Opušta, umiruje, njeguje kožu, potiče cirkulaciju, jača imunitet, eliminira stres, sve su to učinci saune, koja je upravo sada idealno i nadasve toplo, bolje rečeno vruće mjesto za bijeg od zime i hladnoće. Osim opuštajućeg, sauna ima i ljekovite učinke na naše tijelo i kožu, pa se odlazak u saunu preporučuje kod prvih znakova prehlade, jer znojenje potiče izbacivanje toksina, te pridonosi boljoj otpornosti organizma na bolesti.
Pogodna je za svaki tip kože
Česta je dvojba trebaju li u saunu ići osobe koje imaju suhu, odnosno masnu kožu. "Svaka sauna odgovara svakome tipu kože. Dobrobit znojenja u svrhu čišćenja organizma poznata je već tisućama godina, a potiče prirodni obrambeni mehanizam, cirkulaciju i metabolizam.Sauniranje i detoksikacija, izbacivanje štetnih tvari, te čišćenje organizma i same kože ubrzava izmjenu tvari u organizmu", kaže Natalija Vulje, voditeljica Aspa wellness centra Hotela Antunović Zagreb. Savjetuje i kako nakon boravka u sauni treba piti tekućinu, da bi se nadoknadilo izgubljeno. Ne preporučuju se nikakve sportske aktivnosti i nagla naprezanja. Preporuka je nakon aktivnosti ići u saunu.
Kako koristiti saunu na pravilan način
Vjerujemo da će vam dobro doći nekoliko stručnih savjeta o ispravnom korištenju saune. Pogotovo ako još niste zakoračili u to posebno carstvo u kojem osim odmora i opuštanja možete puno učiniti i za jačanje obrambene sposobnosti organizma, te tako odlaskom u saunu preduhitriti viroze, prehlade i ostale zdravstvene tegobe, koje su izražene u zimskim mjesecima.
Kao općenita pravila kod upotrebe saune N.Vulje navodi: "Pri ulasku u saunu opustite se i zauzmite sjedeći ili ležeći položaj. Ukoliko osjetite bilo kakvu nelagodu ili slabost za vrijeme korištenja saune odmah napustite kabinu. Predlaže se da u zadnje 2 do 3 minute upotrebe saune promijenite položaj u sjedeći, potom napustite kabinu i udišete svježi zrak izvan kabine. Nakon toga je trenutak za osvježenje pod tušem. Poslije toga se preporuča odmor uz sjedenje na toploj klupi ili lagani hod. Ako se osjećate dobro, ako ste se dobro ohladili i ako želite još uživati u sauni, ponovite proceduru i korištenje saune drugi i treći puta".
Finska ili turska sauna?
Ovisno o temperaturi zraka, te o postotku vlage, razlikuju se dva osnovna tipa saune, finska i turska. Od naše sugovornice doznali smo koje su im glavne značajke, kakve učinke imaju na kožu, te koliko dugo se preporučuje boraviti u sauni:
Finska sauna (90°C) - Prvo se istuširajte i dobro osušite. Uobičajeno trajanje korištenja saune iznosi 8-12 minuta, a 15 minuta je maksimum. Da bi poboljšali ugođaj korištenja saune dolijte malo vode na vrelo kamenje. Voda kojom ste zalili vruće kamenje isparava i donosi dobro vašim respiratornim organima.
Parna kupelj (45°C) - poznatija kao turska sauna, najblaža je po temperaturi i po pari koje ima 100 posto. Prvo se istuširajte i dobro osušite. Uobičajeno trajanje korištenja saune iznosi 20 minuta. Dodavanjem eteričnih ulja u paru postiže se bolje opuštanje duha i tijela.
Biofinska sauna (60oC) - Količina vlage je oko 55 posto te predstavlja posebno nježnu i ugodnu klimu za opuštanje i osjećaj ugode. Korištenje biofinske saune je iznimno dobro za čišćenje organizma i kože. Prvo se istuširajte i dobro osušite. U bio sauni možete uživati do 20 minuta. Za vrijeme korištenja biofinske saune opustite se, sjednite ili legnite", objašnjava Natalija Vulje.
Ako ste izabrali u kojoj od ovih tipova saune želite provesti opuštajuće trenutke, te osloboditi se stresa i napetosti, raspitali smo se i za cijene njihova korištenja u Aspa Wellness centru Hotela Antunović. Trajanje od 1 sata, koje uključuje bazen, whirpool, korištenje finske saune, bio finske saune i parne kupelji, trim kabineta, sunčane livade iznosi 100 kuna. Za dva sata cijena je 150 kn, a trosatno korištenje košta 200 kuna.
(M.G.)