Već su se stari Egipćani inhalirali kako bi ublažili tegobe izazvane prehladom, odčepili začepljeni nos i sinuse, pročistili dišne puteve, sinuse, ali i kožu lica jer dok se pariš, otvaraju se pore, a koža dobiva tretman kao u sauni.
Postoji nekoliko načina inhaliranja, no svi se svode na lonac proključale vode i dodavanje aromatičnog bilja ili eteričnih ulja te udisanje pare.
FOTO: Profimeda
Najčešće se koristi onaj najjednostavniji način inhaliranja koji izgleda ovako:
1. Stavi otprilike litru vode u posudu i ostavi da proključa. Posudu makni s vatre.
2. Dodaj dvije šake suhog, aromatičnog bilja i ostavi poklopljeno 5-10 minuta.
3. Stavi posudu na stol, uzmi ručnik, nagni se nad posudu, ručnikom prekrij glavu da dobiješ svojevrsni 'šator'.
4. Inhaliraj se desetak minuta. To znači da ćeš što dublje, polako, udisati pare iz posude.
Osim ove tehnike inhalacije, istu možeš provesti pod tušem ili u kadi, no tada je puno praktičnije koristiti eterična ulja. Ukapaj 20-ak kapi eteričnih ulja mente, eukalitusa, kadulje ili čajevca u tuš kabinu, pusti vodu kroz tuš, zatvori vrata kabine i pričekaj minutu da se napravi para pa uđi unutra i duboko diši.
FOTO: Profimedia
Želiš li djetetu pripremiti inhalaciju pripazi da mu voda ne bude prevruća kako se ne bi opeklo i ne forsiraj ga. Umjesto pokrivanja ručnikom, bilo bi bolje kupiti inhalator. Nije skup, a vrlo je jednostavan za korištenje.
U nastavku pročitaj kod kojih sve stanja pomaže inhalacija i koje su najbolje biljke za inhaliranje te koliko ju često provoditi.
Kada se i koliko inhalirati?
Inhalacija se preporučuje kod prehlada, gripe, sezonskih viroza i alergija kod kojih dolazi do začepljenja dišnih puteva i otežanog disanja. Osim kod bolesti, inhalacija pomaže i kod nesanice, odnosno povećava kvalitetu sna. Studija provedena 2019., prenosi Insider, pokazala je kako je inhalacija pred odlazak na počinak ispitanicima pomogla da prije zaspu, smanjila razinu anksioznosti i povećala kvalitetu sna.
Kod začepljenih dišnih puteva i problema sa sinusima preporučuje se inhalirati najmanje jednom dnevno, a po mogućnosti i dva do tri puta.
FOTO: Profimedia.hr
Timijan
Ova biljka je ekspektorans (pomaže ti izbaciti sluz iz organizma) te ima antibakterijski i antiviralni učinak. Uz to, miris joj nije nadražujuć, što je bitno dok se inhaliraš. Isto tako ima izuzetno opuštajuća svojstva te će je pravi izbor za inhalaciju pred spavanje, želiš li kvalitetan san.
FOTO: Pexels
Menta
Menta ima vrlo ugodan miris, također pomaže izbaciti sluz iz dišnih puteva te uništava bakterije. No, trebaš pažljivo dozirati mentu, odnosno ne pretjerati s količinom, kako ti ne bi nadražila sinuse. 3-4 kapi eteričnog ulja mente u litru kipuće vode bit će sasvim dovoljno. Kuhaš li za inhalaciju sušene listiće, vrlo je dobro kombinirati ih s bosiljkom i kamilicom.
FOTO: Pexels
Eukaliptus
Njegov miris u trenu će otvoriti dišne puteve i podići ti energiju. Uz to, također ima antibakterijski učinak te pomaže izbaciti sluz iz organizma. Najpoznatije su dvije vrste eukaliptusa - eukaliptus globulus i eukaliptus radiata. Ovaj prvi pomaže kod tegoba s donjih dišnih puteva, dok je drugi bolji za gornje dišne puteve, blaži je te ga i djeca mogu koristiti.
FOTO: Pexels
Bosiljak
Bosiljak je izuzetno aromantičan. Osim što se koristi u kulinarstvu, od davnina je i sastavni dio kućnih ljekarni. Ima antiseptični i antibakterijski učinak te pomaže kod probave, no sada ne govorimo o probavi.
FOTO: Pexels
Ružmarin
Ova biljka je izuzetno zdrava. Može se dodavati jelima u obliku začina te koristiti u kremama i uljima za masažu te za inhalaciju. Ima antivirusna, antiupalna i antimikrobna svojstva.
Odluči se za one biljke koje ti najljepše mirišu. Možeš ih i pomiješati. Sve one dat će rezultata, a ti ćeš prodisati.
FOTO: Pexels