Melatonin je hormon koji je ključan za održavanje našeg organizma zdravim i funkcionalnim, a u zadnje se vrijeme sve više i više priča o melatoninu kao dodatku prehrani koji može učiniti čuda za naš život. Ovaj čuvar sna saveznik nam je u borbi protiv iscrpljenosti pa bismo se definitivno trebali s njime pobliže upoznati.
Zapravo se radi o hormonu kojeg proizvodi epifiza, malena žlijezda veličine graška smještena u sredini našeg mozga. Epifiza je tijekom dana neaktivna, no čim padne mrak ona počinje aktivno izlučivati melatonin koji, kako mu koncentracija u našoj krvi raste, uzrokuje pospanost i s vremenom utonuće u san. Zbog svoje noćne aktivnosti, melatonin se naziva i „Drakulom hormona“, no on je sve samo ne strašan. Radi se o našem najvećem prirodnom savezniku boljeg sna, naspavanosti i kvalitetnog noćnog odmora koji nam je nužan za pravilno funkcioniranje organizma.
Razine melatonina koje naše tijelo izluči variraju o mnogim faktorima, od starosti pa do stila života. Tako djeca izlučuju znatno više melatonina no odrasli, a kod starije populacije razina tog noćnog hormora pak često naglo opada, zbog čega stariji ljudi često pate od nesanice.
Iako melatonin u naš organizam možemo unijeti jedući određene namirnice poput orašastih plodova, soka od višanja, šparoga, jagoda ili maslinovog ulja, dodaci prehrani su najsigurniji način unosa većih količina melatonina u tijelo i, na taj način, reguliranja našeg bioritma.
Ta sposobnost melatonina da regulira naš unutrašnji sat sugerira da se radi o „kronobiotiku“, supstanci koja pobuđuje i potencijalno normalizira biološki ritam i podešava raspored ostalih važnih bioloških procesa i biomolekula u našem tijelu. Melatonin tako može značajno skratiti vrijeme koje nam je potrebno da zaspemo te utjecati na tijek, kvalitetu i trajanje sna.
Ovaj je hormon široko dostupan u obliku tableta, kapsula i pastila koje se otapaju pod jezikom, a dobro je znani i saveznik putnika. Samo jedna kapsula melatonina može spriječiti iscrpljenost uzrokovanu jet lagom. Naime, kada tijekom dalekih putovanja mijenjamo nekoliko vremenskih zona, naš organizam i njeov bioritam se poremeti, pa često patimo od iscrpljenosti i neispavanosti. Uz melatonin, problemi s nesanicom uzrokovanom putovanjem lako se i prirodno mogu riješiti uzimanjem samo jedne kapsule dnevno pred spavanje.
Iako nužno ne može pomoći kod produljivanja ukupnih sati sna, samo 1 mg ovog hormona spriječit će buđenje tijekom noći te nas brže otpraviti u zemlju snova. Zaboravi stoga na mukotrpno prevrtanje po plahtama, ustajanje noćima i neispavana jutra - melatonin može riješiti sve probleme s nekvalitetnim snom.
Ono što je najbolje u cijeloj priči je činjenica da konzumiranje melatonina kao dodatka prehrani ne uzrokuje ovisnost, ali bi svaka osoba koja ga uzima trebala obratiti pozornost na simptome snenosti i vrtoglavice tijekom dana. Naime, ovaj se hormon ne preporuča ljudima s niskim krvnim tlakom, depresijom ili pak dijabetesom jer im dodatno može usporiti i oslabiti organizam.
No, uz savjetovanje s liječnikom konzumacija melatonina posve je sigurna i odlična varijanta za sve osobe koje muku muče s neprospavanim noćima.