Mnoge su tajne drevne narodne medicine danas ponovno u fokusu šire javnosti. Jedna od njih je svakako i smilje - biljka vječne mladosti. Budući da u sebi krije tajanstvenu formulu za ljepotu, smilje od davnina privlači ljude, piše Alternativa za vas.
Njegov naziv helichrysum u prijevodu s latinskog znači „zlatno sunce“. Smilje je poznato i kao „biljka koja nikad ne vene“, zato često nosi epitete „immortalis“ ili „immortelle“, što znači „besmrtan“ ili „vječan“.
Iako je njegovo ulje stoljećima bilo poznato po brojnim ljekovitim učincima, svoju je istinsku snagu pokazalo tek u zadnjih nekoliko desetljeća. Ovaj čudesni kozmetički preparat znanstvenike ostavlja bez teksta. Osim što njeguje kožu i uvelike pridonosi njezinoj ljepoti, ulje smilja ima snažno antibakterijsko, protuupalno i protugljivično djelovanje.
Smilje je danas jako popularno pa se svake godine bere u velikim količinama. Ulje smilja može biti eterično (s jačim djelovanjem) ili infuzija smilja u biljnom ulju, odnosno macerat.
Macerat je pripravak koji se dobiva potapanjem ljekovitih biljaka u ulje. Nakon nekog vremena, ulje izvuče ljekovita svojstva iz biljke, a sama biljka se ukloni iz ulja. Ulje se naposljetku procijedi i stavi na hladno mjesto, gdje se može čuvati i do nekoliko mjeseci.
Eterično ulje dobiva se parnom destilacijom cvjetova koja daje hidrolat smilja. Ulje se zatim prikuplja s površine. Njegova je cijena iznimno visoka zato što je za jednu litru ulja potrebna čak tona svježih cvjetova.
Ulje smilja specifično je po tome što brzo i duboko prodire u kožu i potiče njezinu regeneraciju te je istovremeno njeguje i poboljšava njenu elastičnost. Zahvaljujući tome u kratkom vremenu bore i strije postaju manje vidljive.
Moderna istraživanja potvrdila su da ulje smilja ima nevjerojatno snažan antioksidativni učinak te druga zaštitna svojstva, koja najvećim dijelom duguje svom bitnom sastojku neril-acetatu.
Ulje smilja prirodno je rješenje za brojne kožne probleme kao što su preosjetljivost kože, dermatitis, ožiljci, bore, akne i prištići te bilo kakve promjene boje kože. Od ulja smilja možete vrlo jednostavno pripremiti vlastite kozmetičke proizvode, a možete ga dodati i u već gotovu kremu, piling ili sredstvo za čišćenje lica, koje inače koristite.
Uje smilja čuva se na niskim temperaturama na tamnome mjestu. Važno je da su posude u kojima se ulje čuva vakuumski zatvorene da ne bi došlo do polimerizacije i gubitka kvalitete.
Osim što njeguje kožu i uvelike pridonosi njezinoj ljepoti, ulje smilja ima snažno antibakterijsko, protuupalno i protugljivično djelovanje.