tvoje sidro u ovom trenutku.
  • Prihvati trenutak sada baš takav kakav jest. Bez žurbe i bez lutanja u budućnost. Ne kontroliraj ga, ne očekuj ništa.

Kada plovimo kroz svijet preplavljen distrakcijama i privlačnostima sljedećeg trenutka, prihvaćanje onoga što jest, temeljeno na pažnji, može nam pomoći vratiti osjećaj prisutnosti i povezanosti, piše Vizita.si.

Razumijevanjem znanosti koja stoji iza ciklusa pokretanog dopaminom i prakticiranjem svjesnosti osnažujemo se da se oslobodimo obrazaca navika i pronađemo zadovoljstvo u bogatstvu sadašnjeg trenutka.

POGLEDAJ VIDEO: KAKO LAKŠE REĆI 'NE' I PRIHVATITI ODBIJANJE?