Povrće igra izuzetno bitnu ulogu u kvalitetnoj prehrani, a ono najzdravije je iz reda krstašica, odnosno kupusnjača. U ovo povrće uz brokulu, kupus, prokulice spada i cvjetača koja obiluje vlaknima, vitaminima B skupine, magnezijem, manganom, fosforom, folnom kiselinom, vitaminom C, antioksidansima i mikronutrijentima, a pritom ima jako malo kalorija. Primjerice, 130 grama sirove cvjetače sadrži tri grama vlakana i samo 25 kalorija.
Zdravstvene dobrobiti cvjetače
- Poboljšava probavu - cvjetača obiluje vlaknima koja potiču peristatiku crijeva, čiste ih i sprječavaju zatvor.
- Jača pamćenje - kolin iz cvjetače čuva mozak, jača pamćenje, pomaže ti kod učenja i poboljšava san.
- Jača kosti - vitamin K iz ovog povrća pomaže organizmu apsorbirati kalcij i na taj način ojačati kosti.
- Ima antikancerogeni učinak - cvjetača sadrži sulforafan, spoj koji ima jaka antikancerogena svojstva. Prema studiji objavljenoj u National Institute of Health, sulforafan zaustavlja širenje raka tako što ubija već oštećene stanice, a ćuva zdrave.
- Jača imunitet - antioksidansi iz cvjetače preveniraju štetu na stanicama koju uzrokuju slobodni radikali i jačaju imunitet.
S obzirom na sve dobrobiti koje cvjetača pruža tvom organizmu, krajnje je vrijeme da ju uvrstiš u svoju prehranu. Naravno, ako već nisi. Ako je cvjetača redovito na tvom jelovniku, proširi paletu jela s ovom vrlo zdravom namirnicom. Pripremili smo za tebe četiri recepta.
Na slici je, izgledom malo ekstravagantnija, rimska cvjetača. (FOTO: Pixabay)
Veganska i bezgutenska delicija: Cvjetača kao riža
Ovo je jedan malo drugačiji način pripreme cvjetače. Riječ je o veganskom jelu pa ako ne jedeš namirnice životinjskog porijekla, cvjetača pripremljena kao riža odličan je izbor za tebe, a ako jedeš, pripremaj je na ovaj način u danima kad odmaraš organizam od mesnih proizvoda ili kao prilog. Osim što je veganska, ovako pripremljena cvjetača ne sadrži gluten.
Sastojci za četiri osobe:
- glavica cvjetače
- glavica luka
- žlica ulja
- pola žličice sjemenki goruščice
- 2 češnja češnjaka
- 3/4 žličice kurkume
- sok pola limuna ili limete
- žlica vode
- 3/4 žličice kajenskog papra
- 1/4 šalice smrznutog graška
- 1/4 šalice tostiranih indijskih oraščića
- sol i papar
Postupak:
- Usitni cvjetaču u sjeckalici ili ju naribaj na ribežu (na veličini na kojoj ribaš jabuke za kolače) pa ostavi na deset minuta u zamrzivaču.
- Tostiraj indijske oraščiće i ostavi ih sa strane.
- U dubokoj tavi za rižoto zagrij ulje, dodaj sjeme goruščice pa kada zamiriši na njega stavi sitno narezanu glavicu luka. Kad luk postane staklast dodaj češnjak i posoli te dinstaj još dvije minute.
- Sada dodaj kurkumu, papar i grašak i nastavi dinstati još dvije minute.
- Luk i grašak zalij limunovim sokom i vodom, ostavi kratko da tekućina ispari pa dodaj naribanu cvjetaču i dosoli po potrebi pa poklopi i ostavi da se na laganoj vatri kuha četiri do šest minuta.
- Otklopi, dodaj indijske oraščiće i kuhaj još minutu-dvije. Jelo je sada gotovo. Možeš ga servirati uz sezonsku salatu ili "podebljati" mariniranim pilećim krilcima, no tada prestaje biti vegansko.
Kremasta tjestenina u umaku od cvjetače
Postupak:
Za ovo jednostavno jelo potrebno ti je manje od pola sata vremena.
Sastojci za dvije osobe
- tjestenina, preporučamo špagete
- manja glavica cvjetače
- 3 dcl pileći ili goveđi temeljac
- 3-4 češnja češnjaka
- parmezan
- list peršina
- sol i papar
- žlica maslaca
- Cvjetaču izlomi na cvjetiće i skuhaj u kipućoj vodi ili na pari, no pazi da ju ne prekuhaš. Zakuhaj temeljac.
