Humus je jelo bliskoistočne kuhinje, a zahvaljujući odličnom okusu, jednostavnosti pripreme i hranjivosti, postao je popularan u cijelom svijetu. Možeš ga mazati na kruh ili posluživati kao umak za štapiće od korijenastog povrća ili pak u njega umakati čips. Humus će također obogatiti sendviče, napuniti tortilje ili pak zamijeniti umak od rajčice na pizzi. Slijedi korake u nastavku i napravi svoj najbolji humus.
1. Baza
Humus, u njegovom klasičnom obliku, sastoji se od slanutka i tahini paste, a tahini pasta radi se od sezama i maslinovog ulja. Tostiraj sezam, dodaj mu maslinovo ulje (u omjerima koje, ovisno o gustoći, želiš) i u sjeckalici ili blenderu izradi u pastu.
Skuhaj slanutak ili koristi onaj već kuhani, iz konzerve. Stavi slanutak u blender, dodaj mu tahini pastu i sol te miksaj dok se ne pretvori u glatki gusti namaz. Po potrebi dodaj žlicu - dvije vode. Gotovi humus prebaci u zdjelicu s poklopcem, zalij ga maslinovim uljem koje će ga čuvati da se ne osuši i ne pokvari te ga stavi u hladnja u kojem može biti nekoliko dana, ukoliko ga prije ne pojedeš.
(FOTO: Pixabay)
2. Dodaci
Želiš li umjesto klasične verzije napraviti bogatiju verziju humusa, u bledner zajedno sa slanutkom dodaj nasjeckani češnjak, sok od limuna ili pak osušene rajčice. Voliš li pikantno, slobodno začini humus kajenskom paprikom.
Sastojci za 4 do 6 osoba:
- 350 grama suhog slanutka
- 4-6 žlica tahini paste
- 6 režnjeva češnjaka
- maslinovo ulje
- sol i papar
- sok jednog limuna
- kajenska paprika
- stabljika celera tanko narezana za posipanje
(FOTO: Pixabay)
3. Serviranje
Humus je odlično rješenje priređuješ li zabavu ili pak s prijateljima gledaš neku utakmicu i želiš im ponuditi zdrave zalogajčiće umjesto kupovnog čipsa. Nareži mrkvu i korijen celera na štapiće, stabljiku celera dobro operi i nareži na više komada te povrće serviraj uz zdjelice s humusom. Dobar je trik pokapati ga sokom od limuna kako ne bi od stajanja promijenilo boju.