Krema za sunčanje trebala bi nam svima biti u kozmetičkoj torbici. Bilo da radiš ili si trenutno na godišnjem, tvoja koža treba zaštitu jer sunce zrači štetne UV-A i UV-B zrake. Prekomjerno izlaganje suncu povećava rizik od osipa i crvenila, a višegodišnja neopreznost može ti povećati rizik od raka kože. Najbolje bi bilo izbjegavati direktno izlaganje suncu od 10 do 17 sati te nositi prozračnu odjeću te dodatke poput šešira i sunčanih naočala.
Naravno, nanošenje kreme sa zaštitnim faktorom neophodno je, a posebno na oprezu trebaju biti osobe svijetle puti. Njima se svakako savjetuje nanošenje faktora 50 – posebice po leđima, prsima, nosu, ali i licu.
Nemoj se zaboraviti namazati čak i ako je naoko djelomično sunčano jer naša koža pamti. Budući da su nam kreme s faktorom svako ljeto toliko važne, logično je da se oko njih 'vrte' neka pitanja. Recimo, možda misliš da će te jutarnje nanošenje faktora 50 štititi cijeli dan. Ili si recimo pronašla neiskorištenu kremu otprije dvije godine pa se pitaš vrijedi li ona još uvijek.
U nastavku odgovaramo na nekoliko gorućih pitanja o kremama s faktorom. I da: dermatolozi kažu da kreme za samotamnjenje ne pružaju adekvatnu zaštitu te da ih treba kombinirati s SPF kremama. Isto tako miješanje faktora 20 i 30 neće ti ponuditi faktor 50 jer se vrijednost faktora ne zbraja. Detaljnije o ovoj temi možeš naći u tekstu kojim smo nastojale 'razbiti' najčešće mitove o sunčanju.
Vratimo se sada na dva goruća pitanja – koliko je postojana krema sa zaštitnim faktorom i koliko dugo ima rok trajanja?