Ako ti se menstrualna bol čini neizdrživom, mogla bi se zapitati doživljavaš li jedan od najčešćih znakova endometrioze. Ova kronična upalna bolest zahvaća više od 176 milijuna žena diljem svijeta, a statistike pokazuju da se svaka deseta žena bori s endometriozom.
Iako sve češća, endometrioza je poznata i kao nevidljiva bolest, ponajviše iz razloga što ne postoje vanjske indikacije koje pokazuju da žena pati od ove kronične bolesti. Upravo zbog toga, endometrioza kod mnogih žena ostane nedijagnosticirana ili do postavljanja dijagnoze prođe nekoliko godina, u prosjeku čak deset.
Budući da je ožujak mjesec svjesnosti o endometriozi, u nastavku ti donosimo sve o ovoj bolesti, uključujući njezine znakove, tipove boli, ali i što možeš učiniti ako sumnjaš na endometriozu.
Što je endometrioza?
Endometrioza je reproduktivni poremećaj koji se događa kada stanice iz sluznice maternice - ili stanice koje su stvarno slične onima u toj sluznici - završe na drugim organima gdje im nije mjesto. Stručnjaci vjeruju da otprilike svaka deseta žena živi s tim stanjem.
Tijekom tipičnog reproduktivnog ciklusa, tvoja endometrijska (maternična) sluznica se deblja kako bi se pripremila za potporu potencijalne trudnoće, prema Mayo klinici. Tvoja menstruacija se događa ako ne zatrudniš i ako se zidovi tvoje maternice skupe kako bi odbacili tu sluznicu (ovaj se proces može promijeniti na temelju različitih stvari kao što je kontracepcija koju možda koristiš). Ako imaš endometriozu, ove stanice endometrija ili endometriju slične su "podložne hormonskim promjenama na isti način na koji je vaša sluznica maternice", objasnila je ginekologinja Mary Jane Minkin za SELF. To znači da lezije endometrija mogu krvariti tijekom menstruacije, što može dovesti do mnogih znakova endometrioze.
"Točan uzrok endometrioze nije poznat", kaže za SELF Khara Simpson, docentica na odjelu za porodništvo i ginekologiju Johns Hopkins, koja je specijalizirana za minimalno invazivnu kirurgiju stanja uključujući endometriozu. Postoji, međutim, niz teorija o tome zašto se događa, od zapadne medicine do naturopata i nutriocionista.
Koji su znakovi endometrioze?
Iako je bol dobro poznato obilježje endometrioze, samo to nije dovoljno da se utvrdi imaš li ovo stanje, kaže Simpson. Zapravo, netko može imati teške lezije endometrioze bez nesnosne boli, objašnjava klinika Mayo, ili je moguće imati samo nekoliko malih lezija koje unatoč tome uzrokuju iscrpljujuću nelagodu.
Evo glavnih znakova endometrioze, prema Mayo klinici:
- Bol tijekom menstruacije
- Bol tijekom seksa
- Bol prilikom obavljanja nužde
- Obilno menstrualno krvarenje
- Probojno krvarenje (između menstruacije)
- Mučnina
- Povraćanje
- Nadutost
- Zatvor
- Proljev
- Umor
- Problemi s plodnošću
Pokušaj normalnog života dok žongliraš s ovim znakovima endometrioze može biti itekako neugodan. Štoviše, simptomi se s vremenom mogu pogoršati i obično su potrebne godine da se dobije točna dijagnoza. "Postoji nekoliko razloga za to", kaže Simpson. Endometrioza se može definitivno potvrditi samo minimalno invazivnom kirurgijom poznatom kao laparoskopija, "gdje zapravo gledamo unutra pod anestezijom pomoću malog teleskopa kako bismo vizualizirali implantate endometrioze u cijeloj zdjelici", objašnjava ginekologinja Alyssa Dweck. Ponekad će liječnici odgoditi laparoskopiju i pokušati postaviti dijagnozu na temelju simptoma i drugih laboratorijskih pretraga. A ponekad se endometrioza i pogrešno dijagnosticira kao stanja poput sindroma iritabilnog crijeva ili upalne bolesti zdjelice, kaže klinika Mayo.
Postoji još jedan nevjerojatno važan i uznemirujući razlog zbog kojeg dijagnoza endometrioze može potrajati godinama. "Moje je iskustvo da neki zdravstveni radnici normaliziraju bol u zdjelici", kaže Simpson. "Ženama se govori da je jaka bol… normalna." Ova normalizacija znači da, u nekim slučajevima, liječnici ne postavljaju točnu dijagnozu ili ne liječe osobe s endometriozom sve dok se ne bave stanjem, a često i njegovom karakterističnom boli, predugo.
