Đumbir, gomoljasta biljka podrijetlom iz Kine, jedan je od najtraženijih začina u azijskim kuhinjama. Jakog okusa i specifične arome, od davnina se osim u gastronomske, upotrebljava i u ljekovite svrhe jer ima dokazana protuupalna svojstva. Oblozi od đumbira opuštaju mišiće, toplina obloga potiče cirkulaciju krvi, ublažava bolove u leđima, reumatizam, artritis, te jača imunitet.
Đumbiroterapija se provodi stavljanjem toplih obloga na tijelo, a upravo toplina potiče cirkulaciju krvi i limfe na dijelu tijela na koji je stavljen, što pomaže eliminaciji oslobođenih toksina. Svježi đumbir ugrijan toplinom vode duboko prodire u tkivo, u organe kao što su bubrezi, pluća i jetra, do same stanične razine. Oblozi pogodno djeluju na razne akutne ili kronične bolove, a mogu ubrzati oporavak nakon raznih upalnih stanja.
Blagotvorno djelovanje
Đumbir zovu čudotvornom biljkom zbog njegovih brojnih blagotvornih djelovanja. Tradicionalno se upotrebljava u pripravcima koji smiruju upale i nadražaje dišnih putova, za liječenje angina i upala nosa, uha, a djeluje i na probavne organe. Smatraju ga lijekom za cijeli probavni sustav, štiti sluznicu te sprečava stvaranje čira i grčeve želuca. Odličan je kod uklanjanja tegoba nadutosti i protiv mučnina. Umiruje glavobolju, poboljšava cirkulaciju, potiče preznojavanje, sprečava zgrušavanje krvi, snižava kolesterol i krvni tlak. Ima i jako antioksidativno djelovanje čime usporava proces starenja. Organizam čisti od toksina. Ubrzava oporavak oštećenog tkiva nakon raznih upalnih stanja.
Za pripremu pripravaka od đumbira upotrebljava se gomolj biljke koji sadržava aktivne tvari, a zahvaljujući kojima đumbir i ima protuupalna i ljekovita djelovanja na ljudsko zdravlje.
Đumbiroterapija za vitalnost i umirenje
Topli oblozi postavljaju se na tijelo uz laganu masažu čime se postiže revitalizirajući učinak, pojačava se cirkulacija, potiče se imunološki sustav te oslobađa tijelo od nakupljenih štetnih tvari i toksina. Svježi đumbir vraća vitalnost i energiju. Budući da njegova toplina prodire duboko u tkivo, povoljno djeluje na vitalne organe kao što su bubrezi, pluća i jetra. Oblozi su posebno korisni kod ukočenih leđa, bolnih mišića te svih kroničnih bolova, te za ljude čija je prehrana dugo vremena uključivala mlijeko i mliječne proizvode koji u organizmu, a posebno u bubrežnoj zoni, stvaraju sluz.
Može ubrzati oporavak nakon raznih upalnih stanja (bronhitis, upala bubrega i mjehura, infekcije prostate, crijevnih upala, čireva.Uspješno pomaže razgraditi otvrdnule nakupine masti, bjelančevina i minerala. Primjeri za to su bubrežni kamenci, žučni kamenci, ciste (na grudima i jajnicima) i dobroćudni tumori kao što su fibroidi maternice. Oblozi od đumbira opuštaju napete mišiće, te pomažu kod oporavka nakon loma kostiju.
Đumbir u borbi protiv celulita
Oblozi od đumbira mogu pomoći i u borbi s nakupinama celulita. Oblozi se mogu napraviti i u kućnoj radinosti, bez odlaska na kozmetičke tretmane u salone. Svaki dan treba naribati 150 grama đumbira i zamotati ga u gazu. U posudi zagrijati 5 litara vode. Kada voda provre, stavi se gaza s đumbirom u vodu. Namočiti ručnik u vodu s đumbirom (koja ostaje na toplom, ali ne smije vriti), ocijediti ga, malo ohladiti i položiti na dio tijela gdje ima celulita. Nakon nekoliko minuta ponoviti postupak – oblog uvijek mora biti topao. Postupak bi trebalo ponoviti u trajanju od 20 minuta svaki dan dok celulit ne nestane. Važno je napomenuti da se voda s jednom upotrijebljenim đumbirom više ne upotrebljava. Svaki se dan treba upotrijebiti nova voda i svježi đumbir.
Oprezno s oblozima
Oblozi od đumbira ne upotrebljavaju se kod beba i starih ljudi, ne stavljaju se na donji dio trbuha u trudnica, ne upotrebljavaju se kod upale slijepog crijeva i upale pluća, zatim u slučaju visoke temperature, te na područjima zahvaćenima zloćudnim tumorom.
Foto: norikko - fotolia