Probiotici su „dobre“ bakterije koje unosimo hranom ili dodacima prehrani i mogu pomoći pri obnavljanju normalne, prirodne mikroflore čovjeka. Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, ako ih unosimo u organizam u dovoljnoj količini, probiotici imaju pozitivan učinak na zdravlje, posebno kod:
- proljeva i zatvora
- upalnih bolesti crijeva
- vaginalnih infekcija
- infekcija mokraćnih putova
- alergija.
Što je mikroflora čovjeka?
To su bakterije koje žive u nama i na nama te koje mogu biti bez utjecaja ili nam pomažu u određenim funkcijama i očuvanju zdravlja. U određenim slučajevima, neke bakterije mogu postati patogene i uzrokovati infekcije, primjerice, prilikom uzimanja antibiotika. Najveći broj dobrih bakterija živi u probavnom sustavu, a kod žena ih ima i u vaginalnoj sluznici.
Crijevna mikroflora
U tankom i debelom crijevu živi najviše dobrih bakterija. One pomažu u formiranju stolice,održavanju zdravlja sluznice crijeva i obrani od alergena te utječu na pravilno funkcioniranje imunosnog sustava. Također, pomažu u razgradnji hrane, posebno laktoze, mliječnog šećera, utječu na metabolizam nekih lijekova, kao što su estrogeni hormoni te omogućuju sintezu vitamina K i nekih vitamina B ili proizvode neke enzime, na primjer, laktazu. Kad su prisutne u dovoljnom broju, sprečavaju razvoj štetnih bakterija u probavnom sustavu. Dijelimo ih u vrste, prema njihovoj građi, načinu fermentacije glukoze i rastu te razlikujemo, primjerice, bifidobakterije, laktobacile i enterokoke.
Ravnotežu normalne crijevne mikroflore mogu poremetiti:
- stres
- tjelesni i psihički napori
- loša prehrana i gladovanje
- zagađena hrana i voda
- neki lijekovi, posebno antibiotici
- akutne i kronične bolesti, posebno imunosne i probavne.
Crijevna mikroflora novorođenčadi
Novorođenče nema u potpunosti razvijen probavni sustav i još nema dobru ravnotežu crijevnih bakterija. Često se javljaju kolike, za koje se pretpostavlja da su odgovor na razne čimbenike: preveliku količinu zraka u crijevima, nedovoljno probavljen šećer, intoleranciju na laktozu, alergiju na proteine iz hrane ili pojačanu pokretljivost crijeva. Iako kolike prestaju otprilike u trećem mjesecu života, predstavljaju izniman stres i za dijete i za roditelje.
Vaginalna mikroflora
U vaginalnoj sluznici žene žive dobre bakterije laktobacili. Proizvode mliječnu kiselinu koja održava sluznicu blago kiselom (pH 3,8 - 4,5) i proizvode manje količine peroksida, što utječe na stvaranje zaštitnog biofilma na sluznici, čime se sprečava naseljavanje i rast štetnih bakterija. Kad se poremeti ravnoteža normalne vaginalne mikroflore, druge bakterije koje žive u rodnici mogu uzrokovati bakterijsku vaginozu, odnosno upalu, a može se razmnožiti i gljiva Candida albicans te uzrokovati gljivičnu vaginozu. Također, i bakterije izvana mogu prodrijeti i razmnožiti se te uzrokovati ozbiljne infekcije, odnosno vaginitise.
Poremećaj normalne flore nastaje u stanjima stresa, pojačanog umora i iscrpljenosti organizma, smanjenja imunosnog odgovora, prilikom uzimanja nekih lijekova, posebno antibiotika i estrogena te zbog promjene koncentracija spolnih hormona, primjerice, u trudnoći i menopauzi, ili većeg sadržaja šećera u krvi kod dijabetesa. Nastaje i zbog loše higijene ili pak prekomjerne higijene i upotrebe sapuna te kod čestih nezaštićenih spolnih odnosa s različitim partnerima.
Dodaci prehrani koji sadrže bakterije mliječne kiseline:
Lactocare daily
Dodatak prehrani s bakterijama mliječne kiseline za svakodnevnu primjenu. Sadrži četiri različita soja bakterija mliječne kiseline: B. bifidum, B. lactis, B. longum, L. acidophilus. Također sadrži cinkov citrat koji pridonosi normalnom metabolizmu makronutrijenata i ugljikohidrata. Ne sadrži alergene i laktozu, a uzima se jedna kapsula dnevno.
Lactocare feminine
Tri su specijalno izdvojena bakterijska soja: L. gasseri, L. rhamnosus i L. acidophilus. Uz velik broj bakterija, sadrži i ekstrakt brusnice (500 mg ekstrakta brusnice - CranMax®) te vitamin B2 koji pridonosi održavanju normalnih sluznica. Ne sadrži alergene i laktozu, a uzimaju se dvije kapsule dnevno tijekom šest dana.
Lactocare baby
Kapi za djecu s dva soja bakterija mliječne kiseline visoke sigurnosti: L. reuteri i L. rhamnosus. Osim velike brojnosti bakterija sadrži i vitamin D3, potreban za normalan rast i razvoj kostiju te ulje suncokreta, a ne sadrži alergene i laktozu. Daje se pet kapi dnevno.
Lactocare stop
Karakteristična je velika brojnost bakterija i to soja S. boulardii, utišanih bakterijskih sojeva L. acidophilus, L. casei te S. thermophilus. Sadrži i magnezij koji pridonosi ravnoteži elektrolita i smanjenju umora i iscrpljenosti. Ne sadrži alergene i laktozu. Ugodnog je okusa, jagode i vanilije, mogu ga koristiti djeca starija od tri godine te vrlo brzo djeluje (unutar tri sata). Uzimaju se po tri tablete dnevno tijekom pet dana.
Lactocare plus
Velik broj bakterija podijeljenih u četiri različita soja: B. lactis, L. acidophilus, L. rhamnosus i L. paracasei. Također, sadrži vitamin B2 (riboflavin) koji pridonosi održavanju normalnih sluznica, a ne sadrži alergene i laktozu. Uzima se jedna kapsula dnevno.
Lactocare fiber
Osim karakteristične velike brojnosti bakterija mliječne kiseline podijeljenih u četiri soja: B. bifidum, B. lactis, B. longum i L. acidophilus, sadrži i vlakna. Uzima se po jedna ili dvije vrećice dnevno, ovisno o potrebi.
Za više informacija o dodacima prehrani Lactocare posjetite web stranicu www.lactocare.hr.
Sve o bakterijama mliječne kiseline te njihovom utjecaju na naše zdravlje čitajte u članku koji ćete pronaći ovdje.