Imati zdrave i lijepe zube prilično je važno u današnje vrijeme. Nije niti čudno, jer zubi su prva stvar koju većina nas primijeti: osim što nam pomažu da govorimo i jedemo, oni su znak zdravlja i samopouzdanja. S druge strane, pokvareni, krivi i diskolorirani zubi šalju signal kako nam nije stalo do vlastitog zdravlja i izgleda. Pa tko onda ne želi osmijeh s biserno bijelim zubima? Osobito kada smo okruženi s vijestima prepunima poznatih osoba s predivnim, savršenim zubima.
Stručnjaci kažu kako je izbjeljivanje zuba posve sigurno kada se obavlja kod osobe koja zna što radi, no još uvijek postoji puno krivih informacija i "fama" koje su široko prihvaćene i zbog kojih se mnogi ne usuđuju odvažiti na zahvat koji bi im mogao omogućiti zube kakve su oduvijek željeli.
Protiv ovoga već godinama uspješno se bori stomatološka poliklinika TIM DENT Miličić, koja danas pacijentima osigurava visoko profesionalnu uslugu koristeći najmodernije tehnologije te najkvalitetnije materijale iz domena estetske i implantološke stomatologije i protetike. Stoga se poliklinika u kratkom vremenskom roku profilirala se u respektabilnu instituciju čijem stručnom timu više od 10.000 pacijenata godišnje pokloni svoje povjerenje, kada je riječ o zdravlju njihovih zuba i usne šupljine.
Upravo zato je ova poliklinika bila i odlično mjesto na kojem ćemo dobiti prave informacije o pitanjima koja su nas zanimala vezana za zdravlje i ljepotu zubi, na koja nam je odgovorila dr.med.dent. Tamara Žaja Miličić, iz stomatološke poliklinike TIM DENT Miličić, jedna od vodećih specijalistica stomatološke protetike i estetske stomatologije.
dr.med.dent. Tamara Žaja Miličić
- Zbog čega ste se odlučili za stomatologiju?
- Stomatologija, točnije moja specijalizacija stomatološka protetika, spaja dvije stvari koje su me oduvijek privlačile - medicinu i estetiku. Volim vidjeti rezultat svoga rada, a u mome poslu je to doslovno tako. Mogla bih reći da izrađujem lijepe osmijehe.
- Što smatrate najizazovnijim aspektom svog posla?
- Kada oduševimo pacijenta koji nije mogao ni vjerovati da će njegov osmijeh na kraju tako izgledati usprkos lošoj početnoj situaciji- loš zagriz, nesanirani zubi, nedostatak istih, a na kraju terapije svemu tome nema ni traga.
- Koji su vaš najvažniji savjeti kada je u pitanju čuvanje oralnog zdravlja?
- Dvije posjete godišnje stomatologu jer između te dvije posjete pacijent ne može toliko zapustiti zube da nakon 6 mjeseci na ponovnoj kontroli to bude veliki zahvat ni za zdravlje ni za Vas novčanik.
- Koliko često preporučujete posjetu stomatologu?
- Preporuka je svakih 6 mjeseci otići stomatologu na profesionalno čišćenje zubi i kontrolni pregled.
- Kako prevladati strah od stomatologa? Što biste vi predložili?
- Za pacijente koje pate od dentalne fobije tu je rajski plin. Rajski plin, odnosno dušični oksidul bezbojni je plin slatkastog mirisa koji se pacijentima daje u kombinaciji s kisikom putem maskice za nos (nema uboda igle!) te uklanja strah i nelagodu, opušta, umanjuje podražaj na povraćanje, smanjuje osjećaj za vrijeme, umanjuje traumu od zahvata te također smanjuje emocionalni stres, percepciju boli i tjeskobu. Pacijent je relaksiran, nesvjestan vremena i samog zahvata, ali budan i može komunicirati s liječnikom. Rajski plin se može upotrijebiti i kod djece i kod odraslih, kao i kod profesionalnih sportaša, jer se ne metabolizira u organizmu već se samo izdiše. Tako da nakon zahvata možete slobodno sjesti u auto bez bojazni da ćete biti omamljeni ili umorni. Također ga možemo aplicirati za bilo koji stomatološki zahvat, bez obzira na njegovo vrijeme trajanja ili kompleksnost.
- Ako zub zaboli i/ili natekne - kako ublažiti bol kod kuće ako zubar nije dostupan?
- Uzeti analgetik na bazi ibuprofena i u nekim slučajevima pacijentima olakšava bol držanje hladne vode u ustima. Isto tako i hladni oblozi na mjestu otekline.
- Oko pitanja izbjeljivanja zubiju mišljenja ljudi su podijeljena (jer smatraju da uništava caklinu). Kakvo je vaše stajalište?
