Normalni ciklus obično traje između 21 do 35 dana, a sama mjesečnica može varirati između 4 i 7 dana. Sve što odskače od ove norme smatra se neobičnim, no najčešće nije razlog za uzbunu. Naime, jedan od najvećih faktora nejednoličnog ciklusa za nas moderne žene je – stres.
Osim stresa postoji još faktora koji nam remete ciklus, poput kontracepcijskih pilula, raznih dijeta, fibroze, policističnih jajnika, endometrioze te, manje često, raka. Neki faktori poput pretjeranih treninga i premale tjelesne težine mogu uzrokovati čak i potpuni prestanak mjesečnice.
Ako si se susrela s bilo kojim od ovih problema, najbolje je posjetiti liječnika koji će točno odrediti uzrok neredovitih ciklusa i prepisati najbolju terapiju. No, najbolja pomoć bilo kojoj terapiji je, naravno, prehrana. Kao i za svaki drugi dio tijela, postoji određena hrana koja ti može uvelike pomoći u regulaciji tvog ciklusa. Ove 4 vrste hrane pokazale su se najboljima u rješavanju problema s mjesečnicom.
Cjelovite žitarice
Žao nam je što moramo ovo priopćiti svim pobornicama keto dijete, no potpuno izbacivanje žitarica iz prehrane može rezultirati problemima s mjesečnim ciklusom. S druge strane, uvrštavanje dobrih, to jest cjelovitih žitarica, u svoju svakodnevnu prehranu može pomoći u postizanju urednog ciklusa.
Naime, cjelovite žitarice pružaju vrijedna vlakna, proteine i B vitamine. Sve su ovo nutrijenti koji pomažu u hormonalnoj ravnoteži i umanjuju simptome preobilnih menstruacija. Naglasak je na složenim ugljikohidratima, poput onih iz smeđe riže, ječma, quinoe i zobi. S druge strane, jednostavni ugljikohidrati poput bijelog brašna i slatkiša mogu pogoršati postojeće stanje i uzrokovati probleme s mjesečnicom.
Masne ribe
Masne ribe poput lososa, skuše ili pastrve pune su proteina i zdravih masnoća koje su potrebne za hormonalnu ravnotežu i normala ciklus. Kao najbolji izvori omega 3 masnih kiselina, ove ribe umanjuju upale koje su zaslužne za jake bolove i nadutost, pa tako pomažu protiv simptoma mjesečnice. Poželjno ih je uvesti u prehranu umjesto drugih izvora proteina, poput crvenog mesa ili mliječnih proizvoda.
Sjemenke lana
Iako su sve sjemenke odlične za zdravlje, sjemenke lana izdvajaju se zbog visokog udjela omega 3 masnih kiselina. One također sadrže lignane – prirodne sastojke koji pomažu u balansiranju hormona poput estrogena. Najbolje ih je uključiti u prehranu tako da ih dodaješ u smoothieje, kašu za doručak, ili domaće pekarske proizvode poput domaćeg kruha ili muffina.
Voće i povrće
Razno voće i povrće i najbolji je izvor antioksidansa, vitamina C i betakarotena. Ovi nutrijenti pokazali su se ključnima kod hormonalne ravnoteže i menstrualnog zdravlja uopće. Osim ovih nutrijenata, voće i povrće obiluje vlaknima koje može pomoći protiv nadutosti koja često prati menstruaciju. Voće je potrebno jesti cijelo i izbjegavati voće sokove koji su prepuni šećera i zaslađivača koji mogu pogoršati stvar. Povrće treba jesti raznovrsno, a na svakodnevnom meniju bi trebalo biti zeleno lisnato povrće. Za betakaroten potrebno je jesti mnogo mrkve, batata, dinje, manga i ostalog voća jarke žute i narančaste boje. U voće i povrće s najvećim udjelom vitamina C spadaju paprike, citrusi, brokula, jagode i prokulice.