Endometrioza može uzrokovati različite vrste boli
Iako žene s ovim stanjem nemaju uvijek simptome, postoji razlog zašto je jaka bol postala jedan od znakova endometrioze. "Problem s boli je toliko subjektivan", kaže Minkin. "Nije kao da postoji mjerač boli koji možete koristiti." Jednako subjektivne su riječi koje koristimo da opišemo bol.
Dakle, kada je u pitanju medicinski tajanstveno stanje poput endometrioze, svaki djelić potencijalnog uvida pomaže. Ovo su najčešće vrste boli povezane s endometriozom:
- Bolni grčevi tijekom menstruacije (ali i između mjesečnica)
- Intenzivna bol u trbuhu
- Bolan seks
- Bol prilikom obavljanja nužde
- Bol u leđima i nogama
Što možeš učiniti ako sumnjaš da je bol uzrokovana endometriozom
Može biti pomalo zastrašujuće pomisliti da bi mogla imati reproduktivno zdravstveno stanje, ali ako misliš da imaš endometriozu, nadamo se da će ti razgovor s liječnikom pomoći.
U najranijoj fazi razgovora o tvojim simptomima, liječnik bi ti mogao preporučiti da uzmeš lijekove za ublažavanje boli bez recepta kao što su ibuprofen, kaže Minkin. Ti lijekovi pomažu blokirati proizvodnju prostaglandina, tvari nalik hormonima koje pokreću kontrakcije maternice, kao i bol, objašnjava ona. Lijekovi koji se izdaju bez recepta mogli bi ublažiti barem dio tvoje boli, ali ključ je da ih uzmeš rano; najbolje je početi uzimati lijekove protiv bolova nekoliko dana prije nego što grčevi obično počnu, kaže Minkin. Uz to, obavezno slijedi upute za doziranje - ako uzimaš maksimalnu količinu i jedva dotiče tvoju bol, to je još jedan signal da možda imaš posla s endometriozom.
Kao što smo ranije spomenule, jedini način za potvrdu endometrioze je postupak koji se zove laparoskopija. Iako je tehnički minimalno invazivan, to je ipak operacija, pa bi tvoj liječnik mogao prvo pokušati eliminirati druge potencijalne krivce. "Često je potrebno napraviti krvne pretrage, provjeriti ima li infekcija, urinarnih infekcija ili vaginalnih infekcija prije nego što počnemo razmišljati o endometriozi", objašnjava Dweck.
Tvoj liječnik može također propisati kontracepciju kako bi ti pomogao u upravljanju simptomima. "Kontracepcijske pilule u osnovi pomažu ograničiti rast sluznice maternice", objašnjava Minkin. Točnije, estrogen u kombiniranim hormonskim kontracepcijskim pilulama potiskuje hormonske fluktuacije koje mogu dovesti do krvarenja lezija endometrija, dok progestin razrjeđuje sluznicu maternice, što može smanjiti proizvodnju prostaglandina i krvarenje. Zato hormonske spirale s levonorgestrelom (oblik progestina) mogu ponuditi malo olakšanja od boli i simptoma teškog krvarenja, kaže klinika Mayo. A prema klinici Mayo, liječnik bi također mogao propisati hormonske terapije koje smanjuju količinu estrogena u tvom tijelu.
Ako dobiješ dijagnozu, a tvoja se endometrioza smatra umjerenom ili teškom, najučinkovitiji način da je se riješiš je operacija ekscizije, objašnjava Merckov priručnik. No, tvoj će liječnik najvjerojatnije prvo istražiti gore navedene mogućnosti liječenja. Također je vrijedno napomenuti da je uklanjanje tkiva endometrija tijekom operacije često privremeno rješenje, jer se lezije mogu vratiti, prema Merckovom priručniku.
I naposljetku, ako si među 50 posto žena koje imaju endometriozu i doživljavaju neplodnost, tvoj liječnik može razgovarati s tobom o specijaliziranom liječenju ako se nadaš trudnoći, objašnjava Mayo Klinika. To može uključivati stvari kao što je korištenje lijekova koji pomažu jajnicima da proizvedu više jajašca ili potpomognuta oplodnja, ovisno o točnom problemu koji utječe na plodnost.
Vrlo je teško sama dešifrirati je li tvoja mjesečnica zapravo znak endometrioze. Ako si zabrinuta, važno je pokušati dobiti pomoć za abnormalne menstruacijske boli i druge reproduktivne probleme. "Žene su dugo vremena imale stav da moraju stisnuti zube, izdržati i ne žaliti se toliko na bolove u menstruaciji", kaže Dweck. "Ali svakodnevno vidim mlade žene koje ne mogu ići u školu ili na fakultet jer su im menstruacijski bolovi tako jaki - ili žene koje izostaju s posla i ne mogu se baviti svojim normalnim aktivnostima - tako da mislim da bi svi trebali to shvatiti ozbiljnije."