- Stav da profesionalno izbjeljivanje zubi u ordinaciji uništava caklinu je neispravan, netočan i dovodi pacijente u zabludu. Niti jedno istraživanje nije dokazalo tu tvrdnju, čak suprotno! Ako se izbjeljivanje radi u provjerenoj ordinaciji i na siguran način neće doći do uništavanja cakline.
- Jedna od opcija kako do savršenijih zubi su keramičke ljuskice - što je to zapravo i kako izgleda proces aplikacije?
- Keramičke ljuskice su tehnološko čudo u estetskoj stomatologiji, kojima stvaramo idealne osmijehe u skladu s vašim licem i željama i apsolutni su hit u našoj poliklinici TIM DENT Miličić.
Keramičke ljuskice stomatološki su nadomjestak, koji se postavlja na površinu zdravog zuba i u potpunosti može promijeniti oblik, boju, dužinu i širinu zuba. Kao takve odličan su izbor za sve osobe koje imaju puknuće na zubu, jedan ili više zubi tamnije nijanse, nepravilan oblik zuba, pa čak i sitne razmake među zubima ili samo žele promijeniti estetski izgled svojih zubi. Sam postupak je bezbolan i brz – potrebne su svega dvije posjete liječniku dentalne medicine. Ako brinete o brušenju zuba kao kod postavljanja krunice, za to nema straha kada su ljuskice u pitanju. Za njihovo postavljanje potrebno je odstraniti do 0,5 mm zubne cakline, što znači da prirodna struktura zuba ostaje skoro netaknuta. Također vas ne mora mučiti ni briga da će konačni dojam biti umjetan ili 'plastičan'. Staklo-keramička ljuskica je svjetlopropusna, što znači da zubu daje sjaj isti kao kada svjetlo prođe kroz prirodnu caklinu i odbije se od unutarnje strukture zuba.
- Kakav se efekt i korekcija postiže keramičkim ljuskicama i koliko one traju?
- Keramičkim ljuskicama rješavaju se svi estetski problemi zuba. Osoba postaje sigurnija u sebi. Ima samopouzdanje jer se može nesmetano smijati. Jednom kada su ljuskice zacementirane, o njima se treba nastaviti brinuti kao i za vaše prirodne zube. Kvalitetnom brigom spriječit ćete potencijalna oštećenja i njihove naknadne zamjene, a svakodnevno pranje zubi (karijes ne može prodrijeti kroz keramički dio na prednjoj strani zuba, no može zahvatiti zub sa stražnje strane), čišćenje koncem, masiranje zubnog mesa i posjete stomatologu održat će vaše ljuskice kao novima desetak godina.
- Kako se brinuti o zubima s keramičkim ljuskicama?
- Kao i o prirodnim zubima. Pranje mekanom četkicom i upotreba zubnog konca je dozvoljena. Pregledi svakih 6 mjeseci kod stomatologa, a što se tiče posebne pažnje kod žvakanja ili hranjena ona nije potrebna. Ljuskice ako su dobro izvedene pacijent osjeća kao svoje, i usprkos nekom starom mišljenju, neće pasti, puknuti ili sl.
- Koja je razlika između postupaka izbjeljivanja i ljuskica na zube, te što biste istaknuli kao najvažnije prednosti i nedostatke jednog i drugog postupka?
- Postoji više načina za izbjeljivanje zuba, ali dva želim izdvojiti. Uvjerljivo najpopularnija metoda izbjeljivanja zuba u našoj Poliklinici je ona koja se radi laserom. Ova metoda traje kratkih 30 minuta. Prije samog lasera, stomatolog mora pregledati usnu šupljinu, očistiti kamenac i ispolirati zube. Laserska svjetlost potiče otpuštanje kisika iz gela s kojim su premazani zubi, čime se odstranjuju pigmenti iz zubne strukture, dok zubi naočigled postaju sve blistaviji. Postupak izbjeljivanja zuba laserom može posvijetliti nijansu za približno 4 do 6 puta, a osjetljivost koja se javi nakon tretmana, nestaje u potpunosti.
Druga po redu najpopularnija metoda izbjeljivanja zuba jest ona uz pomoć ZAAP lampe. Izvodi se pod kontrolom stomatologa, postupak traje 45 minuta, a efekt je vidljiv odmah i može potrajati do dvije godine uz pravilnu oralnu higijenu. Zubi se mogu posvijetliti do 3 nijanse, a nakon samog postupka, zubi se premazuju pastom na bazi fluora radi dodatne zaštite cakline i zuba.
Razlika između izbjeljivanja i ljuskica? Razlika je u onome sto želimo dobiti i s koje točke krećemo. Sviđa vam se vas osmijeh kakav je ( položaj, oblik, vidljivost vaših zubi) jedino vas muči boja zuba, tada je izbjeljivanje tretman za vas. Ako vas smeta razmak među zubima, njihov položaj, neki zub strši preko drugog, premali su vam zubi i ne vide vam se dovoljno, tada su ljuskice za vas.