I dok visoki krvni tlak može izazvati posljedice opasne za život, nizak tlak ne uzrokuje veće zdravstvene tegobe, no, svejedno, nije ni potpuno bezazlen niti ga se smije ignorirati – iscrpljuje organizam i otežava svakodnevne aktivnosti. Nizak tlak u nekim situacijama može ipak biti vrlo opasan i to kod većih ozljeda s krvarenjem, zatim kod jakih alergija i kod teških infekcija.
Nizak tlak ili hipotenzija utvrđuje se kad su vrijednosti niže od 110/60 mmHg, odnosno, osciliraju između 100 – 110 sa 60 – 70. Najviše pogađa osobe između 18 i 25 godina. Sportaši i osobe koje svakodnevno vježbaju imaju nizak tlak jer pojačan fizički napor smanjuje tlak. Tegobe uzrokovane niskim tlakom u pravilu češće pogađaju žene nego muškarce. Trudnice često u prva dva tromjesečja imaju sniženi tlak koji se u zadnjem tromjesečju vrati na normalne vrijednosti. Nizak tlak ponekad se može javiti i kao posljedica naglih dijeta.
Kada posumnjati na probleme s tlakom?
Često ste umorni, osjećate se iscrpljeno, pospano, nemate energije, a imate vrtoglavicu prilikom naglog ustajanja? Također primjećujete nedostatak koncentracije, gubitak apetita, ponekad vam je otežano disanje i kretanje?
Sve su to simptomi koji upućuju na niski tlak, a uključuju i pomućenje vida, mučninu, hladnu i blijedu kožu. Svi ti simptomi javljaju se jer prilikom smanjenog tlaka u krvnim žilama dolazi i do smanjenog dotoka krvi zbog čega tijelo ne dobiva dovoljno kisika.
Koji su uzroci?
Nizak tlak mogu uzrokovati brojna različita stanja poput dehidracije, depresije, bakterijske infekcije, kardiovaskularne bolesti, obilna krvarenja te ovisnosti o alkoholu i nikotinu. Ako se niskom tlaku ne mogu otkriti uzroci, radi se o primarnoj hipotenziji. Druga je vrsta niskog tlaka sekundarna hipotenzija koja nastaje kao posljedica drugih zdravstvenih tegoba u organizmu kao što su sepsa, krvarenje, infarkt, trovanje, alergije, teške opekline i dr.
Dehidracija također dovodi do niskog tlaka. Što uzrokuje dehidraciju? Ili nedovoljan unos tekućine ili prekomjerni gubitak tekućine zbog, na primjer, napornog vježbanja, visoke temperature, uslijed povraćanja i sl. Hipotenzija se može javiti i kao posljedica nekih bolesti kao što su problemi sa štitnjačom, cirkulacijom, te srcem i srčanim mišićima, kao i zbog konzumacije određenih lijekova, onih za snižavanje krvnog tlaka, antidepresivi, diuretici.
Nizak tlak u trudnoći
U trudnoći je, također, česta pojava niskog tlaka, budući da se krvožilni sustav tijekom trudnoće brzo širi, krvni tlak ima tendenciju snižavanja. Obično trudnice u prva dva tromjesečja imaju sniženi tlak, koji se vrati na normalne vrijednosti u zadnjem tromjesečju. Trudnice s niskim tlakom trebaju pripaziti na nesvjestice jer se mogu ozlijediti pri nesvjestici i padu, te padom ugroziti i bebu. Trebaju paziti i da se ne ustaju prenaglo iz sjedećeg ili ležećeg položaja, kako im ne bi pozlilo od naglog ustajanja.
Kako si pomoći?
Imate li uobičajeno niske vrijednosti tlaka, a dobro se osjećate, dovoljne su liječničke kontrole s vremena na vrijeme. Čak i povremena blaža vrtoglavica, slabost ili potreba za ležanjem ne moraju biti zabrinjavajući, jer mogu biti posljedica i akutne dehidracije. Ako su simptomi učestaliji ili naglašeniji, potrebno je obratiti se liječniku, jer možda upozoravaju na ozbiljnije stanje. Ako ne postoji specifična terapija ili je uzrok nejasan, za povećanje vrijednosti tlaka i ublažavanje tegoba mogu se preporučiti neke opće mjere ili lijekovi, a sve ovisno o dobi i općem zdravstvenom stanju. Svi koji pate od niskog krvnog tlaka trebali bi se baviti vježbanjem i sportom, ili barem se više kretati.
Šalica kave ujutro
Ako patite od niskog tlaka, nikako nemojte činiti jednu od najčešćih grešaka, a to je da ne unosite dovoljno tekućine u organizam. Dovoljno znači da dnevno trebate popiti barem dvije litre tekućine. Na prvome je mjestu svakako obična voda, a dobro dođu i biljni čajevi. Iako se kod problema s niskim krvnim tlakom preporučuje i konzumiranje kofeinskih napitaka, s njima ipak ne treba pretjerivati. Naime, najnovija istraživanja pokazuju da takvi napitci ne pridonose zdravoj regulaciji krvnoga tlaka. S kavom, dakle, oprezno, ne više od 2 – 3 šalice jer kava u početku podigne tlak, ali ga kasnije poput diuretika snižava.
Što jesti kod niskog tlaka?
Pravilna prehrana važna je za osobe koje imaju niski tlak jer s njom mogu znatno ublažiti svoje tegobe i poboljšati kvalitetu života. To znači i da niskotlakaši nikako ne bi trebali provoditi stroge dijete jer im se stanje može pogoršati. Osim strogih dijeta, nisu poželjna ni obilna jela. Dnevna prehrana treba biti sastavljena od više manjih, raznovrsnih obroka, bogatih ugljikohidratima, kalijem i vitaminom C. Konzumiranje više manjih obroka na dan pomaže da krvni tlak ostane u zdravoj ravnoteži.
Prehrana treba uključivati dovoljno voća i povrća, ribe, piletine, raži, tofua, sezama te integralne riže. Preporučene namirnice su i đumbir, rotkvica, krumpir, kukuruz, bademi, cikla, češnjak, borovnica, limun i špinat. Namirnice koje dodatno snižavaju tlak i koje treba izbjegavati kod hipotenzije su celer, kadulja, kopriva, stolisnik, češnjak, hren, peršin i glog.
Za razliku od osoba koje muči visoki krvni tlak, osobe s niskim tlakom ne trebaju zazirati od upotrebe soli u prehrani, jer sol povisuje krvni tlak. No, dakako da previše soli ne može biti zdravo, pa ni sa soljenjem ne treba pretjerivati.
Koji su uzroci niskog tlaka? Koji su simptomi, treba li ga i kako liječiti?