- U blender stavi kuhanu cvjetaču, temeljac, parmezan i češnjak pa izmiksaj
.
- U skuhane špagete dodaj žlicu maslaca i izblendanu cvjetaču i sve dobro promiješaj pa pospi usitnjenim listom peršina. Po potrebi naribaj još parmezana.
Ljuta hrskava cvjetača na indijski način
Umak:
Postupak:
Umak za cvjetaču:
Sastojci:
- manja glavica cvjetače
- sol, papar
- 4-5 žlica glatkog brašna
- 3-4 žlice kukuruznog škroba
- 3 decilitra vode
- ulje za prženje
- 2-3 češnja češnjaka
- žličica zelenog čilija
- manja glavica luka
- sol, papar
- žlica soja sosa
- žliica umaka od čilija dva
- tri mlada luka
- žličica kečapa
- žlica gustina
- 2-3 dcl vode
- Zakuhaj vodu, dobro ju posoli (dodaj dvije žlice soli u nju) i stavi cvjetaču da se kuha tri do pet minuta.
- Kada je gotova izvadi je na tanjur, a u drugoj posudi izmiješaj sastojke koji će ju učiniti hrskavom. To su tri žlice kukuruznog škroba, četiri žlice glatkog brašna, malo soli i malo vode kako bi dobila gustu smjesu u koju ćeš umiješati skuhane cvjetove cvjetače. Nakon što si cvjetaču dobro umiješala u smjesu, dodaj još žlicu škroba i žlicu brašna i još malo promiješaj. Sad je cvjetača spremna za prženje u dubokom ulju.
- Kada se ulje dobro zagrijalo, stavljaj u njega cvjetić po cvjetić cvjetače i prži na srednje jakoj vatri dok ne dobiju zlatnu boju. Izvadi ih iz ulja, pojačaj vatru i još više zagrij ulje pa ponovno u njega vrati cvjetaču. Ovim postupkom ona će postati jako hrskava. Prži ju još kratko, čim počne poprimati tamniju zlatnu boju izvadi je van.
- Zagrij wok i dodaj u njega tri žlice ulja. Kada se ulje zagrijalo, dodaj tri žlice usitnjenog češnjaka, žličicu narezanog zelenog čilija i jednu žlicu usitnjenog luka. Prži ih uz stalno miješanje oko minutu pa dodaj žličicu soli i malo crnog papra i nastavi pržiti još minutu.
- Sada dodaj žlicu soja sosa i žlicu umaka od crvenog čilija pa kuhaj još minutu te dodaj dva prstohvata narezanog mladog luka i žlicu kečapa.
- Sada žlicu gustina pomiješaj s malo vode, u wok (odnosno u umak) dodaj decilitar vode i pričekaj da zakuha pa žlicu po žlicu dodavaj miks škroba i vode uz stalno miješanje. Kada umak postane kremast i gust stavi u njega cvjetaču, dodaj još malo svježeg, narezanog mladog luka i dobro izmiješaj. Jelo je jako ljuto i spremno za serviranje. Dobar tek!
Zapečena cvjetača
Postupak:
Sastojci:
- glavica cvjetače
- žlica krušnih mrvica
- žlica maslaca
- tri jaja
- žlica brašna
- 2 dcl kiselog vrhnja
- sir po želji (gauda, gorgonzola)
- 2-3 češnja češnjaka
- sol i papar
- Cvjetaču izlomi na veće komade i skuhaj u slanoj vodi, ali neka ostane tvrđa.
- Kada je kuhana, izvadi je na tanjur i ostavi sa strane dok ne napraviš sve pripreme za pećnicu.
- Izmiksaj ili vilicom istuci jaja, posoli ih i popapri, dodaj vrhnje, brašno, češnjak i sir. U namašćenu vatrostalnu posudu poredaj karfiol ili cvjetaču i zalij pripremljenom smjesom te pospi krušnim mrvicama i rastopljenim maslacem.
- Jelo stavi u pećnicu koju si prethodno zagrijala na 200 Celzijevih stupnjeva i peci 30-ak minuta. Kada je cvjetača poprimila lijepu rumenu koricu, spremna je za tvoj stol.