Postoji li pravo vrijeme za tuširanje? Neki ljudi preferiraju se tuširati u večernjim satima, ispirući prljavštinu i znoj dana, kako bi mogli uskočiti u krevet čisti. Drugi pak ne mogu zamisliti početak dana bez jutarnjeg tuširanja - ono je poput jutarnje kave koja ih razbuđuje i sprema na novi dan.
Izuzmemo li osobne preferncije, postoji li neka stvarna prednost tuširanja u večernjim ili jutarnjim satima?
Ispada da večernje tuširanje ima svoju prednost kada su u pitanju blagodati spavanja. "Tuširanje ili kupanje prije odlaska na spavanje može vam pomoći poboljšati kvalitetu sna i pomoći da brže zaspite", objašnjava Elizabeth Culnan, profesorica za bihevioralnu medicinu spavanja. Kao što ona objašnjava, ključ je u vremenu: tuširanje sat i pol do dva sata prije spavanja ugrijat će ti tijelo, a zatim ti omogućiti i izražajniji pad tjelesne temperature, što pospješuje san.
Zapravo, 'večernje tuširanje ili večernja kupka mogli bi biti osobito korisni u toplijim klimama, ali i tijekom toplijih mjeseci u godini', objašnjava dr. Mia Finkelston.
"Za toplijeg vremena, možda će biti teško postići prirodni pad tjelesne temperature potreban za dobar san - tu mogu pomoći tuš i kupka", kaže ona. Ovaj pad tjelesne temperature uzrokuje da naše tijelo usporava otkucaje srca, brzinu disanja i probavu - dovodeći naša tijela u savršen ritam za optimalan san.
Ne čekaj predugo prije spavanja da se istuširaš ili ćeš možda imati problema sa spavanjem cijelu noć. "Ako se tuširate preblizu vremena odlaska u krevet, to može zagrijati tijelo i ne ostaviti dovoljno vremena da se vaša tjelesna temperatura smanji", upozorava Culnan. "Zbog toga se možete osjećati budnije i manje ćete zapravo moći zaspati kad to želite."
Što se tiče jutarnjeg tuša, ne postoje stvarne znanstvene prednosti jutarnjeg tuširanja iako stručnjaci priznaju da svejedno može imati dobrobiti za neke ljude.
"Tuširanje kao dio svakodnevne, jutarnje rutine može poslužiti kao tzv. vanjski znak koji pruža informaciju mozgu da je vrijeme za početak dana", kaže Culnan.
Ali i ovdje su detalji važni. "Tuširanje vam može pojačati osjetila, sve dok nije predugo ili pretoplo", objašnjava dr. Jaquel Patterson i dodaje da ako je temperatura topla, tuširanje može imati opuštajući učinak.
Međutim, ako zaista voliš vrući tuš ujutro, ona predlaže da na kraju završiš tuširanje 'hladnom eksplozijom' vode. "Naturopatski liječnici često preporučuju tisućljetnu praksu koja se naziva hidroterapija, a koja uključuje izmjenične vruće i hladne temperature kako biste probudili vaš sustav, povećali protok krvi i podržali vaš imunološki sustav", objašnjava.
U konačnici, ako ti je glavni cilj čistoća, nema pogrešnog vremena za tuširanje ili kupanje. Sve druge blagodati sna ili buđenja samo su dodatni plus u ovom svakodnevnom ritualu.
Jesi li više jutarnji ili večernji tip kad je u pitanju tuširanje? Piši nam u komentarima.