Žut da žući ne može biti, limun je stvoren da bojom diže raspoloženje u tmurne jesenske i zimske dane. No, nije samo boja koja ovo voće čini posebnim. Eterična ulja iz korice limuna razbudit će te, pojačati koncentraciju, odagnati ružne misli, dezinficirati prostor u kojem boraviš, obogatiti okus slatkim i slanim jelima. I to su samo prednosti korice. Limunova pulpa bogata je sokom koji alkalizira tijelo, iako je okusom izuzetno kiseo.
Preporučuje se ujutro popiti čašu vode s par kapi limunovog soka za bolju probavu i općenito za bolje zdravlje. Osim toga, limunov sok pomaže u mršavljenju, izbjeljivanju hiperpigmentacijskih pjega, a ima moć ispuniti ti vječitu želju i pretvoriti te u - plavušu. Da, limun posvjetljuje kosu i za tim trikom od davnina posežu žene. U nastavku ti donosimo prednosti citrusa žive žute boje i savjetujemo ti da, kad budeš u prilici, pomirišiš cvijet ove biljke...
Limun za zdravlje srca i krvnih žila
Limun je asocijacija za C vitamin jer obiluje njime. Jedna prosječna voćka sadrži 31 mg vitamina C, što pokriva 51 posto preporučenog dnevnog unosa. Konzumacija ovog vitamina snižava rizik od moždanog i srčanog udara. Osim toga, vlakna iz limuna te bioflavonoidi poput hesperidina koji se nalazi u citrusima, snižavaju loš kolesterol.
Limun za jak imunitet
Zbog već spomenutog vitamina C limun je tvoj najveći saveznik u borbi protiv virusa, a imunitet osobito treba ojačati u prijelaznom razdoblju, upravo onom u kojem se nalazimo. Kada ga stavljaš u čaj, pričekaj da se malo ohladi kako previsoka temperatura ne bi umanjila njegov učinak.
Limun topi kilograme
Limun se preporučuje u svim dijetama, štoviše postoji limun dijeta, koja se bazira na ovoj namirnici. U čemu je tajna? Ovo voće sadrži vlakna koja bubre u želucu čineći te dulje sitom. Osim toga, limun poboljšava probavu i potiče metabolizam.
Prevenira stvaranje bubrežnog kamenca
Limunska kiselina sprječava pojavu nastanka bubrežnih kamenaca tako što čini urin nepovoljnim okolišem za njegovo taloženje.
Odličan borac protiv anemije
Manjak željeza u krvi vrlo je čest, a ako je kroničan može uvelike narušiti zdravlje i kvalitetu života. Željezo unosimo najvećim dijelom kroz prehranu, no bitan je i vitamin C koji pomaže organizmu da ga apsorbira. Zato se kod anemije preporučuje uz unos željeza konzumirati limun, odnosno namirnice bogate C vitaminom.
Ima antikancerogeno djelovanje
Limun sadrži spojeve poput D-limonena ('krivac' za limunov odličan miris) i naringenina. Brojne studije, piše The Environmental Magazine, pokazale su da ova dva spoja imaju antikancerogeno djelovanje.
Poboljšava probavu
Limunov sok sadrži deset posto ugljikohidrata, koji su u formi topivih vlakana i jednostavnih šećera. Najzastupljeniji je pektin odgovoran za zdravlje crijeva i usporavanje razgradnje šećera u krvi što dovodi do stabiliziranja istog u krvi.
Posvijetli kosu limunom
Limun je jedno od učinkovitijih prirodnih sredstava za posvjetljivanje kose. Odlična je stvar što je pritom neće jako osušiti kao što je slučaj s hidrogenom. Postupak posvjetljivanja vrlo je jednostavan, a rezultat je tvoja prirodna boja, samo za nekoliko nijansi svjetlija.
Pomiješaj sok polovice limuna s pola šalice tople vode ili čajem od kamilice te ulij u bočicu s pumpicom. Jednom tjedno pošpricaj kosu s ovom otopinom te ju osuši na suncu. Kombinacija sunca i limuna posvijetlit će ju.